Лудост, драма, обрати! Испания е на 1/4-финал след мач с 8 гола срещу Хърватия (ВИДЕО)

Мачът на турнира! Без съмнение така може да бъде определен сблъсъкът от осминафиналите на Евро 2020 между Хърватия и Испания. Ла Фурия триумфира с 5:3 след продължения. А драмата, обратите, лудостта царуваше на ст. “Паркен” в Копенхаген.DSPORT.BG

Емоциите в срещата започнаха още в 20-ата минута. Тогава испанецът Педри върна топката от центъра към вратаря Унай Симон, който разсеяно я остави да влезе във вратата му. Но Испания превъзмогна психологическия удар и обърна нещата. Пабло Сарабия изравни преди почивката, а през второто полувреме Сесар Аспиликуета и Феран Торес направиха резултата 3:1.

Нещата изглеждаха решени, но хърватите показа невероятен характер. Първо Мислав Оршич намали на 2:3, а в добавеното време Марко Пашалич изравни резултата.

Играчите на Испания обаче запазиха самообладание. В продълженията Алваро Мората и Микел Оярсабал реализира, за да донесат триумфа на Ла Фурия в мач, за който ще се говори с години!

На четвъртфиналите тимът на Луис Енрике ще играе срещу Франция или Швейцария в Санкт Петербург на 2 юли, петък.

Евро 2020, Осминафинал, ст. “Паркен”, Копенхаген, Начало: 19:00 часа
Хърватия – Испания 3:5

Голмайстори: 1:0 Педри 20′-автогол; 1:1 Пабло Сарабия 39′; 1:2 Сесар Аспиликуета 57′, 1:3 Феран Торес 77′; 2:3 Мислав Оршич 85′; 3:3 Марко Пашалич 90+3′; 3:4 Алваро Мората 100′; 3:5 Микел Оярсабал 102′
Жълти картони: Брозович, Чар (Х)

Испанците стартира мача доста по-активно от своя съперник. В 9-ата минута Сезар Аспиликуета пробва да вкара с глава, а четири по-късно и Сарабия имаше шанс да реализира. В 16-ата Коке беше изведен сам срещу вратаря, който спаси удара му по земя.

А най-добрият шанс за испанците от началото на двубоя дойде в 19-ата минута. Тогава Феран Торес центрира брилятно, но Алваро Мората произведе много некадърен удар с глава, топката се удари в тялото на защитник на хърватите и стражът Ливакович я улови.

А в следващата атака Хърватия поведе без да направи нищо. Педри от испанците реши да върне топката от центъра към вратаря Унай Симон. Той изглежда се разсея, не успя да спре топката и тя влезе в мрежата на Ла Фурия Роха за ужас на всички фенове на испанците. Това е девети рекорден автогол от началото на европейския шампионат. След минути чудене от УЕФА обявиха, че ще запишат автогола на името на Педри.

Веднага след попадението хърватите сякаш се събудиха като мечки от зимен сън и започнаха търсят втори гол. Влашич стреля, но неточно.

Постепенно испанците се отърсиха от шока и започнаха отново да налитата като оси към вратата на хърватите. При поредната такава бяха отправени няколко удара в рамките на секунди, които рекошираха от защитници на балканците. Най-после обаче Пабло Сарабия успя да стреля така че топката да попадне в мрежата на Ливакович. Но не и без рикошет от Дуйе Чалета-Цар. Все пак Испания изравни – 1:1.

Второто полувреме стартира доста спокойно. Двата отбора водиха битка в центъра на терена и не успяха да стигнат до чисти голови положения.

Така бе до 57-ата минута. Тогава Феран Торес поручи топката по левия фланг. Той центрира повече от брилятно към включилия се капитан на тима Сесар Аспиликуета, който с глава реализира второ попадение за испанците. Това бе първи гол за играча на Челси с националната фланелка в неговата кариера.

В 67-ата минута Хърватия създаде най-чистото си положение за гол от началото на мача. След добра атака по левия фланг, топката стигна до Йоско Гвардиол, който стреля, но Унай Симон плонжира и с една ръка спря топката.

В 72-ата минута след центриране от свободен удар, топката попадна във Феран Торес. Той стреля, но кълбото се озова в краката на Алваро Мората. А той… я вкара в мрежата на хърватите. Шокът обяче бе разсеян от страничния рефер, който вдигна флага за засада и така попадението на Мората не бе зачетено.

В 77-ата минута Феран Торес получи дълго подаване, което разсече защитата на Хърватия. Нападателят на Ман Сити не сбърка и покачи на 3:1.

Испанците продължиха със стабилната си игра и Педри и Дани Олмо пропуснаха да направят аванса на Ла Фурия по-голям.

Но Хърватия се върна в двубоя. В 85-ата минута след страхотен карамбол в наказателното поле, топката някакси стигна до Мислав Оршич, който стреля, а играч на испанците изби топката. Системата обаче даде знак на рефера Джунейт Чакър, че топката е преминала голлинията – 2:3.

Световните вицешампиони хвърлиха всичко в атака. И усилията им се увенчаха с успех в третата минута от продължението на мама. Оршич центрира от ляво и Марко Пашалич изравни резултата – 3:3! Какъв мач! А до края не се случи нищо интересно! Това означава, че мачът ще се реши след продължения и евентуално дузпи!

Продълженията стартираха двуостро. Хърватите пропуснаха чрез Адрей Крамарич да вкарат. А малко след това и Дани Олмо пропусна.

Испания поведе с 4:3! След центриране на Дани Олмо по дясното крило, топката попадна на крака на Алваро Морато на задна греда. Той я овладя перфектно и я изпрати под напречната греда на вратаря Ливакович.

Две минути по-късно Испания нанесе решителен удар! Дани Олмо отново бе неудържим по дясното крило. Този път той достави тупкаща топка в наказателното поле, където Микел Оярсабал, който я овладя и я прати в мрежата на хърватите.

В началото на второто продължения Хърватия изпусна златен шанс да се върне отново в двубоя. Атни Будимир излезе на прекрасна стрелкова прозиция, но не уцели вратата.

Хърватия рухна психически и физически във второто продължение. В неговия край Дани Олмо можеше да вкара и шести гол, но уцели греда! Така след лудата вечер в Паркен – Испания печели с 5:3 след продължения и се класира за четвъртфиналите на Евро 2020.

Хърватия: 1. Доминик Ливакович, 5. Дуйе Чалета-Цар, 8. Матео Ковачич (79′ – 14. Анте Будимир), 10. Лука Модрич (114′ – 26. Лука Иванушец), 11. Марсело Брозович, 13. Никола Влашич (79′ – 15. Марко Пашалич), 17. Анте Ребич (67′ – 18. Мислав Оршич), 20. Бруно Петкович (46′ – 9. Андрей Крамарич), 21. Домагой Вида, 22. Йосип Юранович (74 – 7. Йосип Брекало), 25. Йошко Гвардиол

Резерви: 12. Ловре Калинич, 23. Симон Слуга, 2. Шиме Върсалко, 16. Миле Шкорич, 19. Милан Бадел, 24. Домагой Брадарич

Селекционер: Златко Далич

Испания: 23. Унай Симон, 2. Сесар Аспиликуета, 5. Серхио Бускетс (101′ – 16. Родри), 8. Коке (77′ – 17. Фабиан Руис), 7. Алваро Мората, 11. Феран Торес (88′ – 21. Микел Оярсабал), 12. Ерик Гарсия (71′ – 4. Пау Торес), 14. Хосе Гая (77′ – 18. Жорди Алба), 24. Аймерик Лапорт, 22. Пабло Сарабия (71′ – 19. Дани Олмо), 26. Педри

Резерви: 1. Давид де Хеа, 13. 13. Роберт Санчес, 3. Диего Йоренте, 6. Маркос Йоренте, 9. Жерар Морено, 10. Тиаго Алкантара

Селекционер: Луис Енрике

Съдия: Джунейт Чакър (Турция)