25 години по-късно: Англия отново е на 1/2-финал на европейско първенство след разгром над Украйна

Англия се класира за 1/2-финалите на Евро 2020, след като победи по категоричен начин Украйна с 4:0 на стадио “Олимпико”. Капитанът Хари Кейн отбеляза два гола за успеха в 4-та и 50-та минути. Между тях Хари Магуайър (46) се разписа с глава след центриране от корнер, а влезлият като резерва Джордан Хендерсън (63) повтори упражнението с първия си гол с националната фланелка. DSPORT.BG

Двубоят тръгна добре за “трите лъва” още от самото начало и те не изпуснаха контрола. Украйна в нито един момент не застраши реално вратата на Джордан Пикфорд и капитулира окончателно в началото на втората част. Тогава в рамките на четири минути англичаните си решиха срещата.

Така 25 г. по-късно Англия отново е на полуфинал на европейско първенство. За последно през 1996 г. на домашното първенство ”трите лъва” достигнаха до тази фаза. В спор за място на финала Англия ще играе с приятната изненада на турнира – Дания. Двубоят е на 7 юли на ”Уембли”, където ще се играят двубоите до края на Евро 2020.

Двубоят започна с териториален превес на Англия. След само четири минути игра и без украинците почти да са докоснали топката, “трите лъва” поведоха в резултата. Рахийм Стърлинг намери Хари Кейн в наказателното поле и капитанът на тима преодоля Георгий Бушчан с техничен удар.

Голът на Кейн изглежда обърка и двата отбора и след четвърт час игра нямаше друга по-сериозна възможност. Роман Яремчук първи от селекцията на Украйна пробва рефлекса на Джордан Пикфорд, но стражът на Евертън изби удара му по земя в корнер.

В минутите след гола Украйна успя малко да изнесе топката, но англичаните стоят отлично подредени. След половин час игра Хари Кейн стреля с глава след статично положение, но ударът му премина над вратата на Бушчан. Ситуацията на терена не се променя – Англия атакува постепенно, докато Украйна се защитава и не знае какво да прави с кълбото, когато го получи.

Деклан Райс се възползва от разбъркване в наказателното поле на Украйна и в 33-та минута стреля силно от границата на наказателното поле. Шутът му обаче бе в обсега на Георгий Бушчан и вратарят успя да избие.

Украйна достигна до една от малкото си добри възможности в 43-та минута, когато Микола Шапаренко стреля от дистанция, но ударът му мина встрани от английската врата. До края на първата част не се случи нещо интересно.

Второто полувреме започна по подобие на първото – с гол за Англия. След изпълнение на статично положение от страна на Люк Шоу Хари Магуайър удвои преднината на “трите лъва”. Той атакува агресивно топката и с глава я прати неспасяемо за втори път в украинската врата.

Защитата на Украйна капитулира за трети път в 50-та минута. Люк Шоу проби отляво и направи втора асистенция в мача, след като намери Хари Кейн. Капитанът на Англия прати топката в мрежата зад Бушчан след удар с глава отблизо.

Хари Кейн бе близо до своя хеттрик в 62-та минута, когато намери прекрасно топката от воле. Изстрелът му обаче бе отразен от Бушчан и избит в корнер. Именно след него обаче влезлият като резерва Джордан Хендерсън отбеляза с глава четвърти гол и негов първи с националната фланелка.

В 74-та минута Йевхен Макарено стреля силно към вратата на Пикфорд, но вратарят бе на мястото си и боксира силно извън вратата. Това бе и първата реална възможност за Украйна след почивката.

Тук някъде англичаните решиха да пестят сили и направиха много промени в състав си. Украйна пък нямаше сили да се противопостави и двубоят се доигра в спокойно темпо с топката далече от двете наказателни полета.

Приказката на Дания продължава след успех над Чехия (ВИДЕО)