Страховита голеада в Разград, Пирин удари 5 здрави плесници на Лудогорец

Пирин Благоевград поднесе най-голямата изненада в българското първенство от началото на сезона, побеждавайки като гост шампиона Лудогорец със звучното 5:3 в мач от 19-ия кръг на efbet Лига. На “Лудогорец Арена” в Разград хората по трибуните бяха оставени без дъх от двата тима, като Лудогорец бе по-активният отбор, но Пирин атакуваше страховито при контраатаки и вкара цели 5 гола на “орлите”. Това бе и най-голямата загуба в историята на Лудогорец в българския шампионат. DSPORT.BG

Христофор Хубчев даде аванс на гостите от Благоевград в 15-ата минута, засичайки с глава центриране от ъглов удар на Антон Карачанаков. В 38-ата минута се стигна до нов гол за Пирин, след като в опита си да изчисти топката, Оливие Вердон си вкара автогол. Само минута след началото на второто полувреме Мохамед Брахими вкара трети гол след светкавична контраатака на Пирин. Отново Брахими се разписа в 70-ата минута, след като в наказателното поле от Преслав Йорданов. В 77-ата минута Вердон върна един гол за Лудогорец след удар от далеч. В 88-ата минута Кирил Десподов вкара втори гол за домакините от дузпа. Само три минути по-късно Каули вкара трети гол за Лудогорец, но при ответната атака Венцислав Бенгюзов върна авнаса от два гола на “орлетата” и така оформи крайния резултат в головия трилър в Разград.

След тази звучна загуба Лудогорец остава на първо място във временното класиране с 42 точки, докато Пирин остава на предпоследното, 13-о място, с 16 точки в актива си.

Лудогорец – Пирин 3:5

0:1 Христофор Хубчев 15′, 0:2 Оливие Вердон 38′, 0:3 Мохамед Брахими 46′, 0:4 Мохамед Брахими 70′, 1:4 Оливие Вердон 77′, 2:4 Кирил Десподов 89′ (д), 3:4 Каули Оливейра 90′, 3:5 Венцислав Бенгюзов 91′

В първите минути от мача домакините бяха по-активни и опитваха да застрашат вратата на Ник Хенгелман. С неточни удари се отчетоха Ихинио марин и Каули Оливейра.

Пирин, от своя страна, залагаха на контраатаки, при които се виждаше, че защитата на Лудогорец е разконцентрирана и на два пъти само късметът лиши хората на Радослав Митревски от гол.

Така се стигна до 15-ата минута, когато Пирин получи ъглов удар вляво от вратата на Кристиан Кахлина. Антон Карачанаков центрира добре в наказателното поле. Там Христофор Хубчев надскочи Оливие Вердон и с глава порази мрежата на разградчани, вкарвайки първия си гол за “орлетата”.

След голът домакините тръгнаха масирано в атака, докато гостите разчитаха на контраатаки и в 20-ата минута само лошото повеждане попречи на Красимир Станоев да излезе на добра позиция в наказателното поле да домакините.

В 29-ата минута след добро разиграване топката стигна до Каули на дясното крило. Той веднага пусната топката към намиращия се в близост до вратата Марин. Испанският нападател опита да засече, но Николай Бодуров се намеси и изби в ъглов удар.

Две минути по-късно Хенгелман се отчете с прекрасно спасяване, след като изби удар на Кирил Десподов от пряк свободен удар.

Натискът на Лудогорец обаче не даваше резултат, а грешките в отбрана на тима на Мирослав Генчев продължиха.

След една такава неточност в 38-ата минута топката стигна до Красимир Станове на дясното крило. Той пусна топката в наказателното поле към Брахими. Седмицата на Пирин не успя да играе с топката, но вместо това в опита си да я изчисти, Оливие Вердон я прати в собствената си врата и така авансът на гостите бе удвоен.

Този гол накара домакините да започнат да атакуват още по-устремено към вратата на Пирин в опит да върнат един гол до края на полувремето. Нападенията на „орлите“ обаче бяха спирани от добре подредената защита на гостите, които се прибраха на почивката с 2 гола аванс.

Второто полувреме започна с атака на Лудогорец, но сценарият от първата част се повтори. След грешка на хората на Мирослав Генчев, Пирин тръгна в светкавична контраатака чрез Карачанаков. Той измина огромно разстояние сам по лявото крило с топка в крака. Последва подаване по земя в наказателното поле, където беше Мохамед Брахими. Французинът с алжирски корени бе останал съвсем сам и безпроблемно преодоля Кахлина – 3:0 за Пирин.

В 50-ата минута Десподов стреля от пряк свободен удар фронтално срещу вратата на Хенгелман, но стражът на гостите се намеси безпроблемно.

Малко след изтичането на час игра Десподов проби добре отдясно. След като се освободи от Хубчев и Карачанаков, капитанът на Лудогорец центрира, но защитник в черно изби топката в ъглов удар.

В 64-ата минута резервата Доминик Янков пробва мерника си с шут от границата на наказателното поле, но мерникът му изневери и топката мина покрай вратата. Две минути по-късно топката стигна до Дорин Ротариу, но изстрелът му от въздуха мина над вратата.

Двадесет минути преди края на мача гол на Мохамед Брахими бе отменен заради засада на атакуващия футболист на Пирин. Той бе изведен в наказателното поле от Преслав Йорданов. Там финтира добре Вердон и с удар по земя с левия крак прати топката в близкия ъгъл на Кахлина. При повторението на ситуацията обаче се видя, че при подаването на Йорданов, Брахими се намира в редовна позиция. ВАР се намеси и съдията Васимир Ел Хатиб зачете гола.

В 77-ата минута шампионите върнаха един гол. Точен бе грешникът от първото полувреме Оливие вердон. Централният защитник вкара след удар от далечна дистанция, при който Хенгелман действа разсеяно и топката влезе в долния ляв ъгъл на вратата му.

Този гол даде импулс в играта на Лудогорец и домакините продължиха да опитват да преодолеят Ник Хенгелман.

В 87-ата минута реферът посочи бялата точка след нарушение на Светослав Дяков в наказателното поле срещу Мавис Чибота. Зад топката застана Кирил Десподов, който в 89-ата минута прати топката под плонжа на Хенгелан в долния десен ъгъл.

Следващата атака в мача отново завърши с гол. След центриране в наказателното поле на Пирин в 90-ата минута, Вердон с глава свали топката на далечната греда. Там бе останал сам Каули, който с мощен удар отблизо прати топката в мрежата – 3:4.

Пирин обаче бързо си върна аванса. В първата минута на добавеното време Карачанаков задържа добре топката в наказателното поле и пусна пас надясно към Станислав Костов. Нападателят опита нещо средно между удар и подаване към вратата на домакините. Кахлина изби, но прати топката право на крака на Венцислав Бенгюзов и от близка дистанция той вкара пети гол на Лудогорец в неговия дом – нещо, което не се беше случвало никога в историята на “орлите” в българския футболен елит.

Това бе последен мач за Пирин за тази година, като след Нова година „орлетата“ ще приемат Локомотив София на стадион „Христо Ботев“ в Благоевград на 19 февруари. За хората на Мирослав Генчев пък предстои още един мач до края на 2021 г. На 20 декември „орлите“ ще имат много тежко гостуване на ЦСКА.