Два гола в продълженията пратиха Италия на 1/4-финал на Евро 2020

Италия се класира за 1/4-финалите на Европейското първенство, след като победи Австрия с 2:1 след продължения. Редовното време на срещата завърши при резултат 0:0. В продълженията в герои за тима на Роберто Манчини се превърнаха Федерико Киеза и Матео Песина. За Австрия точен бе Саша Калайджич. DSPORT.BG

“Скуадра адзура” бе по-активният тим през по-голямата част от срещата, но така и не успя да стигне до гол. Австрия от своя страна отговори с няколко добри положения, които обаче не доведоха до нищо по-сериозно пред вратата на Джанлуиджи Донарума. Така се стигна до продължения. Още в 5-ата минута на добавеното време Федерико Киеза се разписа, преди Матео Песина да вкара втори гол в 105-ата минута. Австрия върна едно попадение чрез Саша Калайджич, което обаче се оказа недостатъчно нещо повече.

На 1/4-финалите Италия ще срещне победителя от двойката Белгия – Португалия. Двубоят е на 2 юли от 22:00 часа на стадион “Алианц Арена” в Мюнхен.

Италия – Австрия 2:1
Голмайстори: 1:0 Федерико Киеза 95′. 2:0 Матео Песина 105′, 2:1 Саша Калайджич 114′
Жълти картони: Николо Барела, Джовани ди Лоренцо (И), Марко Арнаутович, Мартин Хинтерегер (А)
Червени картони:

Австрия започна много активно срещата, като още в първата минута Баумгарнер подаде в наказателното поле, но там двама негови съотборници се разминаха с топката и в крайна сметка защитата на Италия изчисти.

В 6-ата минута Марко Верати изведе добре Чиро Имобиле в наказателното поле. Топката обаче дойде малко дълга за нападателя на Лацио, като той се сблъска с вратаря на гостите Даниел Бахман.

В 10-ата минута Италия бе близо до попадение, след като Леонадро Спинацола бе изведен в наказателното поле на Австрия и бранителят стреля, но топката мина покрай дясната странична греда.

Малко по-късно Лоренцо Инсиние бе изведен на добра позиция, като футболистът на Наполи опита удар по диагонала, но Бахман спаси.

“Скуадра адзура” бе много близо до гол в 16-ата минута. След добро подаване Николо Барела стреля от границата на наказателното поле, но не успя да намери очертанията на вратата.

Австрия отговори със силен удар на Марко Арнаутович, който обаче мина над напречната греда.

В следващите минути Италия продължи да натиска съперника си, но така и не успя да създаде нещо запомнящо се пред вратата на Австрия. Играчите на Франко Фода пък разчитаха предимно на контраатаки, но и те се съумяха да заструднят Джанлуиджи Донарума.

Италия бе много близо до гол в 32-ата минута. След продължително разиграване топката попадна в Чиро Имобиле, който реши да стреля от около 30 метра, но ударът му срещна напречната греда на Даниел Бахман.

В 42-ата минута Леонардо Спинацола опита да изненада Бахман, който обаче изби в корнер. След изпълннението на ъгловия удар Николо Барела стреля с глава, но неточно.

В даденото от съдията продължение на първото полувреме Франческо Ачерби бе близо до попадение след центриране в наказателното поле, но не успя да насочи топката с глава в мрежата.

Италия започна много агресивно втората част на срещата, като още в 47-ата минута Доменико Берарди опита да намери свой съотборник в наказателното поле, но топката бе избита от защитник на Австрия.

В 52-ата минута Австрия получи право да изпълни фаул точно пред пеналта на Италия. Зад топката застана Давид Алаба, който стреля, но над вратата на Донарума.

Малко по-късно Италия създаде отлично положение пред вратата на съперника. Лоренцо Инсиние бе изведен отлично в половината на Австрия, като нападателят на Наполи опита да намери Доменико Берарди, но топката бе избита от защитник.

Марсел Забицер опита да изненада Джанлуиджи Донарума от далечно разстояние в 63-ата минута, но ударът му бе париран от бранител на Италия.

В 66-ата минута Австрия стигна до гол. След центриране в наказателното поле Давид Алаба отклони топката с глава и Арнаутович от близко разстояние се разписа. Попадението обаче не бе зачетено, след като се видя, че нападателят е бил в засада при подаването към него.

Италия натисна съперника си и стигна до добро положение в 72-ата минута. Мануел Локатели поучи добра топка пред наказателното поле. Халфът на Сасуоло финтира бранител на съперника и стреля, но не успя да затрудни Даниел Бахман.

В 80-ата минута австрийците организираха добра атака, като Алаба опита да намери свой съотборник в наказателното поле, но топката бе изчистена от бранител на Италия.

Няколко минути по-късно “скуадра адзура”  бе близо до гол. Футболист на Италия навлезе в наказателното поле и центрира към Доменико Берарди, който пробва акробатичен удар от въздуха, но не затрудни Бахман.

В 94-ата  минута Италия получи право да изпълни фаул на границата на наказателното поле на Австрия. Зад топката застана Лоренцо Инсиние. Офанзивният футболист на Наполи центрира в пеналта на съперника, но отбраната на Австрия се намеси и изчисти.

Италия поведе в началото на продълженията. Федерико Киеза бе намерен отлично от Леонардо Спинацола, овладя топката и с удар в далечения ъгъл прати топката в мрежата на Бахман. Това бе първи гол на футболиста на Ювентус на Европейското първенство.

Австрия отвърна с опасен удар на Щефан Лайнер, който обаче мина покрай вратата на Донарума.

В 105-ата минута Италия вкара втори гол и реши всичко в срещата. След подаване в наказателното поле Федерико Киеза отклони една топка към Матео Песина, който от близко разстояние се разписа с 2:0.

Австрия започна отлично второто продължение, като удар на Лоис Шауб бе близо до гол, но ударът му бе отразен от Донарума..

Австрийците можеха да върнат един гол в 111-ата минута. Забицер получи добро подаване в пеналта на Италия и стреля от движение, но топката мина над напречната греда.

Само три минути по-късно Австрия върна едно попадение. След центриране от корнер Лоис Шауб намери Саша Калайджич, който с глава от близко разстояние се разписа за 2:1.

Австрия бе близо до попадение в 118-ата минута. След разбъркване в наказателното поле Микаел Грегорич стреля, но покрай вратата.

До края на срещата играчите на Роберто Манчини създадоха още две добри положения, но така и не успяха да се възползват от тях.

Състави

Италия: 21. Джанлуиджи Донарума – 2. Джовани Ди Лоренцо, 15. Франческо Ачерби, 19. Леонардо Бонучи, 4. Леонардо Спинацола – 6. Марко Верати (65 – 12. Матео Песина), 8. Жоржиньо, 18. Николо Барела (67 – 5. Мануел Локатели) – 11. Доменико Берарди (84 – 14. Федерико Киеза), 17. Чиро Имобиле (84 – 9. Андреа Белоти), 10. Лоренцо Инсиние (108 – 16. Брайън Кристанте)
Резерви: 1. Салваторе Сиригу, 26. Алекс Мере, 5. Мануел Локатели, 9. Андреа Белоти, 12. Матео Песина, 14. Федерико Киеза, 16. Брайън Кристанте, 20. Федерико Бернардески, 22. Дакомо Распадори, 23. Алесандро Бастони, 25. Рафаел Толой
Селекционер: Роберто Манчини

Австрия: 13. Даниел Бахман – 21. Щефан Лайнер, 3. Александър Драгович, 4. Мартин Хитерегер, 8. Дейвид Алаба – 23. Шавер Шлагер, 21. Конрад Лаймер, 10. Флориан Грилич (106 – 17. Лоис Шауб)– 19. Кристоф Баумгартнер (89 – 18. Алесандро Шопф), 9. Марсел Забицер – 7. Марко Арнаутович (99 – 25. Саша Калайджич)
Резерви: 1. Александър Шлагер, 12. Павао Перван, 2. Андреал Юлмер, 5. Щефан Пош, 6. Щефан Илсанкер, 11. Михаел Грегориш, 14. Юлиан Баумгартлингер, 15. Филип Лайнхарт, 16. Кристофер Тримел, 17. Лоис Шауб, 18. Алесандро Шопф, 25. Саша Калайджич
Селекционер: Франко Фода

Съдия: Антъни Тейлър (Англия)

Стадион: „Уембли“