Чехия изхвърли Нидерландия от Евро 2020, Матайс де Лихт закопа ”лалетата”

Чехия поднесе голямата изненада на Европейското първенство, след като изхвръли Нидерландия от турнира. В двубой от 1/8-финалната фаза момчетата на Ярослав Шилхави се наложиха над именития си съперник с 2:0 и си осигуриха участие в следващата фаза на надпреварата. DSPORT.BG

Попаденията за чехите бяха дело на Томаш Холеш и Патрик Шик през втората част на мача. Преди това пък Матайс де Лихт се превърна в големия грешник за Нидерландия, след като си изкара много глупав червен картон в началото на полувремето за игра с ръка.

Благодарение на успеха си Чехия си гарантира още един мач на Евро 2020. На 3 юли тимът излиза в 1/4-финален двубой срещу Дания. Срещата е от 19:00 часа и ще се проведе на “Олимпийския стадион” в Баку.

Нидерландия – Чехия 0:2
Голмайстори: 0:1 Томаш Холеш 68′, 0:2 Патрик Шик 80′
Жълти картони: Дензел Дъмфрис, Френки де Йонг (Н), Владимир Цуфал (Ч)
Червени картони: Матайс де Лихт (Н)

Двата тима започнаха много активно срещата, като си размениха по няколко добри атаки в първите минути, но така и не успяха да създадат нещо по-сериозено пред вратата на съперника.

Нидерландия стигна до първа опасност в 8-ата минута. След центриране в наказателното поле Матайс де Лихт надскочи отбраната и стреля с глава, но неточно. Топката обаче попадна в крака на Дензел Дъмфрис, който опита удар по диагонала, но много неточен. Дори и да бе вкарал обаче попадението нямаше да бъде зачетено, тъй като Де Лихт бе в засада при подаването към него.

Футболистите на Франк де Бур продължиха да натискат противника и в 13-ата минута създадоха поредна опасност пред вратата на Чехия. Дензел Дъмфрис бе изведен с дълъг пас зад гърба на отбраната, като с глава преодоля излезлия напред Томаш Вацлик, но след това ударът му бе блокиран от бранител на “оранжевите”.

Малко по-късно Партик ван Анхолт бе изведен отлично по лявото крило и центрира остро в наказателното поле, но защитата на Чехия се справи и изби.

Чехите създадоха първата си сериозна опасност пред Мартен Стекеленбург в 22-ата минута на срещата. След центриране в пеналта на Нидерландия Соучек стреля с глава, но не успя да насочи добре топката и тя излезе в аут.

В 28-ата минута на срещата Патрик Шик стреля добре от разстояние, но Стекеленбург бе на мястото си и улови.

Нидерландия отговори с изстрел на Донйел Мален от близко разстояние, който обаче бе избит от защитник на Чехия в корнер.

Чехите бяха много близо до гол в 38-ата минута. Лукаш Масопуст се озова в наказателното поле на Нидерландия и подаде към Антонин Барак, който стреля, но в последния момент защитник на “оранжевите” протегна крак и изби в корнер.

В следващата атака Дензел Дъмфрис бе изведен в пеналта на Чехия. Той опита да намери свой съотборник, но вратарят Вацлик успя да избие с крак, а след това защитата изчисти.

Нидерландия опита да стигне до попадение в заключителните минути на първата част, но така и не съумя да създаде сериозна опасност пред вратата на съперника.

В 51-ата минута Нидерландия създаде най-чистото си положение в мача. Донйел Мален се възползва от неразбирателство в отбраната на Чехия и излезе сам срещу Вацлик. Той опита да финтира стража, но чешкият вратар разгада намерението на офанзивния футболист и спаси.

Малко по-късно Нидерландия остана с човек по-малко на терена. Партик Шик бе изведен на добра позиция пред наказателното поле. Таранът се сбори за топката с Матайс де Лихт, който падайки “прибра” кълбото с ръка и съдията Карасев даде фаул и жълт картон. Ситуацията бе разгледана с ВАР, тъй като бранителят бе последен в защита, след което руския рефер реши да изгони играча на Ювентус.

Чехия беше много близо до гол в 64-ата минута. След добро подаване успоредно на вратата топката достигна до Кадержабек, който влезе в наказателното поле и стреля, но в последния момент Дензел Дъмфрис протегна крак и изби.

Чехите се възползваха от численото си предимство и стигна до гол в 68-ата минута. След центриране от ъглов удар Томаш Калаш върна топката с глава към първа греда, където Томаш Холеш бе оставен непокрит и той с прецизен изстрел се разписа за 1:0.

В 80-ата минута Чехия стигна до второ попадение. След грешка при изнасянето на топката от страна на Нидерлания тя достигна до Томаш Калаш. Офанзивният футболист навелезе в пеналта на Нидерландия и подаде на Патрик Шик, който с точен удар реализира четвъртия си гол от началото на Европейското първенство.

В даденото от съдията продължение влезлият като резерва Михаел Кременчик стреля от далечно разстояние, но Мартен Стекеленбург спаси.

Състави

Нидерландия: 1. Мартен Стекеленбург, 3. Матайс де Лихт, 6. Стефан де Врай, 8. Жоржиньо Вайналдум, 10. Мемфис Депай, 12. Патрик ван Аанхолт (81 – 25. Юриен Тимбер), 15. Мартен де Роон (73 – 19. Воут Вегхорст), 17. Дейли Блинд (81 – 7. Стевен Бергхуйст), 18. Донйел Мален (57 – 11. Куинси Промес), 21. Френки де Йонг, 22. Дензел Дъмфрис
Резерви: 13. Тим Крул, 23. Марко Бизо, 2. Жоел Велтман, 4. Нейтън Аке, 5. Оуен Виндал, 7. Стевен Бергхуйс, 11. Куинси Промес, 14. Дейви Клаасен, 16. Райън Гравенберх, 19. Воут Вегхорст, 25. Юриен Тимбер, 26. Коди Гакпо
Селекционер: Франк де Бур

Чехия: 1. Томаш Вацлик, 2. Павел Кадержабек, 3. Ондрей Челустка, 5. Владимир Цоуфал, 6. Томаш Калас, 7. Антонин Барак (90+2 – 26. Михал Садлек), 9. Томаш Холеш (85 – 21. Алекс Крал), 10. Патрик Шик (90+2 -11. Михаел Кременчик) , 12. Лукаш Масопуст (79 – 14. Якуб Янкто), 13. Петр Шевчик (85 – 19. Адам Хложек), 15. Томаш Сучек
Резерви: 16. Алес Мандус, 23. Томаш Кубек, 4. Якуб Брабек, 11. Михаел Кременчик, 14. Якуб Янкто, 19. Адам Хложек, 20. Матей Видра, 21. Алекс Крал, 22. Алес Матею, 24. Томаш Пекхарт, 25. Юкуб Пешек, 26. Михал Садилек
Селекционер: Ярослав Шилхави

Съдия: Сергей Карасев (Рус