Хърватия разплака Шотландия и пое към осминафиналите на Евро 2020 (ВИДЕО)

Хърватия разплака Шотландия насред “Хемпдън Парк” с 3:1 в последен мач за двата тима в мач от Група D на Евро 2020. Големите герои за световните вицешампиони бяха Лука Модрич и Иван Перишич, които реализираха през второто полувреме. А през първата част Никола Влашич реализира за хърватите след пас на Перишич. Шотландия все пак не остана капо на това европейско. Калъм Макгрегър вкара първия и единствен гол за тима малко преди почивката. Така Хърватия се класира за осминафиналите в турнира. Там тимът ще играе на ст. “Паркен” в Копенхаген. А съперник ще е завършилият на второ място в Група Е. Там са отборите на Швеция, Словакия, Испания и Полша. А и четирите тима имат шанс за класиране. Шотландия пък отпадна от турнира. Тимът остана на последното място в Група D – с 1 спечелена точка срещу Англия и с 1 вкаран гол – срещу Хърватия.

Евро 2020, Група D, ст. “Хемпдън Парк”, Глазгоу, Начало: 22:00 часа
Хърватия – Шотландия 3:1

Голмайстори: 1:0 Никола Влашич 17′; 1:1 Калъм Макгрегър 42′; 2:1 Лука Модрич 62′; 3:1 Иван Перишич 77′
Жълти картони: Ловрен (Х); Маккена (Ш)

Мачът в Глазгоу стартира с два поредни ъглови удара за Шотландия още преди да са изминали и 60 секунди в срещата. Анди Робъртсън центрира, но топката бе избита от защитата на хърватите. А в 6-ата минута МакГин центрира много остро в наказателното, но Че Адамс не успя да стигне до топката.

Че Адамс получи топката на около 20 метра от вратата на хърватите в 11-ата минута. Нападателят овладя кълбото и стреля, но кълбото излезе в аут. Хърватия се окопити след 15 минути и започна да владее повече топката в Глазгоу.

В 17-ата минута Хърватия вкара гол. Йосип Юранович центрира от дясно балонна топка, но Иван Перишич успя да играе с кълбото във въздуха. Той свали топката към Никола Влашич, който овладя кълбото и оплете топката в мрежата на шотландците.

В 23-ата минута Шотландия стигна до два шанс за гол. Първо Линдън Дайк закъсня да стигне до топката, за да я вкара в мрежата на Хърватия. А секунди след това и Джон Макгин пробва своя късмет. Ударът му от близко разстояние обаче бе слаб. В 38-ата минута Юранович стреля много мощно, но топката мина над вратата на Шотландия.

Шотландците изравниха резултата в 42-ата минута. Това бе и първи гол за Шотландия на Евро 2020. След няколко нескопосани опита на хърватските защитници да изчистят топката Домагой Видя я поднесе на Калъм Макгрегър, който стреля и реализира попадението.

В 50-ата минута Хърватия създаде чудесен шанс. Чудесно двойно подаване между Гвардиол и Перишич изведе младия краен защитник сам срещу вратаря Дейвид Маршал. Той не успя да го преодолее, а и двамата получиха болки от сблъсъка помежду им. Пет минути по-късно дълъг пас изведе Перишич сам срещу вратаря на шотландците. Той стреля от воле, но вратарят на шотландците спаси.

Анди Робъртсън достави страхотно центриране от левия фланг в 60-ата минута. Там на втора греда се включи Макгин, но той не успя да стигне до топката. Там Гвардиол изчисти.

Хърватия реализира второ попадение в 62-ата минута. То дойде след над точни подавания, които футболистите на Златко Далич си размениха. В 139-ия мач за Хърватия Лука Модрич отбеляза страхотно бижу. Той получи топката от Матео Ковачич и с външен фалц вкара топката в горния десен ъгъл на вратаря Маршал.

В 70-ата минута нервите на Анди Робъртсън и Никола Влашич взеха връх и между двамата се разрази конфликт, но страстите бързо утихнаха.

В 77-ата минута Хърватия вкара и трети гол. След центриране от ъглов удар на Лука Модрич, Иван Перишич се извиси и с глава насочи топката неспасяемо в далечния ъгъла на вратата на Маршал.

До края на мача Шотландия хвърли всичко в атака, за да стигне поне до още един гол, но хърватите умело затвориха мача и спечелиха с 3:1, а с това се класираха и за осминафиналите.

Състави
Хърватия: 1. Доминик Ливакович, 4. Иван Перишич (81′ – 17. Анте Ребич), 6. Деян Ловрен, 8. Матео Ковачич, 10. Лука Модрич-К, 11. Марсело Брозович, 13. Никола Влашич (76′ – 26. Лука Иванушец), 20. Бруно Петкович (70′ – 9. Андрей Крамарич), 21. Домагой Вида, 22. Йосип Юранович, 25. Йоско Гвардиол (71′ – 3. Борна Баришич)
Резерви: 12. Ловре Калинич, 23. Симон Слуга, 2. Шиме Върсалко, 5. Дуже Чалета-Цар, 7. Йосип Брекало, 14. Анте Будимир, 15. Марио Палашич, 19. Милан Бадел
Селекционер: Златко Далич

Шотландия: 1. Дейвид Маршал, 2. Стивън О’Донъл (84′ – 22. Нейтън Патерсън), 3. Анди Робъртсън-К, 4. Скот Мактоминей, 5. Грант Ханли (33′ – 26. Скот Маккена), 6. Киърън Тиърни, 7. Джон Макгин, 8. Калъм Макгрегър, 9. Линдън Дайкс, 10. Че Адамс (84′ – 19. Кевин Нисбет), 17. Стюърт Армстронг (70′ – 20. Райън Фрейзър)
Резерви: 12. Крейг Гордън, 21. Джон Маклафлин, 11. Райън Кристи, 14. Джон Флек, 15. Деклън Галахър, 16. Лиъм Купър, 18. Дейвид Търнбул, 25. Джеймс Форест
Селекционер: Стив Кларк

Съдия: Фернандо Рапалини (Аржентина)