Шакири вдъхнови Швейцария за първи успех на Евро 2020 (ВИДЕО)

Швейцария победи Турция с 3:1 в двубой от група А на Евро 2020. Джердан Шакири вкара две страхотни попадения за успеха на “кръстоносците”, а Харис Сеферович се отчете с един гол. За Турция точен бе Ирфан Джан Кахвечъ.DSPORT.BG

След победата тимът на Владимир Петкович събра 4 точки на третото място в групата, което по-всяка вероятност ще им донесе класиране като един от най-добрите трети отбори. Уелс загуби от Италия с 0:1 и също е с 4 точки, но с по-добра голова разлика от “кръстоносците”. Лидер е Италия с девет точки.

Италия откъсна крилете на драконите и изравни брадясъл рекорд

В 6-ата минута Харис Сеферович даде преднина на “кръстоносците”. Мерих Демирал не успя да изчисти добре топката, което позволи на Сеферович да я поеме пред наказателното поле. Нападателят се обърна и с удар в далечния ъгъл, между краката на Мерих, не остави шансове на Чакър.

В 15-ата минута Ченгиз Юндер проби отдясно и центрира в наказателното поле, където Мерт Мюлдюр бе оставен непокрит, но Зомер брилянтно изби удара му.

В 26-ата минута Джердан Шакири удвои аванса на Швейцария. Цубер подаде към футболиста на Ливърпул, който с технично изпълнение от дъгата на наказателното поле прати топката в горния десен ъгъл на турската врата.

В 28-ата минута Шакири реши да стреля вместо да подаде на Цубер, но прати топката покрай вратата.

В 33-ата минута Мерт Мюлдюр стреля от дистанция, но Зомер се справи. Пет минути след това Емболо получи топката отдясно, но ударът, който отправи мина покрай вратта.

В 43-ата минута Зомер за втори път отзака Мюлдюр, който премина покрай няколко футболисти на Швейцария преди да стреля.

В 53-ата минута Чакър изби удар на Браян Емболо.

В 62-ата минута Турция се върна в мача. Ирфан Джан Кахвечъ получи пред наказателното поле и разстреля Зомер за 2:1.

В 65-ата минута Стивън Цубер стреля от границата на наказателното поле, но покрай вратата.

Три минути след това Шакири отново направи преднината на “кръстоносците” два гола с втория си страхотен гол в двубоя.

В 77-ата минута Гранит Джака уцели гредата след изпълнение на пряк свободен удар. В 89-ата минута Зомер отново спаси удар на Мюлдюр.

Швейцария – Турция

Швейцария: 1. Ян Зомер – 4. Нико Елведи, 5. Мануел Аканджи, 13. Рикардо Родригес – 3. Силван Видмер, 8. Ремо Фройлер, 10. Гранит Джака (к), 14. Стефан Цюбер – 23. Джердан Шакири – 9. Харис Сеферович, 7. Бреел Емболо

резерви: 12. Йвон Мвого, 21. Грегор Кобел, 2. Кевин Мбабу 6. Денис Закария, 11. Рубен Варгас, 15. Джибрил Соу, 16. Кристиан Фаснахт, 17. Лорис Бенито, 18. Адмир Мехмеди, 19. Марио Гавранович, 22. Фабиан Шер, 25. Ерай Кьомерт

треньор: Владимир Петкович

Турция: 23. Юджарджан Чакър – 2. Зеки Челик, 3. Мерих Демирал, 4. Чаглар Союнчу, 25. Мерт Мюлдюр – 22. Каан Айхан (64′ 5. Окай Йокушлу) – 7. Ченгиз Юндер, 6. Озан Туфан ( 64′ 11. Юсуф Язъджъ), 21. Ирфан Джан Кахвечъ, 10. Хакан Чалханоглу – 17. Бурак Йълмаз

резерви: 1. Мерт Гюнок, 12. Алтай Баянджър, 5. Окай Йокушлу, 8. Дорукан Токюз, 9. Кенан Караман, 11. Юсуф Язъджъ, 14. Тайлан Анталялъ, 15. Йозан Кабак, 16. Енес Юнал, 18. Ридван Йълмаз, 19. Оркун Кьокчу, 26. Халил Дервишоглу

треньор: Шенол Гюнеш

стадион: Олимпийски стадион, Баку

съдия: Славко Винчич (Словения)