Австрия удари Северна Македония и взе историческа първа победа на Европейско първенство

Австрия спечели историчека първа победа на Европейско първенство, след като се наложи над Северна Македония с 3:1. За гостите точни бяха Щефан Лайнер, Михаел Грегорич и Марко Арнаутович.

Последните две попадения за Австрия паднаха в заключителните 12 минути на срешата. За Северна Македония пък точен бе ветарантъ Горан Пандев, който се възползва от много груба грешка на вратаря на съперника Даниел Бахман.DSPORT.BG

След успеха си Австрия оглави класирането в група “С” с 3 точки, преди късния мач днес между Нидерландия и Украйна.

Австрия – Северна Македония 3:1
Голмайстори: 1:0 Щефан Лайнер 18′, 1:1 Горан Пандев 28′, 2:1 Михаел Грегорич 78′, 3:1 Марко Арнаутович 90′
Жълти картони: Щефан Лайнер (А), Александър Трайковски, Езджан Елиоски (М)

Червени картони:

Двата тима започнаха предпазливо срещата, като в началните минути така и не успяха да сътворят нещо по-опасно пред вратата на съперника.

В 9-ата минута Австрия организира добра атака и се стигна до центриране в наказателното поле на Северна Македония, но Кристоф Баумгартнер не успя да насочи добре топката с глава и тя стана лесна мишена за вратаря на гостите Столе Димитриевски.

Австрия стигна до първи гол в срещата в 18-ата минута. Марсел Забицер центрира в наказателното поле на Северна Македония, където на далечната греда Щефан Лайнер засече топката в мрежата на съперника.

Малко по-късно домакините бяха близо до второ попадение. Отново Забицер подава в пеналта на противника и намери Саша Калайджич. Нападателят успя да отклони топката, но не достатъчно добре, за да затрудни Димитриевски.

Северна Македония изравни в 28-ата минута на срещата. След много слаб опит за изчистване на отбраната на Австрия защитник на тима уцели свой съотборник. Вратарят Бахман тръгна да лови топката, но я изпусна след леко съприкосновение с Трайковски. От грубата грешка се възпозлва Горан Пандев, който с прецизен удар я прати в мрежата на съперника.

Малко преди края на редовното време на първата част Австрия бе близо до попадение. Лайнер центрира опасно в наказателното поле към Калайджич, но в последния момент Дарко Велковски се намеси и изби в корнер.

Началните минути на втората част бяха доста изравнени, като двата тима залагаха повече на здрави единоборства в средата на терена, отколкото на това да опитват да създадат нещо по-опасно пред вратата на противника.

Австрия вдигна оборотите и натисна съперника си в търсене на втори гол, но футболистите на Франко Фода така и не съумяха да застрашат Димитриевски.

В 62-ата минута Северна Македония създаде добро положение пред вратата на Австрия. Бобан Николов бе изведен в наказателното поле на съперника, но Даниел Бахман пресече подаването и изби. Топката попадна на крака на Горан Пандев, който обаче стреля много неточно.

Само 120 секунди по-късно Столе Димитриевски спаси Северна Македония от сигурно попадение. Марко Арнаутович центрира в наказателното поле. Михаел Грегориш стреля опасно с глава, но стражът на Северна Македония показа страхотен рефлекс и изби.

Австрийците отбелязаха втори гол в 78-ата минута. Давид Алаба центрира отлично от лявото крило и намери Михаел Грегорич, който изпревари вратаря на гостите и с удар от близко разстояние прати топката в мрежата за 2:1.

В 90-ата минута на срещата Австрия стигна до трети гол. Конрад Лаймер с пета от въздуха изведе Марко Арнаутович сам срещу вратаря на Северна Македония. Нападателят финстира Столе Димитриевски и на празна врата се разписа.

Състави

Австрия: 13. Даниел Бахман – 21. Щефан Лайнер, 3. Александър Драгович (46 – 15. Филип Лайнхарт), 4. Мартин Хитерегер, 2. Андреас Улмер – 19. Кристоф Баумгартнер (58 – 11. Михаел Грегорич), 24. Конрад Лаймер (90+3 – 14. Юлиан Баумгартлингер), 23. Ксавер Шлагар (90+4 – 6. Щефан Илсанкер), 8. Дейвид Алаба – 9. Марсел Забицер – 25. Саша Калайджич (58 – 7. Марко Арнаутович)
Резерви: 1. Александер Шлагер, 12. Павао Перван, 6. Щефан Илсанкер, 7. Марко Арнаутович, 10. Флориан Грилиш, 11. Михаел Грегорич, 14. Юлиан Баумгартлингер, 15. Филип Лайнхарт, 16. Кристофер Тримел, 17. Лоис Шауб, 18. Алесандро Шопф, 22. Валентино Лазаро
Треньор: Франко Фода

Северна Македония: 1. Столе Димитриевски – 16. Бобан Николов (63 – 2. Езгон Бейтулай), 13. Стефан Ристовски, 14. Дарко Велковски, 6. Висар Муслиу (87 – 26. Милан Ристовски), 8. Езджан Алиоски – 17. Енис Барди (82 – 7. Иван Тричковски), 5. Ариджан Адеми, 21. Елиф Елмас – 10. Горан Пандев, 9. Александър Трайковски (63 – 15. Тихомир Костадинов)
Резерви: 12. Ристо Янков, 22. Дамян Сисковски, 2. Егзон Бейтулай, 4. Кире Ристевски, 7. Иван Тричковски, 11. Ферхан Хасани, 15. Тихомир Костадинов, 19. Кръсте Велковски, 20. Стефан Спировски, 24. Даниел Аврамовски, 25. Дарко Чурлинов, 26. Милан Ристовски
Треньор: Игор Ангеловски

Съдия: Андреас Екберг (Швеция)

Стадион: Национал Арена, Букурещ