Белгия катурна Португалия с гол красавец

Белгия победи Португалия с 1:0 след гол красавец на Торган Азар в края на първото полувреме. Така Белгия ще се срещне с Италия в четвъртфиналната фаза на Евро 2020.

Единственото попадение в срещата падна 3 минути преди почивката когато “червените дяволи” направиха много добра контраатака, която завърши със страхотен удар на Торган Азар извън наказателното поле.

Португалия направи повече атаки, създаде повече положения, но така и не успя да отбележи гол във вратата на перфектния Тибо Куртоа. Иберийците отправиха цели 23 удара по посока вратата на съперника, което се оказа и рекорд за отбор на това Европейско първенство.

БЕЛГИЯ – ПОРТУГАЛИЯ 1:0
1:0 Торган Азар 42

Португалия създаде първото голово положение още в 5-ата минута. Диого Жота получи много добър пас от дълбочина, стигна до границата на наказателното поле и стреля, но ударът му бе прекалено лек и неточен, като излезе в аут.

В 10-ата минута Португалия отправи първи удар по посока вратата на белгийците. Ромелу Лукаку чукна топката към Еден Азар, който стреля от разстояние, но изпрати топката в аут.

След първите 15 минути на двубоя футболистите на Белгия контролират по-дълго топката, но това не води до по-сериозни положения пред вратата на Руи Патрисио.

В 24-ата минута Португалия получи право да изпълни пряк свободен удар на една много добра позиция за Кристиано Роналдо. Той стреля опасно, Тибо Куртоа спаси. Последва добавка на португалски футболист, но ударът бе лек и попадна в ръцете на вратаря.

В 37-ата минута Тома Мюние стреля опасно с външен фалц по посока вратата на Руи Патрисио, но топката премина встрани от целта.

3 минути преди края на първото полувреме Белгия поведе в резултата. “Червените дяволи” направиха много добра контраатака, която завърши с прекрасен удар на Турга Азар, който стреля извън пределите на наказателното поле и остави безпомощен Руи Патрисио. Атаката обаче започна от Тибо Куртоа, който се наложи да показва техника в наказателното поле, след като излъга нападател на португалците и даде началото на бързата контраатака на своите.

Още в началото на второто полувреме се наложи принудителна смяна в състава на Белгиря. В 47-ата минута Кевин Де Бройне получи травма и бе заменен с Дрийс Мертен едва 2 минути и 40 секунди след началото на втората част.

В 58-ата минута Португалия имаше страхотен шанс да изравни. Роналдо подаде към Диого Жота, който стреля, но изпрати топката над гредата.

Постепенно иберийците наложиха лек натиск с единствената цел да изравнят резултата.

Няколко минути по-късно Жоао Феликс стреля с глава, но не уцели добре топката и не успя да изравни.

В 69-ата минута двата отбора се сдърпаха един друг, след като Еден Азар падна, но реферът не отсъди нарушение. Пепе и Ромелу Лукако бяха най-дейни в случката, но до по-сериозни инциденти не се стигне.

В 73-ата минута Кристиано Роналдо стреля от пряк свободен удар, но топката се удари в стената.

Само 3 минути след тази ситуация Пепе направи грубо нарушение, което покачи напрежението. Защитникът обаче получи само жълт картон заради нарушението срещу голмайстора Торган Азар.

В 83-ата минута левия страничен стълб бе верен помощник на “червените дяволи”. Рафа Герейро стреля от границата на наказателното поле, но рамката на вратата  не позволи на топката да влезе в мрежата.

Заключителните минути на мача минаха под диктовката на португалците, които създадоха напрежение в наказателното поле на Белгия, но Тибо Куртоа се намеси повече от добре.

В 92-ата минута Бруно Фернандеш опита да обстрелва вратата на съперника, но изпрати топката в аут.

СЪСТАВИТЕ

БЕЛГИЯ (3-4-3): 1. Тибо Куртоа, 2. Тоби Алдервайрелд, 5. Ян Вертонген, 3. Томас Вермаелен, 15. Тома Мюние, 8. Юри Тилеманс, 6. Аксел Витсел, 16. Торган Азар (95 – 19. Леандер Дендонкер), 7. Кевин де Бройне (48 – 14. Дрийс Мертенс), 10. Еден Азар (87 – 11. Яник-Ферейра Караско), 9. Ромелу Лукаку

Резерви: 12. Симон Миньоле, 13. Матс Селс, 4. Дедрик Боята, 11. Яник-Ферейра Караско, 14. Дрийс Мертенс, 18. Джейсън Денайер, 19. Леандер Дендонкер, 20. Кристиан Бентеке, 23. Мичи Батшуаи, 24. Леандро Тросар, 25. Жереми Доку, 26. Денис Прат

ПОРТУГАЛИЯ (4-3-3): 1. Руи Патрисио, 20. Диого Далот, 4. Рубен Диаш, 3. Пепе, 5. Рафаел Герейро, 8. Жоао Моутиньо (55 – 11. Бруно Фернандеш), 26. Жоао Палиня (78 – 24. Серджио Оливейра), 16. Ренато Санчес (78 – 13. Данило), 10. Бернардо Силва (55 – 23. Жоао Феликс), 21. Диого Жота (70 – 9. Андре Силва), 7. Кристиано Роналдо

Резерви: 12. Антони Лопес, 22. Руй Силва, 2. Нелсон Семедо, 6. Жозе Фонте, 9. Андре Силва, 11. Бруно Фернандеш, 13. Данило Перейра, 18. Рубен Невеш, 19. Педро Гонсалвеш, 23. Жоао Феликс, 24. Серджио Оливейра, 25. Нуно Мендеш

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Томас Вермаелен, Тоби Алдервайрелд (Б), Жоао Палиня, Диого Далот, Пепе (П)

Съдия: Феликс Брих (Германия)