Фалстарт за Полша и Левандовски на Евро 2020 (ВИДЕО)

Полша загуби първия мач от група Е и продължи негативната тенденции да не печели откриващите си двубои на Европейски първенства. „Дружина полска“ допусна поражение от Словакия с 2:1 на „Газпром Арена“ в Санкт Петербург.DSPORT.BG

Словашката селекция, която преди дни завърши наравно 1:1 срещу България, изненада с приятен футбол. Напълно заслужено тимът, воден от Стефан Таркович, поведе след автогола на Войчех Шчесни, който се превърна в първия вратар, вкарал топката в собствената си врата по време на шампионат на стария континент. Главна заслуга за попадението имаше Роберт Мак.

Полша започна чудесно втората част, като изравни. Точен бе Карол Линети. Всичко се обърка за поляците, когато в 62-рата минута Гжегож Криховяк получи втори жълт картон, респективно червен и остава съотборниците си с човек по-малко. Победният гол за Словакия вкара Милан Шкриниар. Именно той и колегите му в отбрана успяха тотално да неутрализират голямата звезда на Полша – Роберт Левандовски. Голмайсторът на Байерн Мюнхен бе обезвреден и имаше много малко възможности да се разпише.

Първите минути от мача бяха равностойни, като нито един от двата тима не съумя да наложи контрол върху събитията на терена. Първата опасност за една от двете врати се откри пред Ондрей Дуда в 14-ата минута. Словакът стреля опасно от границата на наказателното поле, но встрани от вратата на Войчех Шчесни.

Четири минути по-късно Словакия излезе напред в резултата след страхотна индивидуална акция на Роберт Мак. Той проби отляво, преодоля Бартош Бережински и нахлу в наказателното поле. Последва удар в близкия ъгъл на Швесни. Стражът не успя да се намеси по най-добрия начин, защото бе заблуден от коварен рикошет в крака на Камил Глик. Впоследствие голът бе записан като автогол на Шчесни, който се превърна в първия вратар, който си отбелязва автогол на Европейско първенство.

В 27-ата минута Юрай Кучка опита силен шут от дистанция, но над напречната греда. Словакия постепенно взе инициативата и до почивката търсеше активно втори гол. В 33-тата минута Юрай Кучка засече с глава центриране отдясно, но не успя да затрудни Шчесни.

Секунди по-късно Гжегож Криховяк шутира от дистанция, но над вратата на Мартин Дубравка. Неточен с изстрела си от границата на наказателното поле бе и Пьотр Желински.

Десетина минути преди почивката словаците организираха опасна контраатака, която завърши с удар на Марек Хамшик – покрай вратата.

До края на първата част поляците опитаха да възстановяват равенството. В 43-тата минута звездата на тима Роберт Левандовски пропусна да направи точно това. Нападателят на Байерн Мюнхен бе намерен в наказателното поле от Мачей Рибус, но мерникът му не бе точен.

Втората част започна по мечтан начин за Полша, който още в началните секунди възстанови равенството. След добра комбинация Мачей Рибус бе изведен в дълбочина. Той намери с прострелно центриране Карол Линети. Полузащитникът на Торино, който беше незабележим през първата част, не намери чисто топката, но все пак успя да реализира за 1:1.

Словашката защита не изглеждаше на себе си в следващите минути. В 51-вата минута Линети можеше бе оставен сам в наказателното поле. Неговият удар обаче не затрудни Дубравка и резултатът се запази непроменен.

Малко след това Камил Глик засече с глава центриране в наказателното поле, но не успя да натисне топката, така че да я изпрати в противниковата врата.

Час игра след началото задачата на Полша за пълен обрат се усложни. Гжегож Криховяк извърши нарушение в средата на терена, за което получи втори жълт, респективно червен картон. Полузащитникът бе единственият футболист на Полша с официално предупреждение.

Само няколко минути по-късно Словакия се възползва от численото си преимущество и вкара за 2:1. Топката бе центриране от ъглов удар. Милан Шкриниар получи възможност да стреля и с плътен удар не остави шансове на Шчесни.

С човек по-малко Полша разчиташе главно на статичните положения, за да застраши вратата на Дубравка. Пет минути преди изтичането на редовното време словаците се справиха с центриране от корнер, но Тимотеуш Пухач получи възможност да стреля от дистанция – неточно. В 88-ата минута Левандовски бе много близо до гола, но се размина с центриране от ъглов удар.

В първата минута от добавеното време Ян Беднарек получи в наказателното поле. Първоначално не нацели топката, но при втория опит успя, но я прати на сантиметри покрай левия страничен стълб.

Секунди преди края Левандовски гардира добре и върна назад към Шведерски, чийто удар бе отразен от Дубравка без особени затруднения. До последния съдийски сигнал Словакия удържа аванса си и се поздрави с ценния успех, който може да се окаже решаващ в група Е.

Полша (4-3-3): 1. Войчех Счесни, 18. Бартош Бережински, 15. Камил Глик, 5. Ян Беднарек, 13. Мачей Рибус (Тимотеус Пучач 74′), 8. Карол Линети (Пшенишлас Франковски 74′), 10. Гжегож Криховяк, 14. Матеуш Клих (Якуб Модер 85′), 21. Камил Йозвиак, 9. Роберт Левандовски (к), 20. Пьотр Жиелински (Карол Шведерски 85′)

Резерви: Лукаш Скорупски, Лукаш Фабиански, Павел Давидович, Томаш Кедзиора, Каспер Козловски, Карол Швидерски, Якуб Модер, Пржемислав Плачета, Пшемислав  Франковски, Якуб Швиерчок, Мичал Хелик, Тимотеус Пучач

Селекционер: Пауло Соуса

Словакия (4-4-2): 1. Мартин Дубравка, 2. Петер Пекарик (Мартин Кошчелник 78′), 5. Любомир Сатка, 14. Милан Шкриняр, 15. Томаш Хубочан, 18. Лукаш Хараслин (Мичал Дуриш 87′), 19. Юрай Кучка, 25. Якуб Хромада (Патрик Хрошовски 79′), 20. Роберт Мак (Томаш Суслов 87′), 8. Ондрей Дуда, 17. Марек Хамшик (к)

Резерви: Душан Куцяк, Марек Родак, Денис Вавро, Ян Гредуш, Владимир Вайс, Томаш Суслов, Лацло Бенеш, Патрик Хрошовски, Давид Ханцко, Мичал Дуриш, Станислав Лоботка, Мартин Кошчелник

Селекционер: Стефан Таркович