Лудогорец удари Малмьо, но загуби плейофа и ще трябва да се задоволи с ЛЕ

Малко не достигна на Лудогорец да се справи с Малмьо и да влезе в групите на Шампионска лига. Българският шампион ще трябва да се задоволи с груповата фаза на втория по сила европейски клубен турнир Лига Европа, след като победи с 2:1 шведския шампион, но отпадна след 2:3 общ резултат в двата мача.DSPORT.BG

Разградчани стартираха мача по мечтан начин и поведоха с 1:0 още в 10-ата минута. Точен бе капитанът Антон Недялков. Равенството бе възстановено три минути преди почивката след попадение на Велко Бирманчевич от пряк свободен удар.

Час игра след началото “орлите” отново поведоха с гол от дузпа на Пиерос Сотириу, но до края Малмьо успя да убие темпото на мача и съхрани аванса си от първия мач преди седмица.

Няколко намеси на ВАР бяха от ключово значение за успеха на родния представител в днешната среща на „Хювефарма Арена“. Системата за видеоповторения отмени гол на шведите преди почивката заради тънка засада, а през втората част подсказа на главния съдия Клеман Тюрпен за дузпата, която Сотириу отбеляза.

Лудогорец – Малмьо 2:1 (0:2)

(1:0 Антон Недялков 10′, 1:1 Велко Бирманчевич 42′, Пиерос Сотириу – д 59′)

В началните минути на срещата Лудогорец бе по-активният отбор, но не успя да застраши вратата на Йохан Далин. Първата възможност се откри пред гостите в 6-ата минута. Антонио Чолак получи топката на стрелкова позиция и стреля опасно по диагонала, но Кристиан Кахлина успя да реагира и изби встрани. Футболист на Малмьо се размина с избитата топка, а Джордан Икоко изчисти в ъглов удар, от който не последва нова опасност за вратата на Лудогорец.

В 10-ата минута Лудогорец се възползва от първата си сериозна възможност за гол и поведе. Топката бе центрирана от ъглов удар. Капитанът Антон Недялков първоначално се размина с топката, но се ориентира най-бързо в ситуацията и стреля в близкия ъгъл. Йохан Далин нямаше добра видимост и не успя да реагира навреме. Топката се отби от левия страничен стълб, след което се оплете в мрежата. Ситуацията бе преразгледана от ВАР, но попадението не бе отменено, защото не бе намерено нищо нередно.

Шест минути по-късно Малмьо отговори и прати топката в мрежата зад Кахлина. Гостите организираха много добро нападение. Андерс Кристиянсе беше изведен зад защитата на „орлите“ с дълго подаване. Той успя с петичка да отклони към Сьорен Рикс, който на свой ред матира Кахлина с технично изпълнение. Радостта на Малмьо трая няколко минути, тъй като голът бе отменен след дълго разглеждане на ситуацията с помощта на ВАР. Системата за видеоповторения сигнализира за тънка засада на капитана на шведите, точно преди подаването към Рикс.

Половин час след началото Валдас Дамбраускас бе принуден да прави принудителна смяна, след като контузия получи Каули Оливейра. На негово място се появи младият Доминик Янков.

В 34-тата минута Кирил Десподов центрира от корнер на близката греда. Там бе Пиерос Сотириу, който стреля с глава, но в аут.

Малко след това Малмьо организира добра атака и само намесата на Кахлина запази аванса на Лудогорец. Антонио Чолак бе изведен отдясно. Последва центриране в наказателното поле към далечната греда. Там бе Рикс, който стреля с глава, но право в ръцете на вратаря.

Пет минути преди края на първата част Йон Дал Томасон също бе принуден да прави принудителна смяна. На терена се появи резервният страж Исмаел Диавара, който замени Йохан Далин. Титулярният страж получи мускулна травма и напусна терена накуцвайки.

В 42-рата минута Малмьо нанесе своя удар и изравни. Гостите получиха правото да изпълнят пряк свободен удар от опасна позиция. Зад топката застана Велко Бирманджевич, който шутира мощно. Получи се нпеирятен рикошет в стената, който заблуди Кристиан Кахлина, а топката влетя в мрежата.

В добавеното време на първата част Вандерсон подходи егоистично в една ситуация и пропусна златен шанс да възвърне преднината на българския шампион. Кахлина изрита топката в предни позиция. Сотириу отклони с глава към Вандерсон, който се озова на чиста позиция. Той обаче реши да завършва сам, вместо да подаде към непокрития Кирил Десподов. Ударът на бразилеца бе отразен от Исмаел Диавара пред погледа на разперилия ръце Десподов. Впоследствие бе отсъдена засада, но повторенията показаха, че ситуацията е доста тънка и навярно нарушение на правилата нямаше.

В началото на втората част Антон Недялков опита късмета си с удар от дистанция, но прати топката покрай вратата.

Лудогорец опита натиск. Защитата на Малмьо обаче успя да се справи с няколкото центрирания в наказателното си поле. В 54-тата минута Игов Пластун засече с глава подаване от корнер, но не намери целта.

Десет минути след старта на втората част капитанът на Малмьо Андерс Кристиянсен бе изведен зад защитата на Лудогорец. Десетката на гостите изигра чудесно ситуацията, преодоля бранител и стреля по земя. Кристиан Кахлина обаче реагира и спаси.

Мигновено след това играта бе спряна и настъпи обрат, тъй като ВАР подсказа на Клеман Тюрпен за игра с ръка в наказателното поле на Малмьо в предходната атака. Главният съдия прегледа ситуацията и показа бялата точка. Зад топката застана Пиерос Сотириу, който преодоля Диавара за 2:1.

Час игра след началото Дамбраускас направи още една принудителна смяна. Заради контузия Оливие Вердон отстъпи мястото си на Жосуе Са. Секунди по-късно Бирманджевич се опита да изненада Кахлина с шут от далечна дистанция и успя, но топката прелетя покрай вратата.

В 73-тата минута Бирманджевич проби през центъра и стреля от границата на наказателното поле. Топката премина под шпагата на Иго Пластун, но Кристиан Кахлина успя да реагира и спаси.

В следващите минути Лудогорец се втурна в предни позиции, а Малмьо се брани и всячески убиваше темпото на мача. Гостите успешно неутрализираха нападателите на разградчани и запазиха преднината си.

Пет минути преди изтичането на редовното време Лудогорец поиска дузпа за удар в главата на Мавис Чибота. Клеман Тюрпен обаче бе категоричен, че няма основания за наказателен удар и повторенията доказаха правотата на преценката му.

В 3-тата минута от добавеното време Андерс Кристиянсен стреля от границата на наказателното поле. Получи се рикошет в крака на бранител и топката излезе в ъглов удар, което дойде добре дошло за Малмьо, който спечели ценни секунди бавейки.

Главният съдия Клеман Тюрпен даде последен съдийски сигнал веднага щом изтече минималното добавено време от пет минути, въпреки че след края на редовното време не се игра в продължение на около две минути, тъй като се оказваше медицински помощ на футболист на Малмьо. Освен това гостите направиха две тактически смени, с които допълнително спечелиха ценно време.

Преди да научи съперниците си в групите на Лига Европа, Лудогорец ще се изправи срещу Пирин Благоевград в мач от efbet Лига в края на седмицата.

Недялков: Играхме фантастично, но не се получи

Десподов: Лудогорец ще израсне и се надявам на луди вечери в Лига Европа

Дамбраускас: Поражението в Швеция се оказа решаващо (ВИДЕО)

Йон Дал Томасон: Не можем да сме доволни от загуба, но в Малмьо изградихме основите

Лудогорец (4-3-3): 71: Кристиан Кахлина – 22. Джордан Икоко (Сисиньо 46′), 30. Игор Пластун, 24. Оливие Вердон (Жосуе Са 63′), 3. Антон Недялков – К – 95. Каули Оливейра (Доминик Янков 31′), 25. Стефан Баджи (Алекс Сантана 46′), 8. Глод Гонсалвеш – 11. Кирил Десподов, 19. Пиерос Сотириу, 88. Вандерсон (Мавис Чибота 74′)

Резерви: 1. Серджио Падт, 23. Пламен Илиев, 4. Сисиньо, 5. Георги Терзиев, 6. Шакил Пинас, 7. Алекс Сантана, 13. Мавис Чибота, 29. Дорин Ротариу, 32. Жосуе Са, 37. Бърнард Текпетей, 45. Димитър Митков, 64. Доминик Янков

Треньор: Валдас Дамбраускас

Малмьо (4-4-2): 27. Йохан Далин (Исмаел Диавара 39′) – 6. Оскар Левицки (Ердал Ракип 90’+2′), 15. Анел Ахмедходжич, 24. Ласе Нилсен, 31. Франц Брорсон – 19. Велко Бирманчевич, 20. Бонке Иносент, 10. Андерс Кристиянсен – К, 5. Сьорен Рикс – 9. Антонио Чолак (Малик Абубакари 90’+2′), 32. Йо-Инге Бергет

Резерви: 1. Мелкер Елборг, 30. Исмаел Диавара, 2. Ерик Ларсон, 7. Ердал Ракип, 14. Феликс Беймо, 17. Малик Абубакари, 21. Петер Гуаргис, 22. Ади Налич, 29. Ноа Ейле, 34. Маркус Бьорквист, 37. Себастиан Нанаси

Треньор: Йон Дал Томасон

Съдия: Клеман Тюрпен