Испания спря кръстоносния поход на Швейцария след 120-минутна битка и дузпи

Испания е първият полуфиналист на Евро 2020, след като надви Швейцария след изпълнение на дузпи. В редовното време двата тима завършиха 1:1, а при изпълненията от бялата точка испанците вкараха три пъти, а швейцарците само веднъж.DSPORT.BG

Селекцията на Луис Енрике поведе в 8-ата минута – Жорди Алба, стреля от дистанция, а топката рикошира в Денис Закария и влетя в мрежата на Зомер. В 68-ата минута Джердан Шакири възстанови равенството. Две минути след това обаче швейцарците останаха с човек по-малко, след като Ремо Фройлер бе изгонен с директен червен картон.

Унай Симон №1 на Швейцария – Испания: Бих дал наградата на Зомер

В двете продължения на редовното време Испания бе по-активният тим, но иберийците така и не успяха да вкарат във вратата на Зомер, като стражът на “кръстоносците” направи някои доста добри спасявания. Така се стигна до дузпите. Първият изпълнител бе капитанът на Испания Серхио Бускетс, който изпусна. За Швейцария за първа дузпа застана Марио Гавранович, който остави безпомощен Унай Симон. Дани Олмо вкара втората дузпа за испанците, а Унай Симон след това спаси дузпа на Фабиан Шер. Ян Зомер пък отказа Родри. Симон запази хладнокръвие и отрази удара на Мануел Аканджи. След доста пропуски от игра Жерар Морено бе безкомпромисен при изпълнението си на дузпа. Рубен Варгас пък стреля над вратата, което донесе на Оярсабал отговорността да вкара петата дузпа за “Ла фурия роха”, за да прати тима на полуфинал. Задача, с която той се справи перфектно.

На полуфинал Испания ще играе с победителя от четвъртфинала между Белгия и Италия.

В 8-ата минута Испания поведе в резултата. След изпълнение на корнер топката стигна до Жорди Алба, който от около 20 метра стреля към вратата на Зомер, а топката рикошира в Денис Закария и влетя във вратата на “кръстоносците”.

В 17-ата минута Коке изпълни пряк свободен удар, но топката мина малко над вратата. Минута след това топката бе върната към Унай Симон, който отново не действа убедително с крака, но този път за негово щастие не се стигна до гол във вратата му.

В 22-ата минута Владимир Петкович се принуди да извади от игра Бреел Емболо, който получи контузия и бе заменен от Рубен Варгас.

Аспиликуета стреля към вратата на Зомер в 25-ата минута след центриране от корнер, но стражът на Швейцария се справи. В 39-ата минута Видмер не успя да засече топката след центриране от корнер.

При подновяването на играта Луис Енрике извади от терена Пабло Сарабия, а на негово място се появи Дани Олмо.

В 56-ата минута след центриране от корнер Денис Закария стреля с глава, а Унай Симон не реагира. За щастие на вратаря на Испания топката мина покрай вратата му.

Случаят ”Педри” – детето чудо, което това лято няма да почива

В 64-ата минута Унай Симон се намеси отлично след изстрел на Рубен Варгас.

В 68-ата минута Швейцария стигна до изравнителен гол. Грешка на Аймерик Лапорт и Пау Торес позволи на Ремо Фройлер да пусне пас към Джердан Шакири, а капитанът на “кръстоносците” матира Унай Симон, за да върне тима си в мача.

След попадението тимът на Владимир Петкович се активизира и стигна до нова опасна ситуация в 73-ата минута.

В 77-ата минута цялата швейцарска защита увисна, но Пау Торес не успя да се възплозва от ситуацията и Ян Зомер улови. Секунди след това Ремо Фройлер получи директен червен картон от Майкъл Оливер след влизане в краката на Жерар Морено.

Зад топката, за да изпълни прекия свободен удар, дошъл вследствие на нарушението на Фройлер, застана Коке, но не се наложи намеса на Зомер след центрираната в наказателното поле топка.

В 84-ата минута многоходова атака на Испания завърши с удар на Морено право в ръцете на Зомер. В 90-ата минута Коке пусна хубав пас в наказателното поле, но Зомер не даде шанс на Феран Торес да играе с топката.

Във втората минута на първото продължение Жорди Алба пусна успореден на голлинията пас, но Жерар Морено не успя отблизо да засече топката във вратата на Зомер. Малко след това Жорди Алба стреля силно от дистанция, но Зомер показа рефлекс и изби с една ръка.

В рамките на няколко минути Жерар Морено на два пъти пропусна да порази швейцарската врата. В 103-ата минута Зомер направи поредното си спасяване след изстрел на Микел Оярсабал. Три минути след това стражът на Швейцария продължи със страхотни си изяви, като този път улови топката след удар на Оярсабал.

Второто продължение започна като първото – с натиск на испанците. В 110-ата минута Маркос Йоренте не успя да насочи топката към вратата на Швейцария. Две минути след това Дани Олмо стреля над вратата. В 116-ата минута Серхио Бускетс стреля с глава, но Зомер улови.

В 118-ата минута Морено бе изведен добре, навлезе в наказателното поле и стреля, но не достатъчно силно и точно и стражът на “кръстоносците” улови.

След като след 120 минути игра двата тима не успяха да се надхитрят се стигна до дузпи. Първата дузпа бе изпусната от капитана на Испания Серхио Бускетс. За Швейцария първи изпълнител бе Марио Гавранович, който остави безпомощен Унай Симон. Дани Олмо пък вкара втората дузпа за испанците, а Унай Симон след това спаси дузпа на Фабиан Шер. Ян Зомер пък отказа Родри. Симон запази хладнокръвие и отрази удара на Мануел Аканджи. След доста пропуски от игра Жерар Морено бе безкомпромисен при изпълнението си на дузпа. Рубен Варгас пък стреля над вратата. Микел Оярсабал бе точен от дузпа и прати Испания на полуфинал.

Швейцария – Испания 1:1 – 0:1 Денис Закария 8′ (авт), 1:1 Джердан Шакири 68′

Швейцария: 1. Ян Зомер – 3. Силван Видмер, 4. Нико Елведи, 5. Мануел Аканджи, 13. Рикардо Родригес, 14. Стивън Цубер (92′ 16. Кристиан Фаснахт) – 6. Денис Закария, 8. Ремо Фройлер, 23. Джердан Шакири (к) (81′ 15. Джибрил Соу), 7. Бреел Емболо – 9. Харис Сеферович (72′ 19. Марио Гавранович)

резерви: 12. Ивон Мвого, 21. Грегор Кобел, 2. Кевин Мбабу, 17. Лорис Бенито, 22. Фабиан Шер, 25. Ерай Кьомерт, 26. Джордан Лотомба, 11. Рубен Варгас, 15. Джибрил Соу, 16. Кристиан Фаснахт, 20. Едмилсон Фернандеш, 19. Марио Гавранович

селекционер: Владимир Петкович

Испания: 23. Унай Симон – 2. Сесар Аспиликуета, 4. Пау Торес (113′ 10. Тиаго Алкантара), 24. Аймерик Лапорт, 18. Жорди Алба – 5. Серхио Бускетс (к), 8. Коке (91′ 6. Маркос Йоренте), 26. Педри (119′ 16. Родри) – 22. Пабло Сарабия (46′ 19. Дани Олмо), 7. Алваро Мората (53′ 9. Жерар Морено), 11. Феран Торес ( 95′ 21. Микел Оярсабал)

резерви: 1. Давид де Хеа, 13. Роберт Санчес, 3. Диего Йоренте, 12. Ерик Гарсия, 14. Хосе Гая, 6. Маркос Йоренте, 10. Тиаго Алкантара, 11. Феран Торес, 16. Родри, 17. Фабиан Руис, 19. Дани Олмо, 20. Адама Траоре, 9. Жерар Морено, 21. Микел Оярсабал

селекционер: Луис Енрике

съдия: Майкъл Оливър (Англия)