Ботев Пд удари ЦСКА 1948 и ще нощува на върха

Ботев Пловдив спечели с 3:1 домакинството на ЦСКА 1948 от 10-ия кръг на efbet Лига. По този начин „канарчетата“ оглавиха временно класирането в родния шампионат. Пловдивчани, водени от Азрудин Валентич, са на върха в таблицата с актив от 21 точки, на 3 пред втория Лудогорец. Ако разградчани победят в неделя Левски, тогава ще си възвърнат лидерската позиция.DISPORT.BG

Домакините поведоха в 31-вата минута с гол от дузпа на Тодор Неделев, а осем минути по-късно Маркиньос удвои преднината им. В началото на втората част гостите намалиха изоставането си, възпозлвайки се от грешка на Ботев. Галин Иванов проби Аргилашки със силен удар, но в 66-ата минута Маркиньос сложи точка на спора с втория си гол в мача.

Ботев Пд – ЦСКА 1948 3:1

(1:0 Тодор Неделев 31′ – д, 2:0 Маркиньос 39′, 2:1 Галин Иванов 50′, 3:1 Маркиньос 66′)

Първият точен удар в мача дойде още в 1-вата минута. Капитанът на “канарчетата” Тодор Неделев отправи коварен удар от дистанция. Даниел Наумов обаче внимаваше и успя да избие.

Секунди по-късно пловдивчани организираха нова опасна атака. Топката беше центрирана остро по земя от левия фланг. Лазар Марин отклони, но на сантиметри покрай левия страничен стълб. Наумов се разтегна максимално, но не се наложи неговата намеса.

Четвърт час след началото късметът покри домакините. Крум Стоянов проби по левия фланг и навлезе в наказателното поле. Той опита удар от малък ъгъл. Получи се рикошет в крака на Кевин Янсон. Топката прехвърли Георги Аргилашки, но не попадна в мрежата, защото се отби от дясната греда.

В 17-ата минута Реда Рабей обстрелва опасно вратата на Наумов. Топката тупна точно пред стража на столичани, който обаче успя да избие в ъглов удар.

В средата на първата част Ботев Пловдив беше много близко до гола. Тодор Неделев центрира меко в наказателното поле. Николай Минков се измъкна от защитниците на ЦСКА 1948 и стреля с глава, но покрай вратата.

Половин час след първия съдийски сигнал „канарчетата“ получиха дузпа. Па Конате проби в наказателното поле, където беше повален от Денислав Александров. Главният съдия Димитър Димитров посочи бялата точка, а ВАР потвърди решението му. Зад топката застана Тодор Неделев, който майсторски прати Даниел Наумов в другия ъгъл и вкара за 1:0.

В 37-ата минута Маркиньос стреля от разстояние. Получи се рикошет в бранител и топката излезе в ъглов удар. При последвалото центриране отново бразилецът беше изпуснат. Той засече с глава от непосредствена близост, като изпревари Наумов. Топката се отби от напречната греда, но последва добавка на Маркиньос. Георги Ангелов изчисти, но топката беше преминала с пълния си обем голлинията. Първоначално Димитър Димитров не зачете попадението, но след намеса на ВАР го направи и така „канарчетата“ удвоиха преднината си.

Малко преди края на първата част ЦСКА 1948 пропусна да намали изоставането си. Георги Русев подаде към Ивайло Чочев, който стреля от чиста позиция. Георги Аргилашки не успя да реагира, но Самюел Супрайен геройски изчисти на сантиметри пред голлинията.

В началото на втората част ЦСКА 1948 се възползва от груба грешка на Ботев и върна интригата в двубоя. Спрайен загуби топката при единоборство с Денислав Ангелов. Галин Иванов овладя и с мощен удар преодоля Георги Аргилашки. Стражът на пловдивчани определено има вина за гола, тъй като ударът беше в обсега му. Той дори успя да отклони топката, но тя все пак влетя в мрежата.

В следващите минути нито един от двата отбора не успя да натисне и да стигне до голово положение. В 65-ата минута Георги Русев обстрелва вратата на “жълто-черните”, но Аргилашки улови без особени затруднения.

Секунди по-късно Ботев Пловдив организира експлозивна атака, чрез която поведе с 3:1. Па Конате и Маркиньос с няколко бързи паса матираха „червените“. За бразилеца остана най-лесното от близко разстояние да прати топката в опразнената врата. Останаха съмнения за засада на Конате при едно от подаванията, но повторенията показаха, че не Маркиньос, а защитник на „червените“ отклони към Конате.

В 85-ата минута Николай Минков беше изведен в наказателното поле. Той залъга Лазар Марин и отправи опасен удар от много чиста позиция. Даниел Наумов обаче беше перфектно позициониран и успя да спаси „червените“ от четвърти гол.

Това беше и последното по-любопитно положение пред една от двете преди последния съдийски сигнал на Димитър Димитров. В следващия кръг от efbet Лига Ботев гостува на ЦСКА, а ЦСКА 1948 посреща Берое.

Азрудин Валентич: Невероятно е постигнеш шест поредни победи у дома в българското първенство

Николай Киров: Направихме твърде много подаръци

Ботев Пд: 1. Георги Аргилашки, 3. Па Конате, 4. Виктор Генев, 7. Маркиньос, 8. Тодор Неделев – К (Джеймс Ето’о 78′), 10. Емануел Току, 11. Антоан Бароан (Димитър Тонев 69′), 17. Николай Минков (Филип Филипов 88′), 18. Самюел Супрайен, 22. Реда Рабей, 24. Кевин Янсон

Резерви: 13. Хидайет Ханкич, 23. Димитър Тонев, 25. Станислав Работов, 26. Мите Цикарски, 27. Атанас Чернев, 28. Филип Филипов, 15. Джеймс Ето’о

Треньор: Азрудин Валентич

ЦСКА 1948: 29. Даниел Наумов – К, 87. Симеон Петров (Денислав Ангелов 46′), 3. Димитър Пиргов, 24. Лазар Марин, 7. Марио Топузов, 77. Крум Стоянов, 18. Ивайло Чочев, 25. Георги Ангелов (Владимир Гогов 90′), 11. Денислав Александров (Стелиян Добрев 73′), 33. Галин Иванов, 10. Георги Русев (Ангел Бастунов 67′)

Резерви: 1. Димитър Тодоров, 20. Ангел Бастунов, 9. Денислав Ангелов, 5. Михаил Минков, 19. Георги Господинов, 64. Владимир Гогов, 61. Стелиян Добрев

Треньор: Николай Киров

Съдия: Димитър Димитров