ЦСКА загря за Левски с класика над Хебър за Купата

ЦСКА не срещна трудности срещу Хебър и спечели с 3:0 мача, игран на стадион „Българска армия“, като по този начин се класира за осминафиналите в турнира за Купата на България, който „червените“ спечелиха през миналия сезон. Първият гол за “червените” бе дело на Жорди Кайседо в 24-ата минута. Три минути по-късно другият нападател на тима на Стойчо Младенов – Ахмед Ахмедов, удвои аванса на ЦСКА. В 41-ата минута след добра комбинация Ахмедов подаде на свободния Кайседо и еквадорецът оформи крайния резултат 3:0.DSPORT.BG

Първото полувреме мина изцяло под диктовката на футболистите на Стойчо Младенов, които успяха да вкарат три гола във вратата на Ивайло Василев и до голяма степен да предрешат изхода от срещата. На два пъти точен бе Жорди Кайседо, а между неговите попадения се разписа и другия нападател на „червените“ – Ахмед Ахмедов.

След почивката темпото в срещата рязко спадна, вследствие на безответните три гола във вратата на Хебър. ЦСКА продължи да упражнява натиск, но той не бе толкова сериозен, колкото през първото полувреме. Хебър също успя на няколко пъти да застраши вратата на Димитър Евтимов, като го правеше най-вече след статични положения. До нови пападения, обаче, не се стигна и така „армейците“ се класираха за осминафиналите в турнира за Купата на България.

Двубоят на „Българска армия“ започна спокойно, като двата отбора действаха по-предпазливо и внимаваха да не допускат грешки в защита.

Първата по-сериозна опасност дойде в 9-ата минута, когато ЦСКА получи право да изпълни пряк свободен удар от малък удар вдясно от вратата на Ивайло Василев. Греъм Кери и Федерико Варела отиграха заучено ситуацията, при която аржентинецът стреля опасно, но вратаря на тима от Пазарджик спаси.

Последва натиск на „червените“, които обсадиха вратата на Хебър. В 12-ата минута ЦСКА имаше 100-процентов шанс да поведе. Кери центрира от ъглов удар в наказателното поле, където Ахмед Ахмедов бе оставен съвсем сам. Ударът с глава на нападателя, обаче, мина встрани от вратата.

Хебър отговори с изстрел от далечна дистаниция след заучено изпълнение на ъглов удар, но шутът на Евгени Игнатов бе спасен без проблем от Димитър Евтимов.

В 24-ата минута натискът на ЦСКА даде резултат. При една атака по дясното крило Кери подаде в наказателното поле към Жорди Кайседо. Еквадорецът се пребори със защитник на символичните домакини и с удар по диагонала даде аванс на ЦСКА.

Три минути по-късно “армейците” удвоиха. Отборът организира атака през центъра на терена. Топката стигна до Федерико Варела, който видя измъкващия се Ахмед Ахмедов и пусна пас към него. Излязал сам срещу Василев, Ахмедов не срещна никакви трудности и прати топката в мрежата- 2:0 за ЦСКА.

Седем минути преди края на първата част символичните домакини направиха хубава атака, при която Октай Хамдиев проби мощно по лявото крило, но центрирането му в наказателното поле не намери негов съотборник.

Малко след изтичането на 40 минути игра в София ЦСКА отново порази вратата на Хебър. Варела копна красиво топката към връхлитащия в наказателното поле Ахмедов. Той пое топката и без никакъв егоизъм подаде към центъра, където съвсем сам бе останал Жорди Кайседо. От близка дистаниция еквадорският таран нямаше проблем да се разпише с глава и да направи резултата още по-изразителен в полза на ЦСКА.

До края на полувремето топката още един път влезе във вратата на Ивайло Василев, но попадението на Варела не бе признато заради засада.

Символичните гости започнаха силно втората част, като при една атака в 52-ата минута Яник Вилдсхут стреля опасно, но Василев се намеси добре и спаси тима си от четвърти гол.

Малко преди изтичането на час игра Хебър имаше шанс да стигне до гол, но първо при центриане от ъглов удар, а после и след удар от далеч на резервата Тодор Чаворски те не успяха да застрашат сериозно вратата на “червените”.

В 64-ата минута на стадион “Българска армия” се стигна до изключително куриозна ситуация. Докато течеше мача пръскачките на терена се включиха и започаха да пръскат терена. Това накара съдията да спре мача, докато поливната система на стадиона бъде спряна и пръскачките отново се приберат под терена.

Четири минута по-късо Кери получи подаване фронтално срещу вратата на символичните домакини. Ирландецът стреля, но ударът му рикошира в крака на защитник и излезе в ъглов удар.

В 73-ата минута в наказателното поле на Хебър настъпи суматоха при центриране от дясно, но атакуващите футболисти на ЦСКА не успяха да се възползват и да нанесат голов удар. По-малко от 120 секунди по-късно Ивайло Василев показа страхотен рефлекс, като отрази много силен удар на Варела от около 15 метра вдясно от вратата му.

Седем минути преди края на мача Хебър уцели греда. След центриране от пряк свободен удар на Ивайло Михайлов играчите и от двата отбора не успяха да играят с топката, която леко се чукна в гредата и излезе в аут.

В 89-ата минута топката стигна до непокития Ахмедов на границата на наказателното поле на тима от Пазарджик. Таранът, обаче, подходи леко несериозно и стреля над вратата, въпреки че имаше време да си нагласи топката за по-прецизен удар. До края на мача не се стигна до нови сериозни положения и ЦСКА се класира за следващия кръг в турнира за Купата на България.

Носителят на Купата на България ЦСКА излиза срещу лидера във Втора лига Хебър Пазарджик в мач от 1/16-финалите от турнира за Купата на България. С това отборът на Стойчо Младенов започва защитата на трофея от тази надпревара, който бе спечелен през месец май след победа с 1:0 на финала срещу Арда. Макар, че „червените“ са в ролята на гостуващ отбор в тази среща, двубоят ще се изиграе на „Българска армия“, тъй като теренът на стадион „Георги Бенковски“ в Пазарджик не е в подходящо за този мач състояние. Наставникът на Хебър Николай Митов ще разчита на всичко най добро за важния мач, докато Стойчо Младенов прави редица промени в стартовата единайсеторка, където прави впечатление наличието на двама централни нападатели в лицето на Жорди Кайседо и Ахмед Ахмедов.

Хебър – ЦСКА 0:3

0:1 Жорди Кайседо 24′

0:2 Ахмед Ахмедов 27′

0:3 Жорди Кайседо 41′Стартови състави:

Хебър: 25. Ивайло Василев – 98. Георги Търтов, 24. Томислав Папазов, 18. Радослав Терзиев, 11. Цветелин Тонев (к) (67′ – 33. Георги Каракашев) – 20. Жак Пехливанов, 34. Олег Димитров – 77. Октай  Хамдиев, 8. Евгени Игнатов (53′ – 99. Тодор Чаворски), 12. Емануил Манев – 9. Живко Петков

Резерви: 1. Петър Дебърлиев, 23. Стойчо Папазов, 26. Мартин Вълчинов, 3. Александър Бастунов, 33. Георги Каракашев, 99. Тодор Чаворски, 39. Ивайло Михайлов

Старши треньор: Николай Митов

ЦСКА: 25. Димитър Евтимов – 16. Асен Дончев, 28. Пламен Гълъбов, 20. Карол Метс, 18. Брадли Мазику  (58′ – 24. Карло Мухар) – 8. Греъм  Кери (к) (79′ – 29. Томас Лам), 3. Жеферсон Телес (58′ – 2. Юрген Матей), 5. Федерико Варела, 30. Яник-Сони Вилдсхут (58′ – 10. Георги Йомов) –  23. Ахмед Ахмедов, 9. Жорди Кайседо (79′ – 14. Калоян Кръстев)

Резерви: 1. Густаво  Бусато, 10. Георги Йомов, 14. Калоян Кръстев, 24. Карло Мухар, 29. Томас  Лам, 11. Хамза Чатакович, 2. Юрген Матей