Време за тежки решения в ЦСКА и Лудогорец, ще има ли сърдити футболисти?

Лудогорец и ЦСКА намериха място в груповата фаза на Европейските клубни турнири. Шампионите ще играят в Лига Европа, а ЦСКА в Лигата на конференциите. В следващите часове обаче Валдас Дамбраускас и Стойчо Младенов трябва да вземат тежки решения, защото идва картотекирането за групите в двата турнира, а то е окончателно и не подлежи на промяна мач за мач. С една дума – които футболисти заявят двамата, тях ще могат да използват в груповата фаза, а УЕФА е изградила система и ограничения, която не позволява своеволия.DSPORT.BG

Срокове и трансфери

Двата български клуба имат възможност да заявят своите формации до 24:00 часа на 2 септември. След тази дата регистрацията на нови футболисти е невъзможна. За разлика от големите футболни първенства, в които трансферните прозорци затвориха късно вечерта на 31 август, то трансферният прозорец в България затваря на 6 септември. Стойчо Младенов вече няколко пъти каза, че иска нови футболисти, а се анонсират поне две нови попълнения в ЦСКА. В Лудогорец също могат да направят ходове в последния момент на база контузиите, които се струпаха в последните десетина дни. Каквото и да правят обаче, двата клуба трябва да финализират трансферите си до четвъртък в късния следобед, за да имат право да регистрират своите футболисти за мачовете в груповата фаза. Всички играчи, взети след тази дата, ще могат да се изявяват само в българското първенство.

Регулациите на УЕФА

УЕФА има строги правила при картотеката на футболисти за мачовете от своите турнири. Според тях в даден клуб могат да бъдат картотекирани най-много 25 футболисти в Лист А (В Лист B ограничения няма, но той е за юноши). За тези 25 играчи обаче също има необходимите ограничения. Само 17 са свободните квоти. Останалите 8 места могат да бъдат разпределени между футболисти развили се в клуба и такива развили се в България. За играч развил се в конкретния клуб се счита всеки футболист, независимо от националността си, който между 15-ата и 21-ата си годишнина има минимум 3 сезона, в които е бил част от клуба. За играч развил се в България важат правилата по-горе, но клуба няма значение, просто трябва да е на българска територия.

В тези 8 квоти обаче също има ограничение. От тях най-много 4 може да са играчи, които са развити като футболисти в България, а другите задължително трябва да са развити в съответния клуб. Разбира се може комбинациите да са различни, и може да ги видите в схемата по-долу, като тези комбинации влияят на общата бройка картотекирани футболисти:

Ситуацията в Лудогорец

Ситуацията в Лудогорец е комплицирана, но до голяма степен травмите на някои играчи ще помогнат на Валдас Дамбраускас да вземе по-лесно решение. Към момента шампионите имат на разположение 20 чужденци, със сигурност 17 от тях ще заемат свободните квоти за картотекиране.

Вече стана ясно, че Вандерсон е контузен и автоматично отпада от сметките. Вероятно същото решение ще бъде взето за Каули Оливейра. Елвис Ману пък е в немилост. Ако това е решението на Дамбраускас нещата изглеждат ясни. Друг е въпроса дали специалистът няма да се подсигури с Каули в състава за времето, след което ще се възстанови или пък да върне Ману. Проблем ще изскочи и ако в следващите часове бъде привлечен още един чуждестранен футболист. Очаква се в картотеката да попадне и Ихинио Марин, който се възстанови от травмата, но е далеч от най-добрата си форма.

Лошо за Лудогорец – Вандерсон с тежка контузия, аут е задълго

Освен чужденците Лудогорец разполага с двама играчи развили се в клуба – Доминик Янков и Димитър Митков, както и трима развили се в България – Антон Недялков, Кирил Десподов и Георги Терзиев.

Остава любопитен въпроса дали шампионите ще търсят по-опитен вратар, след напускането на Пламен Илиев или за трети вратар ще използват играч от втория отбор.

Ситуацията в ЦСКА

При ЦСКА нещата са малко по-различни. „Червените“ имат на разположение 18 чуждестранни футболисти. Знае се обаче, че трима от тях са с контузии, които няма да им позволят да играят скоро – Мено Кох, Тибо Вион и Бисмарк Чарлз. Така чужденците остават 15. Една от свободните квоти обаче трябва да бъде заета от футболист, който се е развил в България, защото такива в момента са Димитър Евтимов, Пламен Гълъбов, Георги Йомов, Калоян Кръстев и Ахмед Ахмедов – тоест 5 при позволени 4 квоти за такива играчи.

Проверка на dsport установи, че Иван Турицов би трябвало да отговаря на условието да е развит в клуба, така че той заема една от другите квоти, заедно с младоците, които Стойчо Младенов използва.
В моментната ситуация Стойчо Младенов може да си позволи да привлече още един играч – чужденец или такъв, който не е бил в ЦСКА, който може спокойно да получи картотека без да повлияе на останалите в отбора. При два трансфера обаче Младенов ще трябва да извади един от чужденците си от състава, като най-заподозрян е Жуниор Нзила, който по-рядко попада в състава.

Може ли да се прави промяна в картотеката?

УЕФА не позволява да се правят никакви промени в картотеката на отборите след 2 септември 2021 година с едно изключение. То е свързано само с вратарския пост. При доказана тежка контузия (над 30 дни) вратар може да бъде сменен по всяко време на кампанията в груповата фаза на турнира.

В предварителните кръгове отборите имаха право на две спешни промени в картотеката до 24 :00 часа в деня преди първия мач от сблъсъка. Сега този „бонус“ не съществува.

Изводът

Не този етап се вижда, че до голяма степен контузиите на някои от чужденците в двата клуба могат да улеснят задачата на треньорите, колкото и нелепо да звучи това. Все пак обаче съществуват варианти някои от настоящите играчи да не получат шанс да играят в групите на Лига Европа или Лигата на конференциите.

Кръстев: От дете, подкрепящо ЦСКА, до футболист на най-големия отбор

ЦСКА ще играе контрола с тим от региона в края на лагера в Банско