Етър пробва като Реал Мадрид, но Ботев Враца остава в елита

Ботев Враца победи с 3:2 Етър в решителния плейоф за efbet Лига. Врачани поведоха с 3:0, но „виолетовите“ не се отказаха и опитаха да се върнат в мача, подобно на Реал Мадрид срещу Манчестър Сити в ½-финалите на Шампионска лига.

Разликата е, че малко не достигна на търновци, които не успяха да изравнят и да вкарат двубоя в продължения.DSPORT.BG

За Ботев Враца точни бяха Юлиан Ненов, Браян Переа и Йоан Бауренски, но в заключителните минути Етър върна интригата чрез Ловре Кнежевич и Мариян Иванов.

Символичните домакини на стадион „Александър Шаламанов“ в Овча Купел показаха по-голямо спокойствие и бяха по-добрият отбор, но твърде рано си помислиха, че са стигнали до крайния успех. Това позволи на Етър да върне два от головете и почти да направи немислимото – да изравни от 0:3 до 3:3.

Все пак Ботев Враца успя да се събере и удържа крехката си преднина, за да запази мястото си в efbet Лига и през следващия сезон.

Юлиан Ненов: Надявам се срещу Етър да сме по-категорични

Дженаро Йедзо: Не спахме нощем, търсихме начин да се спасим

Веселин Великов: Гонихме дивото и изпуснахме питомното (ВИДЕО)

Символичните домакините започнаха по-добре мача и в 5-ата минута бяха много близо до гола. Топката беше центрирана от пряк свободен удар. Ловре Кнежевич изпусна Браян Переа на близката греда. Нападателят на врачани стреля с глава, но в левия страничен стълб.

В средата на първото полувреме Ботев Враца създаде нова опасност за вратата на Христо Иванов. След изпълнение на странично хвърляне Йоан Бауренски овладя, след което изведе Юлиан Ненов в наказателното поле. Капитанът на „зелените“ замахна и стреля в близкия ъгъл, но право в ръцете на вратаря.

Половин час след първия съдийски сигнал на Волен Чинков Антонио Георгиев сбърка и подари топката на Ловре Кнежевич. Нападателят напредна и стреля по диагонала, но покрай целта.

В края на първата част Цветомир Тодоров засече с глава центриране отляво, но ударът му не затрудни Красимир Костов, който улови безпроблемно.

В 49-ата минута Ботев Враца поведе с гол на своя капитан Юлиан Ненов. Головото нападение започна с много хубав пас на Браян Переа. Той изведе Чавдар Ивайлов зад защитата на „виолетовите“. Ивайлов комбинира от аутлинията с Ненов, който преодоля Христо Иванов за 1:0. Останаха съмнения за засада, но след преглед на ВАР беше потвърдена редовността на гола.

Няколко минути по-късно Чавдар Ивайлов получи нов шанс да застраши вратата на Иванов. Той стреля директно от пряк свободен удар, но след рикошет в стената топката излезе в ъглов удар.

Час игра след началото Браян Переа отклони с глава изрита топка. Стефан Гаврилов успя да овладее и се озова в страхотна позиция, но беше спрян, преди да успее да отправи завършващ удар.

Три минути по-късно халфът Гаврилов се отчете с нов уникален пропуск. Юлиан Ненов го изведе на стопроцентова стрелкова позиция, но ударът му премина високо над вратата на Иванов.

Едва в 72-рата минута Етър успя да застраши малко по-сериозно вратата на Красимир Костов. Радослав Апостолов получи на границата на наказателното поле и стреля, но високо над напречната греда.

Две минути по-късно Ботев Враца вкара втори гол, с който до голяма степен сложи точката на спора. Мартин Николов намери с дълго извеждащо подаване Браян Береа. Бившият футболист на Лацио овладя майсторски и технично прехвърли Христо Иванов за 2:0.

В 84-тата минута Йоан Бауренски засече с глава центриране на далечната греда. Със сетни усилия Христо Иванов успя да избие в корнер. При последвалото центриране Бауренски отново беше изпуснат от защитниците на Етър и този път не сбърка – 3:0. С този гол врачани на 100% си гарантираха оставането в елита.

Малко преди изтичането на редовното време обаче Ловре Кнежевич беше намерен в наказателното поле. Нападателят преодоля Красимир Костов и върна искрицата надежда на символичните гости. Този гол изглеждаше почетен, но само секунди по-късно Етър намали още повече изоставането си. В последната минута от редовното време Мариян Иванов засече с летящ плонж центриране от ъглов удар за 3:2. Така търновци се върнаха в мача и направиха заключителните минути много драматични.

Ботев Враца обаче се съвзе и не позволи да се случи чудото. Резултатът се запази непромен и врачани остават в елита и през следващия сезон.

Ботев Вр – Етър 3:2

(1:0 Юлиан Ненов 49′ 2:0 Браян Переа 74′, 3:0 Йоан Бауренски 85′, 3:1 Ловре Кнежевич 89′, 3:2 Мариян Иванов 90′)

Ботев Враца: 76. Красимир Костов, 2. Валери Христов, 77. Мартин Николов, 6. Антонио Георгиев, 3. Луиз Соарес, 22. Диего Фераресо, 94. Юлиан Ненов – К (Красимир Тодоров 87′), 24. Стефан Гаврилов, 19. Браян Переа, 17. Чавдар Ивайлов (Виктор Василев 75′), 88. Йоан Бауренски,

Резерви: 33. Любомир Василев, 18. Илия Миланов, 10. Теодор Георгиев, 11. Виктор Василев, 8. Митко Панов, 20. Мохамед Бентахар, 28. Красимир Тодоров

Треньор: Дженаро Йедзо

Етър: 1. Христо Иванов – К, 30. Моран Абдиел, 21. Атанас Кръстев (Христо Христов 83′), 17. Ивей Ромееш, 7. Кольо Станев, 22. Ловре Кнежевич, 26. Мариян Иванов, 14. Радослав Апостолов (Николай Дичев 78′), 16. Уилсон Фелипе (Юлиян Райков 66′), 10. Цветомир Тодоров, 20. Яни Пехливанов

Резерви: 13. Анатолий Господинов, 6. Кристиян Кънчев, 29. Николай Дичев, 23. Христо Христов, 3. Юлиян Райков, 24. Борислав Марков, 18. Калоян Ненчев

Съдия: Волен Чинков