Швейцария изхвърли световния шампион Франция от Евро 2020 след луда драма с дузпи

Швейцария изхвърли световния шампион Франция от Евро 2020 още на 1/8-финалите! След 3:3 в редовното време и пет точно изпълнени дузпи за “кръстоносците” срещу четири такива на французите, “петлите” си стегнаха куфарите. Големият грешник за френския тим бе Килиан Мбапе, който пропусна петата дузпа за селекцията на Дидие Дешан. DSPORT.BG

“Кръстоносците” поведоха в 15-ата минута с гол на Харис Сеферович. В 55-ата минута Рикардо Родригес пропусна да се разпише от дузпа, след като бе спрян от Юго Лорис. В 57-ата минута Бензема изравни, а две минути по-късно отново той даде преднина на “петлите”. В 75-ата минута Пол Погба вкара страхотен гол за 3:1. Десет минути преди края Харис Сеферович вкара второто си попадение в мача. В 90-ата минута Швейцария вкара двубоя в продължения с гол на Марио Гавранович.

След като и двата тима не успяха да вкарат в двете продължения се стигна до дузпи. С изпълнението на първата дузпа се нагърби Марио Гавранович, който прати Лорис в обратния ъгъл. За Франция първи изпълнител бе Пол Погба, който също бе безкомпромисен. Фабиан Шер също бе хладнокръвен и отбеляза за Швейцария. Оливие Жиру изравни, след като Зомер се хвърли в другия ъгъл. За Швейцария следващият изпълнител бе Мануел Аканжи, който се разписа с удар по земя. За “петлите” Маркюс Тюрам застана за следващата дузпа срещу съотборника си Зомер и успя да го излъже. Юго Лорис бе близо до това да хване дузпата на Рубен Варгас, но капитанът на Франция не успя да спре играчът на Аугсбург. Следващият изпълнител – Преснел Кимпембе, също стреля точно. Адмир Мехмеди изпълни петата дузпа за “кръстоносците” и прониза Юго Лорис. Петият изпълнител за французите бе Килиан Мбапе, който бе спрян от Ян Зомер.

На четвъртфинал Швейцария ще срещне Испания. И иберийците имаха труден мач срещу Хърватия, който също завърши 3:3 в редовното време, но с два гола в първото продължение тимът на Луис Енрике продължи напред в турнира.

Лудост, драма, обрати! Испания е на 1/4-финал след мач с 8 гола срещу Хърватия (ВИДЕО)

Още във втората минута Гризман центрира от корнер към Варан, но ударът с глава на защитника на Реал Мадрид не бе точен. Три минути след това Карим Бензема се засуети в наказателното поле и не успя да отправи удар по посока вратата на Зомер.

В 15-ата минута швейцарците излязоха напред в резултата. Стивън Цубер даде поредната си асистенция на шампионата, като този път той подаде за Харис Сеферович, а играчът на Бенфика надскочи Лангле и матира Лорис с глава.

В 23-ата минута Адриен Рабио искаше да подаде към Бензема, но Зомер по блестящ начин изби. Малко след това и Мбапе, и Рабио пробваха мощни удари от дистанция, но изобщо не затрудниха Зомер.

В 37-ата минута фен нахлу на терена, а футболистите използваха паузата, за да се освежат и да пият вода.

В 42-ата минута Гризман технично подаде към Мбапе с пета, но звездата на ПСЖ след няколко финта стреля неточно.

На почивката Дешан извади Лангле, за да се появи в игра Кингсли Коман. Малко след подновяването на играта Гризман стреля покрай вратата на Швейцария.

В 50-ата минута Емболо подаде успоредно на голлинията, но перфектна намеса на Варан не позволи на Видмер да отправи удар.

В 53-ата минута “кръстоносците” поискаха дузпа, съдията пусна играта да продължи, докато ситуацията се проверяваше с ВАР. След намесата на видео асистент рефера аржентинският рефер посочи бялата точка. Зад топката застана Рикардо Родригес, който обаче бе спрян от Лорис.

В 56-ата минута Погба пусна към Мбапе, но десетката на “петлите” прати топката в аут.

В 57-ата минута Карим Бензема възстанови равенството. Мбапе получи, овладя, обърна се и пусна пас към Бензема, който хвърли френските фенове в Букурещ в екстаз. Две минути след това “петлите” вече водеха в резултата. Килиан Мбапе подаде към Гризман с пета, който я копна над Зомер, но стражът изби. Топката обаче стигна до Бензема, който я насочи в опразнената врата за 2:1.

След двата бързи гола селекцията на Дешан увеличи натиска си.

В 75-ата минута Пол Погба вкара страхотен гол от дистанция за 3:1.

В 80-ата минута Харис Сеферович се разписа за втори път в двубоя. Мбабу центрира в наказателното поле, където Сеферович отново вкара с глава.

В 85-ата минута Гавранович вкара в обратния ъгъл, но попадението му не бе зачетено заради засада.

В 90-ата минута Швейцария изравни! Гранит Джака подаде страхотен пас на Гавранович, който от границата на наказателното поле прати топката във вратата на Юго Лорис.

В четвъртата минута на първото продължение Карим Бензема се контузи и бе заменен от Оливие Жиру. В 95-ата минута Ян Зомер направи страхотно спасяване с една ръка след удар на Бенжамен Павар.

В 104-ата минута се разгледа ситуация за евентуална дузпа за тима на Швейцария, но такава не бе отсъдена.

В 110-ата минута Коман успя да подаде към Погба паднал на земята, а играчът на Юнайтед пусна към Мбапе, който обаче отново не успя да намери целта. В 114-ата минута Оливие Жиру получи в наказателното поле, но стреля в тялото на Мбапе.

След като и двата тима не успяха да вкарат в двете продължения се стигна до дузпи. С изпълнението на първата дузпа се нагърби Марио Гавранович, който прати Лорис в обратния ъгъл. За Франция първи изпълнител бе Пол Погба, който също бе безкомпромисен. Фабиан Шер също бе хладнокръвен и отбеляза за Швейцария. Оливие Жиру изравни, след като Зомер се хвърли в другия ъгъл. За Швейцария следващият изпълнител бе Мануел Аканжи, който се разписа с удар по земя. За “петлите” Маркюс Тюрам застана за следващата дузпа срещу съотборника си Зомер и успя да го излъже. Юго Лорис бе близо до това да хване дузпата на Рубен Варгас, но капитанът на Франция не успя. Следващият изпълнител – Преснел Кимпембе, също стреля точно. Адмир Мехмеди изпълни петата дузпа за “кръстоносците” и прониза Юго Лорис. Петият изпълнител за французите бе Килиан Мбапе, който бе спрян от Ян Зомер.

Франция: 1. Юго Лорис, 2. Бенжамен Павар, 3. Преснел Кимпембе, 4. Рафаел Варан, 5. Клеман Лангле (46′  2. Кингсли Коман (111′ 26. Маркюс Тюрам) ), 6. Пол Погба, 13. Н’Голо Канте, 14. Адриен Рабио 7. Антоан Гризман (88′ 17. Муса Сисоко), 10. Килиан Мбапе, 19. Карим Бензема (94′ 9. Оливие Жиру)

16. Стив Манданда, 23. Майк Менян, 8. Тома Лемар, 9. Оливие Жиру, 12. Корентен Толисо, 15. Курт Зума, 17. Муса Сисоко, 2. Кингсли Коман, 21. Люка Ернандес, 22. Висам Бен Йедер, 24. Лео Дюбоа, 26. Маркюс Тюрам

Селекционер: Дидие Дешан

Швейцария: 1. Ян Зомер, 3. Силван Видмер (74′ 2. Кевин Мбабу), 4. Нико Елведи, 5. Мануел Аканжи, 7. Бреел Емболо (80′ 11. Рубен Варгас), 8. Ремо Фройлер, 9. Харис Сеферович (97′ 22. Фабиан Шер), 10. Гранит Джака-к, 13. Рикардо Родригес (87′ 18. Адмир Мехмеди), 14. Стивън Цубер (79′ 16. Кристиан Фаснахт ), 23. Джердан Шакири (74′ 19. Марио Гавранович)

Резерви: 12. Ивон Мвого, 21. Йонас Омлин, 2. Кевин Мбабу, 6. Денис Закария, 11. Рубен Варгас, 15. Джибрил Соу, 16. Кристиан Фаснахт, 17. Лорис Бенито, 18. Адмир Мехмеди, 19. Марио Гавранович, 20. Едмилсон Фернандеш, 22. Фабиан Шер

Селекционер: Владимир Петкович