Литекс се подигра с „италианския” Ботев във Враца

Литекс спечели с категоричното 4:0 гостуването си на Ботев /Враца/ от четвъртия кръг на българската „А” футболна група. Момчетата на Христо Стоичков не оставиха съмнение в това кой е по-добрият отбор и решиха всичко още през първото полувреме,novsport.com

Двубоят на стадион „Христо Ботев” започна нервно, но грешка на дошлия през лятото от италианската Серия „Д” млад бранител Джузепе Пира в 23-ата минута доведе до гол в полза на Литекс.

В негов автор се превърна нападателят Герасим Заков, който се възползва от нескопосаното отиграване на 20-годишния защитник и от точката на дузпата не остави шансове на Димитър Иванов и откри резултата. След попадението играта се понакъса от множество спирания заради засади и нарушения, ала в края на полувремето Литекс нанесе своя удар. Пет минути преди паузата рожденикът Александър Цветков вкара за 2:0.

Той вкара топката отблизо, след като преди това отново Герасим Заков я бе пратил с глава в гредата след центриране на Страхил Попов. Кълбото обаче попадна у празнуващия своя 22-ри рожден ден Сашо Цветков, а той не сгреши и покачи преднината на гостите.

Тя придоби класическо измерение в последните секунди на първото полувреме. Тогава „оранжевите” организираха една продължителна атака, преминала през Цветков, Заков и завършила с шут на Никола Колев. Топката обаче излезе в корнер, след чието изпълнение кълбото бе избито от защитата на врачани, но стигна до дебнещия Георги Миланов, а той от 20-ина метра простреля Иванов за 3:0.

Така Литекс се оттегли с комфортна преднина на почивка, а по време на нея наставникът на „оранжевите” Христо Стоичков реши да даде почивка на своя капитан Небойша Йеленкович и го замени със Симеон Славчев.

Веднага след подновяването на играта обаче Николай Бодуров събори в наказателното поле Челесте и главният рефер Александър Костадинов посочи бялата точка. С изпълнението на дузпата се нагърби Александър Якимов, чийто удар обаче бе спасен с вещина от Илко Пиргов и така резултатът остана непроменен.

Пропускът обаче смути допълнително играчите на домакините и до края на срещата на терена имаше само един отбор – този на Литекс.

„Оранжевите” вкараха четвъртото си попадение минута след изтичането на първия игрови час, когато Герасим Заков реализира с глава втория си гол в мача и така реши всичко в него. До края на срещата момчетата на Христо Стоичков имаха още няколко възможности за гол, но неубедителния в този мач вратар на домакините Димитър Иванов успя по един или друг начин да се справи с тях.

В последните секунди на двубоя, когато част от публиката вече бе напуснала стадиона, Ботев /Враца/ получи шанс за почетен гол след разбъркване в наказателното поле на Литекс, но Василев го пропусна и така остави своя тим с едно отбелязано попадение в четири кръга, на последното място в класирането.

Врачани са с нулев точков актив и голова разлика 1:13, докато Литекс временно се изкачи на трета позиция и остана непобеден в „А” група, след две победи и също толкова ремита.

Христо Стоичков

90+2′ Край на мача Край на срещата! Литекс разгорми Ботев /Враца/ с 4:0 на собствения му стадион!
90+1′ Разбъркване в наказателното поле на Литекс, но Василев не успя да се възползва и да вкара почетен гол за Ботев /Враца/.
90′ Две минути добавено време.
90′ Bнимание Фрапантен пропуск на Башов, който бе изведен сам срещу вратаря, но не успя да го прехвърли и пропусна страхотната възможност.
89′ Смяна за състезател влизащ в игра Тя е в редиците на домакините, където Мишев заменя Христов.
89′ Смяна за състезател излизащ от игра Последна смяна в срещата.
89′ Публиката във Враца започва да напуска стадиона, разочарована от показаното в този мач от футболистите на Ботев.
88′ Башов се измъкна от опита за засада отстрана на отбраната на домакините, но подаването на Томи Костадинов дойде дълго и Иванов улови.
86′ Срещата вече се доиграва, макар че Литекс не се отказва да търси пети гол.
83′ Центриране Хубав рейд на Георги Миланов в наказателното поле на врачани завърши с центриране към Башов, който обаче бе изпреварен от бранител на домакините.
82′ Удар Шут от около 30 метра на Томи Костадинов, този път Иванов избива с вещина.
80′ Жълт картон Жълт картон и за играч на “оранжевите”, предупреден официално е Антон Недялков.
80′ Нова добра атака на Литекс. Башов върна топката към Томи Костадинов, който подаде към Колев. Той центрира и Башов стреля с глава, но топката мина над вратата.
77′ Колев също опитва удар, играчите на Литекс усетиха несигурността в действията на вратаря и защитата на домакините.
76′ Удар Влезлият преди секунди Башов веднага пробва късмета си с шут от далеч, опитвайки се да изненада колебливия Иванов, но не се получи.
74′ Смяна за състезател влизащ в игра Башов заменя вкаралия два гола в този мач Герасим Заков.
74′ Смяна за състезател излизащ от игра Последна смяна в отбора на гостите.
73′ Сега Сашо Цветков се опита да изведе много активния след появата си в игра Томи Костадинов, ала стражът на домакините излезе предвидливо и предотврати опасността.
71′ Томи Костадинов опитва с удар от 40 метра да изненада вратаря на Ботев, последният отново не се намеси добре и изпусна кълбото, което излезе в корнер.
70′ Вече няма никакво съмнение в това кой ще е крайният победител в срещата, Ботев /Враца/ е в нокдаун.
65′ Смяна за състезател влизащ в игра Кирил Иванов заменя Челесте.
65′ Смяна за състезател излизащ от игра Нова смяна в редиците на Ботев /Враца/.
63′ Нова отлична атака за “оранжевите”. Недялков пуска прострелян пас към Томи Костадинов, но ударът му излиза в аут.
61′ Гол Гооол!!! Литекс повежда с 4:0. Влезлият преди секунди Томи Костадинов поде една атака и подаде към Георги Миланов, чието балонно центриране бе догонено от Никола Колев, който върна към Герасим Заков и той с глава вкара за 4:0, след неумела нам
60′ Смяна за състезател влизащ в игра Томи Костадинов се появява в игра, заемайки на мястото на Ваюши.
60′ Смяна за състезател излизащ от игра Христо Стоичков извършва втора промяна в Литекс.
59′ Жълт картон Трети жълт картон за играч на Ботев /Враца/. Получава го Флориано за симулация.
56′ Смяна за състезател влизащ в игра Грешникът Якимов е заменен от Мирчев.
56′ Смяна за състезател излизащ от игра Първа смяна в редиците на домакините.
53′ Пропускът стъписа домакините, нищо сериозно в последните няколко минути.
49′ Пропусната дузпа Александър Якимов пропуска дузпата, която бе майсторски спасена от Илко Пиргов. Стражът първоначално омекоти удара, а после без проблеми прибра топката в обятията си.
48′ Жълт картон Челесте получава жълт картон заради пререкания с главния съдия.
48′ Bнимание Дузпа за Ботев /Враца/!!! Бодуров събори Челесте в наказателното поле и реферът посочи бялата точка.
46′ Смяна за състезател влизащ в игра Симеон Славчев заменя капитанът на “оранжевите” Небойша Йеленкович.
46′ Смяна за състезател излизащ от игра Една промяна в състава на гостите.
46′ Начало на мача Начало на второто полувреме.
45+1′ Край на мача Край на първото полувреме. Литекс заслужено се оттегля на почивка с класическа преднина oт 3:0 при визитата си на Ботев /Враца/
45′ Гол Гооол – 3:0 за Литекс! След изпълнение на корнер топката се озовава в Георги Миланов, който от 20-ина метра направи Иванов безпомощен със страхови шут за 3:0.
44′ Една минута добавено време на първата част.
42′ Bнимание Ботев /Враца/ се опитва да отговори с центриране от корнер. Топката попадна у непокрития Амендола, но ударът му с глава мина на сантиметри над напречната греда.
40′ Гол Гоооол! 2:0 за Литекс! Александър Цветков си подари гол за 22-рия си рожден ден. Той се разписа след центриране на Попов, удар с глава на Заков, който срещна гредата, и попадна у рожденика, който от близо не сгреши – 2:0.
39′ Сега домакините отново се опитват да изведат Амендола, но Николай Будуров се намеси решително и изпревари италианеца.
38′ Засада Веднага след това Амендола също се озова зад отбраната, но на гостите, играта е спряна заради нова засада.
37′ Засада Засада на Никола Колев.
36′ Центриране Слабо изпълнение на корнера отстрана на Никола Колев, Георгиев чисти топката в тъч.
34′ Bнимание Заков изведе Никола Колев, който влезе в наказателното поле и стреля в долния ляв ъгъл, но Иванов изби в корнер.
33′ При последвалото разиграване и Георги Миланов опита своя шанс с удар от далеч, но стражът на Ботев отново се намесва успешно.
31′ Удар Никола Колев стреля с левия крак от границата на наказателното поле, но Димитър Иванов спасява.
28′ Жълт картон След попадението двата тима така и не успяват да организаират опасна атака, Христов получава жълт картон.
23′ Гол Гоооол! Литекс повежда в резултата с 1:0 Това стана след фрапантна грешка на Джузепе Пира, който буквално подаде към Герасим Заков, а той разстреля стража на домакините с плътен удар от точката на дузпата.
18′ Топката отново стигна до капитанът на гостите Йеленкович, но той бе спрян с цената на нарушение отстрана на Челесте.
16′ Центриране Йеленкович подава към Цветков, но той не прецени центрирането си и то излезе в аут.
13′ Удар Добра атака на Литекс. Цветков извежда Георги Миланов, но ударът на халфа бе слаб и не затрудни вратаря на домакините.
9′ Bнимание Първа сериозна опасност пред вратата на домакините. Бодуров бе оставен непокрит в наказателното поле на тима от Враца след центриране от корнер, но от десетина метра не успя да улучи вратата на Димитър Иванов – аут.
8′ Центриране Нищо интересно след статичното положение, отбраната на Литекс се справи без проблеми.
7′ Челесте е фаулиран в средата на терена, пряк-свободен удар в полза на домакините.
5′ Антон Недялков изълнява тъч, но неточно. Все пак топката стигна до Георги Миланов, който подаде към Недялков, но последният се засуети и загуби.
4′ Засада Челесте е в положение на засада, първо прекъсване в срещата.
2′ Срещата започва нервно, отборите рядко си подават точно повече от два пъти.
1′ Начало на мача Начало на срещата.