Четири гола, три дузпи, Франция удържа Португалия и спечели групата на смъртта (ВИДЕО)

Европейският шампион Португалия и световният Франция не успяха да се победят и завършиха наравно 2:2 в зрелищен двубой от група F на Евро 2020. По два гола вкараха Кристиано Роналдо и Карим Бензема, като три от четирите попадения бяха отбелязани след изпълнение на наказателен удар.

След ремито „петлите“ спечелиха първото място в потока и продължават уверено към осминафиналите, където ще се изправят срещу Швейцария.DSPORT.BG

Звездният тим, воден от Дидие Дешан, извади късмет, че по същото време Германия не успя да победи Унгария. Ако това се бе случило, именно  Бундестимът щеше да спечели „групата на смъртта“.

Горецка спаси Германия от грандиозен провал срещу Унгария

В началните минути Франция владееше повече топката, но не успя да създаде 100-процентови ситуации пред вратата на Руи Патрисио. В 16-ата минута дойде първият голям голов шанс за „петлите“. Килиан Мбапе бе намерен зад португалската защита. Въпреки че бе необезпокояван, звездата на ПСЖ реши да завършва с едно докосване, вместо да си поведе топката. Стражът на Португалия обаче плонжира и изби встрани.

В 20-ата минута топката бе центрирана в наказателното поле на Франция. Рафаел Варан игра с глава, но не постави топката на крака на Кристиано Роналдо. Капитанът на „мореплавателите“ стреля от въздуха, но далеч встрани от вратата.

В 28-ата минута Португалия получи правото да изпълни 11-метров наказателен удар за нарушение на Юго Лорис срещу Данило Перейра. Топката бе центрирана от пряк свободен удар. Френският вратар скочи за нея, но удари в главата Данило. Главният съдия Антонио Матеу Лаос посочи мигновено бялата точка и даде знак на медицинските екипи да влязат на терена. Докторите оказаха по най-бързия начин първа помощ на Данило, който на собствен ход напусна очертанията на терена. Зад топката, за да изпълни дузпата, застана Кристиано Роналдо, който реализира за 1:0, без да остави шансове на Лорис.

Пет минути по-късно Жоао Моутиньо отправи тежък удар от границата на наказателното поле, който бе неточен. Диого Жота се опита да отклони с глава. След като не успя, топката излезе в аут.

В 41-вата минута Моутиньо отново опита изстрел от дистанция, но много неточно. В края на първата част Нелсон Семедо повали в наказателното поле Килиан Мбапе и Антонио Матеу Лаос отново отсъди дузпа, този път в полза на французите. Ситуацията бе спорна и бе преразгледана от ВАР, но в крайна сметка не последва промяна в отсъждането. Карим Бензема се нагърби с изпълнението и успя да преодолее Руи Патрисио за първо попадение на Евро 2020.

В началото на втората част Франция стигна до пълния обрат в резултата и поведе. Пол Погба демонстрира страхотен поглед върху играта, като изведе Бензема очи в очи с Руи Патрицио. Таранът на Реал Мадрид завърши с едно докосване, без да остави шансове на вратаря. Топката рикошира в десния страничен стълб, преди да се озове в мрежата. Страничният съдия обаче вдигна високо своя флаг и първоначално голът не бе зачетен. Последва обаче намеса на ВАР. След като повторенията показаха, че Бензема е в чиста позиция французите можеха заслужено да отпразнуват гола.

Отговорът на Португалия дойде секунди по-късно. Кристиано Роналдо се извиси над Преснел Кимпембе и засече центриране, но не успя да намери целта.

В 52-рата минута Дидие Дешан бе принуден да прави принудителна смяна. Теренът напусна влезлият преди минути Люка Дин и на негово място се появи Адриен Рабио.

Час игра след началото равенството отново бе възстановено. Кристиано Роналдо получи на левия фланг и опита да намери свой съотборник с центриране. Топката обаче бе блокирана от ръката на Жул Кунде. Това се оказа напълно достатъчно за главния рефер да посочи бялата точка за трети път от началото на срещата. Обичайно заподозреният Роналдо пое отговорността и за втори път преодоля Юго Лорис за 2:2.

В 67-ата минута Руи Патрисио направи две много класни спасявания, за да запази вратата си. Първо, стражът на Португалия трябваше да се справя със снаряд на Пол Погба. Халфът на Манчестър Юнайтед преодоля противник и стреля мощно от дистанция, но Патрисио успя да отклони топката, която се отби от гредата и попадна на пътя на Гризман. Френският нападател мигновено отправи нов изстрел. Патрисио обаче бе възстановил позиция и успя да отрази и този шут. Последва нов удар на Погба – този път неточен.

В следващите минути паритетът се запази, като липсваха сериозни опасности за двете врати. Четири минути преди изтичането на редовното време световният шампион направи стойностна атака на скорост. Кингли Коман проби и комбинира с Антоан Гризман, който стреля. Не се наложи на Патрисио да се намесва, тъй като топката прелетя далеч встрани от вратата.

Тъй като равенството устройваше и двата тима при така стеклите се обстоятелства на „Алианц Арена“, нито Франция, нито Португалия не рискува да загуби. Вследствие големият сблъсък завърши без победител – 2:2.

Португалия: 1. Руи Патрисио – 2. Нелсон Семедо (Диого Далот 79′), 4. Рубен Диаш, 3. Пепе, 5. Рафаел Герейро – 8. Жоао Моутиньо (Рубен Невеш 73′), 13. Данило Перейра (Жоао Палиня 46′), 16. Ренато Санчес (Серджо Оливейра 87′) – 10. Бернардо Силва (Бруно Фернандеш 73′), 21. Диого Жота, 7. Кристиано Роналдо

Резерви: 12. Антони Лопес, 22. Руй Силва, 6. Жозе Фонте, 9. Андре Силва, 11. Бруно Фернандеш, 14. Уилям Карвальо, 15. Рафа Силва, 18. Рубен Невеш, 20. Диого Далот, 23. Жоао Феликс, 24. Серджо Оливейра, 26. Жоао Палиня

Селекционер: Фернандо Сантош

Франция: 1. Юго Лорис (к) –  25. Жул Кунде, 4. Рафаел Варан, 3. Преснел Кимпембе, 21. Люка Ернандес (Люка Дин 46′) (Адриан Рабио 52′) – 12. Корентен Толисо (Кингсли Коман 66′), 6. Пол Погба, 13. Н’Голо Канте, 7. Антоан Гризман (Муса Сисоко 87′) –  10. Килиан Мбапе, 19. Карим Бензема

Резерви: 16. Стив Манданда, 23. Майк Менян, 2. Бенжамен Павар, 5. Клеман Лангле, 8. Тома Лемар, 9. Оливие Жиру, 14. Адриен Рабио, 15. Курт Зума, 17. Муса Сисоко, 18. Люка Дин, 20. Кингсли Коман, 22. Висам Бен Йедер

Селекционер: Дидие Дешан

Съдия: Антонио Матеу Лаос (Испания)

Стадион: Пушкаш Арена (Будапеща