”Червеният динамит” избухна с пълна сила срещу Уелс и се класира за 1/4-финал

Дания е първият 1/4-финалист на Евро 2020, след като разгроми Уелс с 4:0 на “Йохан Кройф Арена” в Амстердам. В големия герой за “червения динамит” се превърна нападателят на Ница Каспер Долберг, който отбеляза и двата гола. Първо той се разписа с техничен удар в 27-та минута, а в началото на втората част се възползва от грешка в отбраната на Уелс и отблизо не сгреши за втори път. DSPORT.BG

В последните минути на мача Дания успя да стигне и до трети гол, когато един от най-добрите в мача Йоаким Мееле се разписа с отличен удар в наказателното поле. В продължението остана време и за четвърти гол, когато Мартин Брайтуайт също се разписа с диагонален шут в наказателното поле.

Скандинавците играха по-добре през целия двубой, с изключение на първите 10-15 минути и напълно заслужено продължават към 1/4-финалите. В Уелс могат да бъдат крайно разочаровани от провеждането на тази среща, защото не успяха да отправят нито един точен удар към вратата на Каспер Шмайхел.

Дания се класира за първи път на 1/4-финал на Европейско първенство от 2004 г. “Червеният динамит” очаква победителя от сблъсъка между Нидерландия и Чехия. Успехът е първи за скандинавците на Евро 2020 извън Копенхаген и по този начин селекцията на Каспер Хюлманд затвори устата на критиците, които смятаха, че Дания няма да се представи по същия начин без подкрепата на своите фенове.

Първата опасност се откри пред Уелс, след като капитанът Гарет Бейл стреля добре с левия крак в 10-та минута. Силният му удар обаче премина в близост до дясната греда на Каспер Шмайхел.

Символичните домакини изглеждат по-добре след първите 15 минути, след като са по-агресивни и печелят повече единоборства. Датчаните от своя страна играят по-предпазливо в началото и все още не са създали добра възможност за гол.

Постепенно Дания изтласка съперника и успя да достигне до няколко статични положения. Прави впечатление, че тимът, воден от Каспер Хюлманд държи повече топката, докато Уелс заема изчаквателна позиция.

По-силните минути за Дания дадоха резултат в 27-та минута, когато след добра комбинация в средата на терена топката се оказа в Каспер Долберг. Той напредна до наказаетлното поле и с техничен удар с десния крак преоодоля Дани Уорд на вратата на Уелс.

Попадението даде допълнителен импулс в играта на Дания и Долберг бе близо до втори гол три минути, след като вкара първия. Отлична игра на левия фланг от Микел Дамсгор и той върна топката към Долберг в наказателното поле. Техничният му завършек обаче не успя да заблуди Дани Уорд и опасността бе предотвратена.

В следващите минути Дания продължи да бъде по-настоятелния отбор и статичните положение отново влязоха в действие. Уелс все така не успява да си върне преимуществото от първите 10 минути, като все по-рядко достига до вратата на Шмайхел.

В продължението на първата част “червеният динаминт” бе близо да избухне за втори път, когато активният по лявото крило Йоаким Мееле стреля от труден ъгъл, но Уорд успя да избие в корнер.

В 48-та минута Каспер Долберг удвои преднината на Дания след изстрел отблизо при лошо изчистване от страна на Уелс. Останаха съмнение за нарушение, но след проверка на ВАР голът бе зачетен.

Ранният втори гол през второто полувреме принуди Уелс да излезе от летаргията си и “драконите” опитаха да изесат играта и да се върнат в мача с бързо попадение. Ситуация обаче така и не се откри след вече час игра.

Резервата Матиас Йенсен бе близо до трети гол в 65-та минута, когато негов опит за центриране отляво едва не попадна във вратата на Уорд. Топката все пак премина на милиметри от лявата му греда.

Противно на очакванията Уелс продължи да изглежда апатичен в нападение и повече от 70 минути не успява да нанесе точен удар към вратата на Шмайхел. Дания все така владееше топката, но вече предпочиташе да разиграва и дори да дебне за контраатаки, ако може да изненада отбраната на Уелс.

Мартин Брайтуайт пропусна добър шанс от пряк свободен удар в 80-та минута, отсъден за нарушение на Дейвид Брукс срещу влезлия като резерва Андреас Корнелиус.

Дания пропусна голям шанс за трети гол в 85-та минута, когато Мартин Брайтуайт нацели гредата, а при добавкара негов съотборник стреля на сантиметри от десния страничен стълб на Уорд.

В последните минути на мача Дания успя да стигне и до трети гол, когато един от най-добрите в мача Йоаким Мееле се разписа с отличен удар в наказателното поле. Секунди по-късно Хари Уилсън от Уелс бе изгонен за неспортсменски фаул, което илюстрира представянето на “драконите” в този мач.

Уелс – Дания 0:2
0:1 Каспер Долберг 27′
0:2 Каспер Долберг 48′
0:3 Йоаким Мееле – 88′

Уелс: 12. Дани Уорд – 14. Конър Робъртс (3. Нико Уилямс – 40′), 6. Джо Родън, 22. Крис Мефам, 4. Бен Дейвис – 20. Даниел Джеймс (19. Дейвид Брукс – 79′), 16. Джо Морел (8. Хари Уилсън – 60′), 7. Джо Алън, 11. Гарет Бейл (к), 10. Аарън Рамзи – 13. Кийфър Муур (9. Тайлър Робъртс – 78′)

резерви: 1. Уейн Хенеси, 21. Адам Дейвис, 2. Крис Гънтър, 5. Том Локиър, 24. Бен Кабанго, 18. Джони Уилиямс, 23. Дилън Левит, 26. Матю Смит

селекционер: Робърт Пейдж

Дания: 1. Каспер Шмайхел – 17. Йенс Стригер Ларсен (26. Николай Бойлесен – 77′), 6. Андреас Кристенсен, 4. Симон Кяер (к) (2. Йоаким Андерсен – 77′), 3. Яник Вестергор, 5. Йоаким Мееле – 23. Пиер-Емил Хьойберг, 8. Томас Дилейни (24. Матиас Йенсен – 60′) – 14. Микел Дамсгор (15. Кристиан Норгор – 60′), 9. Мартин Брайтуайт, 12. Каспер Долберг (21. Андреас Корнелиус – 69′)

резерви: 16. Йонас Льосл, 22. Фредерик Рьонов, 13. Матиас Занка Йоргенсен, 7. Роберт Сков, 25. Андерс Кристиансен, 11. Андреас Сков Олсен, 19. Йонас Винд, 21. Андреас Корнелиус