ЦСКА най-сетне полетя, показа голям потенциал и се развихри срещу Осиек

ЦСКА най-сетне успя да покаже добър футбол, отпусна се и постигна категорична победа с 4:2 срещу хърватския Осиек в първия мач от третия квалификационен кръг на Лигата на конференциите.dsport.bg

„Армейците“ демонстрираха нападателна мощ и свежест, все неща които липсваха в мачовете срещу Лиепая и в двубоя за Суперкупата срещу Лудогорец.

Брадли Мазику, Греъм Кери, Жорди Кайседо и Георги Йомов вкараха по едно попадение за успеха. В същото време „червените“ си отбелязаха, дело на Юрген Матей, така че реваншът след седмица не бе обезсмислен.

До заключителните секунди на мача Осиек изоставаше с 1:4 – резултат който до голяма степен щеше да прати ЦСКА напред в надпреварата още преди изиграването на втория мач, но липса на концентрация в края даде минимални надежди на хърватите. Точен бе Михрет Топчачиг.

Реваншът е на 12 август, а ако ЦСКА успее да задържи аванса си от два гола, тогава ще играе плейоф за влизане в групите на Лигата на конференциите. Съперник на българския тим ще е победителя в двойката ТНС и Виктория Пилзен.

ЦСКА – Осиек 4:2

(1:0 Брадли Мазику 30′, 2:0 Греъм Кери 39′, 2:1 авт. Юрген Матей 41′, 3:1 Жорди Кайседо 42′, 4:1 Георги Йомов 74′, 4:2 Михрет Топчачиг

На загрявката преди началото на мача Йоан Баи получи контузия и Стойчо Младенов бе принуден да прави промяна в стартовия си състав. На мястото на французина в титулярния състав влезе Георги Йомов.

Мачът започна равностойно  в първите минути липсваха сериозни опасности пред двете врати. ЦСКА обаче успя рязко да вдигне оборотите и на два пъти в рамките на минути бе много близо до гола. В 9-ата минута Яник Вилдсхут комбинира с Греъм Кери, който отправи мощен диагонален шут. Вратарят на Осиек Ивица Ивушич обаче успя да реагира и изби в ъглов удар. При последвалото центриране в наказателното поле капитанът Валентин Антов се извиси над всички и стреля с глава, но Ивушич отново се намеси страхотно.

В 12-ата минута Амос Юга изведе Жорди Кайседо зад защитата на хърватите. Нападателят не успя да прати топката в очертанията на вратата, но дори и да го бе сторил, попадението нямаше да бъде зачетено заради засада.

Десет минути по-късно Греъм Кери пробва късмета си с изстрел от дистанция, който бе безкрайно неточен. В 26-ата минута Кери получи нова страхотна възможност да обстрелва противниковата врата. След много добра комбинация с участието на Георги Йомов и Жорди Кайседо, ирландецът се оказа сам в наказателното поле, но ударът му земя премина далеч покрай десния страничен стълб.

Малко след това Кери отново затормози защитата на гостите. Той пробив отдясно и центрира на главата на Жорди Кайседо, който отправи много слаб и неточен удар с глава.

Половин час игра след началото логичното се случи и  ЦСКА поведе. Брадли Мазику тръгна на индивидуален проби през центъра. Той нахлу в наказателното поле и с по-слабия си десен крак прати топката неспасяемо в горния ляв ъгъл на вратата.

В 39-ата минута ЦСКА удари повторно. Иван Турицов се впусна по десния фланг и центрира в наказателното поле. Греъм Кери успя да изпревари противников защитник и от непосредствена близост порази целта за 2:0.

Секунди по-късно гостите от Хърватия намалиха изоставането си. Топката бе центрирана от ъглов удар, а Миле Шкорич с глава реализира. Останаха съмнения, че с топката игра Юрген Матей и в крайна сметка именно бранителят бе записан като голмайстор в официалния сайт на УЕФА.

ЦСКА отвърна мигновено и в 42-рата минута възвърна преднината си от две попадения. Попадението беше идентично на втория гол във вратата на гостите. Този път Георги Йомов центрира отдясно, а във вратарското поле сам бе Кайседо. Опитният нападател нямаше как да пропусне и „армейците“ си осигуриха стабилна преднина преди 15-минутната почивка между двете полувреме.

Две минути след началото на втората част Ласло Клайнхайслер опита силен удар отдалеч. Не се наложи намеса на Густаво Бусато, защото топката прелетя високо над напречната греда.

В 57-ата минута Греъм Кери центрира меко в наказателното поле. Жорди Кайседо успя да стигне пръв до топката и отправи опасен изстрел с глава, който обаче не намери целта.

Четвърт час преди изтичането на редовното време ЦСКА вкара четвърти гол и даде старт на празненствата. Жорди Кайседо демонстрира страхотна скорост и надбяга Михаел Жапер по левия фланг. Нападателят навлезе в наказателното поле и с остър пас по земя, успореден на голлинията намери включилия се на скорост Георги Йомов. За крилото остана най-лесното – да прати топката в мрежата от чиста позиция.

Десет минути по-късно Хамза Чатакович се озова в много добра стрелкова позиция в наказателното поле на Осиек, но отправи неточен удар.

В 88-ата минута Осиек пропусна златен шанс да увеличи шансовете си в реванша с втори гол. Амер Хирош бе изведен зад защитата на „червените“. Той успя да преодолее Густаво Бусато, но от малък ъгъл не съумя да прати топката в мрежата.

Секунди след това ЦСКА допусна нова неточност в задни позиции и този път Осиек се възползва. Мато Милош центрира отляво, а Михрет Топчачиг вкара за крайното 4:2.

Малко преди последния съдийски сигнал домакините бяха близо до пети гол. Греъм Кери се опита да изненада Ивушич, като стреля директно от пряк свободен удар, но топката кацна върху напречната греда и не попадна в мрежата.

Носителят на Купата на България няма да играе през уикенда, след като мачът с Лудогорец бе отложен. Така ЦСКА има цяла седмица, за да се подготви за реванша срещу Осиек след седмица.

Стойчо Младенов: Набираме скорост (ВИДЕО)

Георги Йомов: Реваншът няма да е никак лесен

Греъм Кери: На реванша трябва да сме сигурни, че ще играем по същия начин

Христо Стоичков: Великолепна победа, браво армейци

ЦСКА (4-3-3): 1. Густаво Бусато – 19. Иван Турицов, 2. Юрген Матей, 26. Валентин Антов – К, 18. Брадли Мазику – 21. Амос Юга, 3. Жеферсон, 8. Греъм Кери – 10. Георги Йомов (Бисмарк Чарлс 89′), 9. Жорди Кайседо, 30. Яник Вилдсхут (Хамза Чатакович 72′)

Резерви: 25. Димитър Евтимов, 6. Жуниор Нзила, 11. Хамза Чатакович, 14. Митко Митков, 16. Асен Дончев, 17. Бисмарк Чарлс, 20. Християн Петров, 23. Ахмед Ахмедов, 28. Пламен Гълъбов, 7. Йоан Баи

Треньор: Стойчо Младенов

Осиек (4-2-3-1): 1. Ивица Ивушич – 77. Мато Милош, 21. Миле Шкорич – К, 22. Даниел Лончар, 20. Марио Юрчевич – 19. Михаел Жапер, 7. Ведран Югович – 14. Иван Фиолич (Михрет Топчачиг 60′), 5. Ласло Клайнхайслер (Марин Пил 60′), 39. Дамян Бохар – 13. Рамон Миерес (Петер Бочай 60′)

Резерви: 31. Марко Маленица, 6. Дарко Неясмич, 8. Марвеил Ндоку, 10. Амер Хирош, 12. Петер Бочай, 23. Ален Гргич, 25. Марин Пил, 28. Славно Бралич, 30. Михрет Топчачиг, 37. Симе Гржан, 73. Антонио Мансе, 98. Йевген Чеберко