Патрик Шик остави ”кървава рана” по надеждите на Хърватия за излизане от групата (ВИДЕО)

Хърватия и Чехия завършиха наравно 1:1 в двубой от група D на Евро 2020, изигран на “Хемпдън Парк” в Глазгоу. Патрик Шик даде преднина на чехите с гол от дузпа в 37-та минута, отсъдена за нарушение на Деян Ловрен срещу него. Това бе гол №3 за нападателя до момента в турнира. В началото на втората част Хърватия изравни с попадение на Иван Перишич. Той бе намерен на лявото крило и финтира Владимир Цуфал. Последва рязък диагонален изстрел, който не остави шансове на Томаш Вацлик. DSPORT.BG

През първото полувреме чехите бяха доста активни и заслужено се оттеглиха с гол аванс. Ранното изравнително попадение през втората част обаче даде импулс на хърватите. Те обаче не успяха да стигнат до втори гол, след като не създадоха достатъчно чисти положения.

Равенството определено устройва повече чехите, които вече са с 4 точки. Хърватия има само 1 след загубата от Англия. “Трите лъва” играят с Шотландия в другия двубой от групата. В последните срещи Хърватия ще търси задължителен успех срещу Шотландия, докато Чехия ще опита да спре Англия.

Двубоят започна равностойно, като и двата отбора се стремят да упражнят надмощие в началните минути. Очаквано съставът на Хърватия играе повече с топката, но чехите опитват да пресират високо и контраатакуват опасно.

Чехия организира добра атака в 18-та минута, която едва не се превърна в гол. След няколко центрирания по земя топката се озова в Патрик Шик. Нападателят на Байер Леверкузен обаче не намери чисто коженото кълбо и ударът му не се получи.

Хърватите продължиха да държат повече топката и стигнаха до удар към вратата на Томаш Вацлик в 23-та минута. “Ватрените” разиграха при изпълнение на корнер и се стигна до удар на Иван Перишич. Стражът на Чехия обаче успя да спаси.

След половин час игра двата тима продължиха да се надлъгват. При изпълнение на ъглов удар се стигна до тежък сблъсък между Деян Ловрен и Патрик Шик. Ловрен удари неволно нападателя и му разби носа. Съдията Карлос дел Серо Гранде прегледа ситуацията с ВАР и отсъди дузпа. Защитникът на Хърватия пък получи жълт картон.

Въпреки че все още кървеше от удара на Ловрен, Патрик Шик се нагърби с изпълнението на дузпата в 37-та минута и не сгреши. Той прати Ливакович в грешния ъгъл и изведе чехите напред.

Веднага след гола Анте Ребич бе изведен под ъгъл на добра позиция, но стреля силно встрани. До края на първата част имаше още няколко по-сериозни физически сблъсъка, но ситуацията на терена остана същата. Хърватия държи топката и атакува постепенно, докато Чехия пресира и изчаква своя момент на контраатака.

Хърватия започна активно второто полувреме и изравни резултата с първата си добра възможност. В 47-та минута Иван Перишич бе намерен на лявото крило и финтира Цуфал. Изстрелът му по диагонала не остави шансове на Томаш Вацлик.

Чехите опитаха да вземат отното преднина в срещата, когато Томаш Сучек стреля по земя извън наказателното поле. Топката премина в непосредствена близост до лявата греда на Доминик Ливакович.

След гола за Хърватия селекцията на Златко Далич играе по-добре, докато чехите се отдръпнаха назад и изглеждат уязвими. Въпреки това те продължават да бъдат опасни при статични положения и изчакват неточности от своя съперник.

След 65-та минута двата отбора намалиха темпото и опитват да се напаснат според промените, които селекционерите направиха. Хърватия все още държи повече топката, но не успява да създаде сериозни положения пред чешката врата.

Четвърт час преди края резервата Никола Влашич беше близо до това да изведе Хърватия напред в резултата. Той получи пас с глава от Перишич, но стреля над вратата на Томаш Вацлик.

Чехия отговори с неточен изстрел на резервата Адам Хложек. Младокът стреля от воле в наказателното поле, но топката излетя високо над вратата, пазена от Ливакович.

В последните десет минути от мача темпото спадна, като хърватите се опитват да са по-активни, но засега без успех.

Хърватия – Чехия 0:1
0:1 Патрик Шик 37′
1:1 Иван Перишич 47′

Хърватия (4-2-3-1): 1. Доминик Ливакович – 2. Шиме Върсалко, 21. Домагой Вида, 25. Йошко Гвардиол – 10. Лука Модрич (к), 8. Матео Ковачич (11. Марсело Брозович – 87′) – 4. Иван Перишич, 9. Андрей Крамарич (13. Никола Влашич – 62′), 7. Йосип Брекало (26. Лука Иванушец – 46′) – 17. Анте Ребич (20. Бруно Петкович – 46′)

резерви: 12. Ловре Калинич, 23. Симон Слуга, 15. Марио Пашалич, 18. Мислав Оршич, 19. Милан Бадел, 22. Йосип Юранович, 24. Домагой Брадарич,

Селекционер: Златко Далич

Чехия (4-2-3-1): 1. Томаш Вацлик – 5. Владимир Цуфал, 6. Томаш Калаш, 3. Онджей Челустка, 18. Ян Борил – 9. Томаш Холеш (21. Алекс Крал – 63′), 15. Томаш Сучек – 12. Лукаш Масопуст (19. Адам Хложек – 63′), 8. Владимир Дарида (к) (7. Антонин Барак – 87′), 14. Якуб Янкто (13. Петър Шевчик – 74′) – 10. Патрик Шик (11. Михаел Кременчик – 75′)

резерви: 16. Алеш Мандуш, 23. Томаш Кубек, 2. Павел Кадерабек, 4. Якуб Брабец, 17. Давид Зима, 20. Матей Видра, 24. Томаш Пекхарт