Гол в 121-ата минута прати Украйна на 1/4-финалите (ВИДЕО)

Украйна се наложи над Швеция с 2:1 в много драматичен мач и се класира за 1/4-финалите на Европейското първенство. Победният гол за момчетата на Андрий Шевченко падна в 121-ата минута на двубоя и бе дело на резервата Артьом Довбюк. DSPORT.BG

Украйна поведе в средата на първата част с гол на Олександър Зинченко. Шведите обаче изравниха малко преди края на полувремето чрез Емил Форсберг. След почивката двата тима си размениха по няколко опасни ситуации, като “тре кронур” удари два пъти греда след удари на Форсберг. Веднъж страничният стълб спаси и Швеция от гол.

След като двата отбора не съумяха да вкарат повече голове в редовното време се стигна до продължения. В тях Швеция остана с човек по-малко, след като Маркус Даниелсон влезе безумно в краката на Беседин. Първоначално той получи само жълт картон, но след това ситуацията бе разгледана с ВАР и Даниеле Орсато промени решението си и го изгони с директен червен картон.

Украинците опитаха да се възползват от численото си предимство, но шведите се справиха с натиска. В 121-ата минута на срещата обаче Швеция най-накрая се пропука и допусна попадение. Центриране от лявото крило стигна до резервата Довбюк, който с глава матира Робин Олсен.

На 1/4-финалите Украйна ще срещне Англия. Двубоят е в събота от 22:00 часа на “Стадио Олимпико” в Рим.

Швеция – Украйна 1:2
Голмайстори: 0:1 Олександър Зинченко 27′, 1:1 Емил Форсберг 43′, 1:2 Артьом Довбюк
Жълти картони: Деян Кулушевски, Емил Форсберг (Ш), Андрий Ярмоленко (У)
Червени картони: Маркус Даниелсон (Ш)

Швеция създаде първото по-сериозно положение в срещата в 5-ата минута. След разбъркване в наказателното поле топката попадна на крака на Деян Кулушевски, който стреля, но ударът му попадна в тялото на бранител и излезе в корнер.

Малко по-късно украинците стигнаха в близост до вратата на Робин Олсен. Микола Шапаренко стреля от границата на наказателното поле, но много неточно.

В 11-ата минута стражът на Швеция спаси тима си от попадение. След добра атака на Украйна и двойно подаване между Ярмоленко и Яремчук последният се озова на много добра позиция, но ударът му от няколко метра бе отразен от Олсен.

Швеция отговори с опасен изстрел на Александър Исак. Деян Кулушевски бе изведен добре по левия фланг и подаде към нападателя на Реал Сосиедад, който стреля силно, но покрай страничната греда.

Украйна поведе в резултата в 27-ата минута на мача. Ярмоленко намери отлично непокрития Олександър Зинченко в наказателното поле и той с мощен удар не остави никакви шансове на стража на Швеция.

В 29-ата минута Себастиан Ларсон стреля много опасно от фаул, но Георги Бушчан успя да избие в корнер.

Две минути преди края на редовното време на първата част Швеция стигна до изравнителен гол. След многоходова комбинация Кулушевски намери Емил Форсберг пред наказателното поле. Футболистът на РБ Лайпциг стреля много силно, топката се удари в тялото на бранител и влезе в мрежата на Бушчан. Това бе четвърти гол за Форсберг на Евро 2020.

Второто полувреме започна много динамично, като играчите на двата тима опитваха да създадат нещо по-опасно пред вратата на съперника, но до чисти положения така и не се стигна.

В 54-ата минута Себастиан Ларсон се озова на добра позиция и стреля от далечно разстояние, но топката мина покрай десния страничен стълб на Бушчан.

Украйна бе много близо до гол в ответната атака. Ярмоленко подаде към Сидорчук, който стреля силно, но топката срещна лявата греда на Олсен.

Шведите също отговориха с удар в гредата. Емил Форсберг бе изведен добре в наказателното поле и стреля с десния крак, но топката срещна страничната греда.

В 66-ата минута Георгий Бушчан спаси Украйна от втори гол. Деян Кулушевски навлезе добре в пеналта на съперника и стреля мощно по диагонала, но стражът на украинците изби в корнер.

Само 120 секунди по-късно Швеция удари втора греда. Емил Форсберг получи топката на лявото крило и навлезе към центъра на терена. Той стреля силно от границата на наказателното поле, но топката се удари в напречната греда.

В 89-та минута Деян Кулушевски бе изведен отлично от Екдал зад гърба на отбраната. Нападателят на Юве обаче се засуети, след което ударът му бе избит от бранител на Украйна.

Швеция остана с човек по-малко в 98-ата минута на мача. Маркус Даниелсон влезе много остро в краката на Артьом Беседин. Първоначално той получи жълт картон за нарушението си, но след това ситуацията бе разгледана с ВАР. След консултацията със системата за видеоповторение Даниеле Орсато промени решението си и показа червен картон на шведския футболист.

В 110-ата минута Украйна създаде много добра ситуация. Макаренко изведе Довбюк в накзателното поле на Швеция и нападателят стреля, но над вратата. В последствие се оказа, че той е бил в засада.

Украинците продължиха да се възползват от численото си предимство и да затягат обръча около наказателното поле на Швеция. Малиновский опита удар от границата на наказателното поле в 116-ата минута, но топката мина покрай вратата.

В 121-ата минута на двубоя Украйна стигна до втори гол. След центриране в наказателното поле защитата на Швеция увисна и Артьом Довбюк с глава матира Робин Олсен.

Състави

Швеция: 1. Робин Олсен, 2. Микаел Лустиг (83 – 16. Емил Крафт), 3. Виктор Линдельоф, 6. Лудвиг Августинсон (83 – 5. Пиер Бенгтсон), 7. Себастиан Ларсон – к (96 – 17. Виктор Клаесон), 8. Албин Екдал, 10. Емил Форсберг, 11. Александър Исак (96 – 9. Маркус Берг) , 20. Кристофер Олсон (99 – 14. Филип Хеландер), 21. Деян Кулушевски (96 – 22. Робин Куазон), 24. Маркус Даниелсон
Резерви: 12. Карл-Йохан Йонсон, 23. Кристофер Нордфелд, 5. Пиер Бенгтсон, 9. Маркус Берг, 13. Густав Свенсон, 14. Филип Хеландер, 15. Кен Сема, 16. Емил Крафт, 17. Виктор Клаесон, 18. Понтус Янсон, 22. Робин Куазон, 26. Йенс-Лус Каюсте
Селекционер: Яне Андерсон

Украйна: 1. Георгий Бушчан, 4. Серхий Кривцов, 5. Серхий Сидорчук (117 – 18. Роман Безус), 6. Тарас Степаненко (14. Йехвен Макаренко), 7. Андрий Ярмоленко – к (105 – 26. Артьом Довбюк), 9. Роман Яремчук (93 – 19. Артьом Беседин (101 – 15. Виктор Циганков), 10. Микола Шапаренко (61 – 8. Руслан Малиновски), 13. Илиа Забарни, 17. Олександър Зинченко, 21. Олександър Караваев, 22. Микола Матвийенко
Резерви: 12. Андрий Пятов, 23. Анатоли Трубин, 2. Едуард Собол, 8. Руслан Малиновски, 11. Марлос, 14. Йевхен Макаренко, 15. Виктор Циганков, 16. Виталий Миколенко, 18. Роман Безус, 19. Артьом Беседин, 23. Олександър Тимчук, 26. Артьом Довбюк
Селекционер: Андрий Шевченко

Съдия: Даниеле Орсато (Ита)