Историческо: Камбуров изравни рекорда на Петър Жеков, Берое с минимална победа

Мартин Камбуров отбеляза гол номер 253 в елита на България, с който Берое победи Ботев Враца с 1:0. По този начин Камбуров изравни голмайсторския рекорд на Петър Жеков. Попадението падна в началото на второто полувреме, когато бе отсъдена дузпа за старозагорци, която нападателят превърна в гол.DSPORT.BG

Гостите от Враца останаха с човек по-малко в 75-ата минута, когато Йоан Бауренски получи директен червен картон за опасна игра срещу Александър Цветков. Първоначално ситуацията бе подмината от Никола Попов, но VAR арбитрите дадоха сигнал за преразглеждане и след като Попов се убеди в нарушението изгони играча.

Това бе и първа загуба на Ботев Враца през новия шампионат, а Берое взе своята трета победа.

Срещата започна равностойно, но постепенно домакините взеха превес и създадоха много повече голови положения, но така и не успяха да вкарат топката във вратата на Красимир Костов до почивката. Още в началото на втората част Берое получи право да изпълни дузпа заради нарушение срещу Лебон и Камбуров реализира. Червеният картон на Бауренски пък остави гостите с човек по-малко до края на двубоя.

БЕРОЕ – БОТЕВ ВРАЦА 1:0
1:0 Мартин Камбуров 47-дузпа

Първата атака в мача бе за гостите от Враца, които вкараха топката в наказателното поле на Берое, но защитник на Берое успя да изчисти с глава.

В 10-ата минута Дориан Бабунски опита далечен шут от пряк свободен удар, но топката премина близо до вратата на Берое. Само минута по-късно и Берое имаше шанс. Тунгара опита да прехвърли Костов, но прехвърли и вратата на Ботев.

Седем минути по-късно домакините имаха шанс да отбележат гол. След центриране от ъглов удар Омар Сако се докопа до топката, но я изпрати в аут.

Постепенно домакините овладяха центъра на терена и наложиха някакъв по-сериозен натиск срещу врачани.

В 29-ата минута Серкан Юсеин стреля от границата на наказателното поле, но изпрати топката в аут.

Най-чистото положение в мача бе в 32-ата минута, когато Мартин Камбуров стреля с глава, но стражът на гостите успя да спаси.

В 41-ата минута Берое направи бърза контраатака. Килън Лебон пое топката от своето поле и стигна до наказателното поле на съперника, но защитник на Ботев успя да го блокира. Само няколко секунди по-късно старозагорци направиха нова добра атака, топката бе центрирана отдясно от Камара, Камбуров игра с глава, но топката мина покрай вратата на врачани.

В началото на второто полувреме Даниел Моралес направи цели три промени в своя състав, като в игра се появиха Юлиан Ненов, както чужденците Матеус Касини и Гонсало Оливейра.

Буквално секунди след началото на второто полувреме Валери Христов събори Килън Лебон в наказателното поле и реферът Никола Попов отсъди дузпа за старозагорци. Зад топката застана Мартин Камбуров, който хландокръвно реализира за 1:0. По този начин нападателят вкара 253-тия си гол в елита, с което се изравни с легендата Петър Жеков.

Гостите от Враца можеха да изравнят резултата в 64-ата минута. Дориан Бабунски пусна към Гонсало Оливейра, но ударът му бе избит в корнер.

В 69-ата минута Мартин Камбуров имаше възможност и да подобри рекорда на Петър Жеков. Той получи топката в наказателното поле, успя да премине покрай Мартин Николов, след това се опита да преодолее и Красимир Костов, но в крайна сметка бе блокиран.

В 75-ата минута на срещата реферите разгледаха ситуация с VAR системата, при която Йоан Бауренски влезе бурно в краката на Александър Цветков. Повторенията показаха, че юношата на ЦСКА е вдигнал високо единия си крак, с който удра този на Цветков, което доведе до директен червен картон на играча.

В 85-ата минута гредата спаси Ботев Враца от втори гол. Стив Фурдадо влезе опасно в наказателното поле, стреля с ляв крак, но топката се удари в левия стълб. Секуди по-късно Мартин Камбуров отново излезе на стрелкова позиция, стреля, но Костов спаси.

В 90-ата минута Камбуров имаше нов шанс за гол, но топката се оказа неудобна и му бе избита.

Заключителните минути на мача минаха под диктовката на Ботев, които се настаниха трайно в половината на Берое. В 93-ата минута футболист на врачани стреля с глава след корнер, но Бакер спаси.

Даниел Моралес: Дузпата бе студен душ, не разбрахме защо бе даден червен картон

Петър Колев: Със смесени чувства съм след мача

Камбуров: Няма гаранция, че ще вкарам на Левски, благодаря на господин Жеков

БЕРОЕ: 1. Нордин Бакер, 4. Христо Митев, 5. Омар Сако, 6. Александър Цветков, 9. Мартин Камбуров, 20. Стив Перейра, 21. Кийлън Лебон (86 – 17. Реян Даскалов), 26. Камен Хаджиев, 27. Абубакар Тунгара (86 – 11. Алиун Фал), 30. Серкан Юсеин, 99. Омар Камара (68 – 10. Даниел Генов)

Резерви: 33. Генадий Ганев, 2. Джуниет Али, 7. Кукула, 10. Даниел Генов, 11. Алиун Фал, 16. Симеон Мечев, 17. Реян Даскалов

Старши треньор: Петър Колев

БОТЕВ ВРАЦА: 76. Красимир Костов, 18. Илия Миланов (46 – 30. Гонсало Оливейра), 5. Костадин Ничев, 2. Валери Христов (73 – 19. Мартин Костадинов), 22. Мартин Николов, 21. Сержио да Силва, 86. Йоан Бауренски, 28. Красимир Тодоров (46 – 16. Матеус Касини), 15. Мирослав Маринов (46 – 7. Юлиан Ненов), 11. Виктор Василев, 20. Дориан Бабунски

Резерви: 34. Дамян Дамянов, 30. Гонсало Оливейра, 9. Георги Николов, 16. Матеус Касиниа, 7. Юлиан Ненов, 19. Мартин Костадинов, 8. Станислав Петков

Старши треньор: Даниел Моралес

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Христо Битев, Камен Хаджиев (Берое), Мирослав Маринов (Ботев)

ЧЕРВЕН КАРТОН: Йоан Бауренски (75, Ботев Враца)

РЕФЕР: Никола Попов