Мечтата е жива: Англия срази Германия, Стърлинг и Кейн пратиха ”трите лъва” на 1/4-финал в последния мач на Льов

Англия се класира за 1/4-финалите на Евро 2020, след като победи Германия с 2:0 на “Уембли”. В герои за “трите лъва” се превърнаха Рахийм Стърлинг и Хари Кейн. Стърлинг вкара третия си гол в турнира в 75-та минута, когато засече центриране по земя отляво на Люк Шоу. Пет минути по-късно Томас Мюлер пропусна сам срещу вратаря, след като стреля покрай вратата.

Така се стигна до 86-та минута и гола на Кейн. Резервата Джак Грийлиш го намери в наказателното поле и капитанът на тима отбеляза с глава пред погледа на Нойер. DSPORT.BG

Двубоят не предложи драмата и вълнуващия футбол, който всички се надяваха, но бе проведен добре от англичаните. Те дочакаха своя момент търпеливо и той настъпи в края на мача. Германците не успяха да разплачат феновете на “Уембли”, въпреки че можеха да завържат срещата, когато Томас Мюлер пропусна сам срещу Пикфорд в 80-та минута.

Англия победи Германия в елиминационната фаза на голям форум за първи път от 1966 г., когато островитяните вдигат световната титла пред домашна публика. “Трите лъва” също така остават непобедени на “Уембли” на големи първенства и нанасят удар по германците в историческия сблъсък помежду им.

Това бе последният мач на Йоаким Льов като селекционер на Германия. Той напуска поста след 17 години начело на тима. Негов заместник е Ханзи Флик.

Англия има отличен шанс да стигне до 1/2-финалите, след като ще играе с Швеция или Украйна.

Германия започна по-активно срещата и не позволи на съперника си да играе с топката. В 10-та минута футболистите, водени от Йоаким Льов достигнаха до пряк свободен удар пред наказателното поле. Кай Хаверц стреля, но топката рикошира в стената.

След четвърт час игра англичаните достигнаха до първата си възможност за гол. Рахийм Стърлинг си отвори коридор за удар и стреля от разстояние. Мануел Нойер обаче изби в корнер. От последвалото статично положение Хари Магуайър игра с глава, но вратарят на Германия улови комфортно.

“Трите лъва” постепенно изнесоха играта по-напред, след като в първите минути Германия пресира високо. Срещата се играе на добро ниво, но след 20 минути чисти голови възможности липсват.

Хари Магуайър отново се озова на стрелкова позиция в 26-та минута, но, натиснат от Гозенс, ударът му с глава премина над вратата. Мачът продължава да бъде равностоен, двата състава чакат грешки на противника.

След половин час игра опасно центриране на Йосуа Кимих остана незасечено от Робин Гозенс. След секунди Хаверц изведе Вернер по диагонал, но нападателят на Челси бе спрян от Джордан Пикфорд.

В продължението на първата част се откри най-добрата възможност до момента в мача. Рахийм Стърлинг навлезе фронтално срещу вратата, след което бе спрян от няколко играчи на Германия. Топката рикошира и се озова в Хари Кейн. Той си спря лошо топката и това позволи на Матс Хумелс да я избие и предотврати опасността. В противен случай Кейн най-вероятно щеше да вкара.

В самото начало на второто полувреме Кай Хаверц стреля силно от движение. Топката летеше точно под гредата на Пикфорд, но стражът на Англия реагира добре и изби в ъглов удар.

Вече 70 минути игра и двата тима продължават да се надлъгват на терена. Срещата се накъса в последните минути и интересните моменти пред двете врати стават все по-малко. Серж Гнабри смени Тимо Вернер, докато Джак Грийлиш влезе за Англия на мястото на Букайо Сака.

В 75-та минута Рахийм Стърлинг възпламени трибуните на “Уембли”, след като откри резултата. Люк Шоу подаде по земя в наказателното поле и Стърлинг засече топката във вратата на Нойер. Това е трети гол за играч на Манчестър Сити в турнира. Той вкара всичките голове за тима до този момент.

Томас Мюлер направи грандиозен пропуск за германия в 81-та минута. Стърлинг сгреши в центъра и топката се озова в Хаверц. Той мигновено изведе Мюлер сам срещу вратаря, но футболистът на Байерн Мюнхен стреля по земя покрай вратата за радост на англичаните.

„Трите лъва“ ще се опитат да победят Бундестима в мач от фазата на директните елиминации на голям турнир за първи път от финала на Световното първенство през 1966 година. На „Уембли“ ще могат да присъстват 40 хиляди зрители.

Отборите имаха различен път до осминафиналната фаза на Европейското първенство. Англия излезе от по-удобната група, побеждавайки Хърватия и Чехия, както и след равенство срещу Шотландия – без да допусне гол на върха в група „D“. Германия беше на шест минути от елиминирането, но късен изравнителен гол дело на Леон Горецка срещу Унгария класира тима на второ място и му гарантира мястото на осминафиналите. Всичките мачове на Бундестима се играха в Мюнхен.

Това е третата среща между Англия и Германия на Европейско първенство. Германия спечели с 6:5 след изпълнение на дузпи и равенство 1:1 в редовното време и продължения полуфинала през 1996 година, преди Англия да спечели с 1:0 в груповата фаза на Евро 2000.

Англия – Германия 2:0
1:0 Рахийм Стърлинг 75′
2:0 Хари Кейн 86′

Англия: 1. Джордан Пикфорд – 12. Кийрън Трипиър, 2. Кайл Уокър, 6. Хари Магуайър, 5. Джон Стоунс, 3. Люк Шоу – 14. Калвин Филипс, 4. Деклън Райс (8. Джорда Хендерсън – 87′), 25. Букайо Сака (7. Джак Грийлиш – 69′),10. Рахим Стърлинг – 9. Хари Кейн (к)

резерви: резерви: 13. Аарън Рамсдейл, 23. Сам Джонстън, 11. Маркъс Рашфорд, 15. Тайлър Мингс, 16. Конър Коуди, 17. Джейдън Санчо, 19. Мейсън Маунт, 20. Фил Фодън, 24. Рийс Джеймс, 26. Джъд Белингам

Селекционер: Гарет Саутгейт

Германия: 1. Мануел Нойер (к) – 6. Йозуа Кимих, 4. Матиас Гинтер, 5. Матс Хумелс, 2. Антонио Рюдигер, 20. Робин Гозенс – 18. Леон Горецка, 8. Тони Кроос, 7. Кай Хаверц, 25. Томас Мюлер – 11. Тимо Вернер (10. Серж Гнабри – 68′)

резерви: резерви: 12. Бернд Лено, 22. Кевин Трап, 3. Марсел Халстенберг, 9. Кевин Фоланд,14. Джамал Мусиала, 15. Никлас Зюле, 17. Флориан Нойхаус, 19. Лерой Сане, 21. Илкай Гюндоган, 23. Емре Джан, 24. Робин Кох