Реал Мадрид отново е крал на Европа след лекция на Куртоа срещу Ливърпул

Реал Мадрид продължава да властва в Шампионската лига, след като победи Ливърпул с 1:0 в спора за трофея и така спечели 14-ата си купа на европейски клубен шампион. Победата на „кралския клуб“ дойде благодарение на гол на Винисиус, но големият герой за тима на Карло Анчелоти бе Тибо Куртоа, който спаси цели 9 удара по посока на вратата си и така позволи на тима си да триумфира с трофея от най-силния европейски клубен турнир.DSPORT.BG

Това бе и осми пореден спечелен финал за „лос бланкос“, които оставиха Ливърпул да доминира в срещата и да създава повече положения, но нанесоха решителния си удар току преди изтичането на час игра.

Напрежението в мача се покачи още преди неговото начало, тъй като срещата започна с 37 минути закъснение. След 20 минути игра Садио Мане уцели греда. В 43-ата минута на мача Карим Бензема прати топката в мрежата на Алисон, но бе отсъдена засада. В 59-ата минута Федерико Валверде центрира ниско отдясно, като на далечната греда Винисиус прати топката в мрежата, слагайки короната за крал на Европа на главата на Реал Мадрид.

Ливърпул – Реал Мадрид 0:1

0:1 Винисиус (59′)

Организаторите на мача обявиха, че срещата ще започне с 15 минути закъснение заради това, че много фенове на Ливърпул не успяха да влезат на трибуните навреме. Няколко минути по-късно ситуацията не се подобри и организаторите излязоха с ново решение – мачът трябва да започне в 22:30 часа.

В крайна сметка сблъсъкът започна в 22:37 часа. Още от самото начало двата отбора се впуснаха в здрава битка, като се опитваха да наложат владение над топката.

В 10-ата минута Садио Мане стигна до една топка на аутлинията и я върна в игра. Защитник в бяло опита да я изчисти, но я прати към Мохамед Салах, който стреля от близо 15 метра, то прати топката над вратата, а страничният съдия посочи, че кълбото е излязло от терена още при играта на Мане.

Постепенно мърсисайдци взеха инициативата в мача, докато Реал Мадрид използваше контраатаки. В 16-ата минута Трент Александър-Арнолд центрира добре по земята към Мохамед Салах. Египнянинът стреля, но Тибо Куртоа направи добро спасяване. Последва блокиран удар на Луис Диас от Дани Карвахал, а след това белгийският страж на Реал хвана топката след удар на Тиаго.

Нападенията на тима на Юрген Клоп продължиха и минута след това Садио Мане свали топката към Салах, който стреля от 16-17 метра, но Куртоа улови. След това пък Арнолд стреля от левия ъгъл на наказателното поле, но прати топката над вратата.

След 20 минути игра Садио мане получи топката от вътрешната страна на границата на наказателното поле и стреля добре. Куртоа обаче се разтегна максимално и докосна топката, която след това се удари в десния му страничен стълб.

В средата на първото полувреме „кралския клуб“ изнесе играта в центъра на терена и на свой ред тръгна в атаки към вратата на Алисон. Бразилецът трябваше да излиза решително в 25-ата минута, за да пресече едно центриране на Винисиус към Карим Бензема.

След половин час игра Трент Александър-Арнолд пресече чудесно извеждащо подаване към Винисиус и така спря 100-процентова голова атака на “лос бланкос”.

В 35-ата минута защитата на Реал проспа едно центриране и се наложи Куртоа да спасява при удар с глава на Салах. В ответното нападение Винисиус нахлу в наказателното поле и финтира Ибрахима Конате, но върналият се Джордън Хендерсън изчисти топката.

Четири минути преди края на първата част, Анди Робъртсън центрира от корнер, но защитата в бяло изчисти. Топката обаче стигна до Хендерсън, който стреля силно от воле от около 25 метра, но топката мина встрани от вратата.

В 43-ата минута на мача Дейвид Алаба центрира брилянтно към Карим Бензема. Французинът успя да овладее добре топката, но Алисон успя да предотврати удар. Топката обаче отиде в краката на Конате, който бе притиснат от Федерико Валверде и изгуби владението на топката След рикошет във Фабиньо топката отново стигна до Бензема, който с удар от границата на вратарското поле прети топката в мрежата. Страничният съдия обаче веднага вдигна своя флаг. ВАР се включи в действие и се стигна до няколкоминутен преглед на ситуацията, след който решението на съдийте на терена бе потвърдено и така нулевото равенство се запази.

Това бе и последното интересно положение за първото полувреме.

Тимът на Юрген Клоп започна вихрено второто полувреме и в 47-ата минута Арнолд центрира добре отдясно, но Луис Диас се размина с топката в наказателното поле.

Играта отново бе двуостра, като Реал Мадрид също опитваше да атакува. Пред вратата на Куртоа пък удари на Мане и Арнолд бяха блокирани. Белгиецът трябваше да боксира центриране на английския национал в 54-ата минута.

Секунди по-късно играта бе спряна за малко, тъй като Едер Милитао се строполи на терена след съприкосновение с Луис Диас и изглеждаше сякаш е наранил рамото си, но не бе нищо сериозно и той продължи мача.

В 59-ата минута сякаш от нищото „кралския клуб“ стартира добра атака. Каземиро намери Валверде на дясното крило. Младият уругваец напредна към левия ъгъл на наказателното поле на Алисон и центрира. На далечната греда Винисиус бе забравен и съвсем сам отблизо прати топката в опразнената врата – 1:0 за Реал Мадрид.

Пет минути слез този гол Салах стреля много опасно от границата на наказателното поле, но Куртоа успя да спаси.

Натискът на английския тим продължи, като хората на Юрген Клоп опитваха всячески да изравнят. В 69-ата минута при едно балонно центриране отляво, Мохамед Салах стигна до топката и стреля, но Куртоа се намеси добре, за да предотврати гол във вратата си.

Обръчът около наказателното поле на “кралския клуб” се затегна още повече, но бранителите в бяло удържаха фронта и противодействаха успешно на атакуващите футболисти на Ливърпул.

В 80-ата минута Салах стрела от границата на накаателното поле. На траекторията й изникна Диого Жота и след рикошет топката смени посоката си, но вратарят на Реал Мадрид успя да се хвърли и да избие в ъглов удар.

Вратарят на Реал Мадрид извади сигурен гол в 83-ата минута, когато Салах овладя една топка след центриране и стреля по диагонала, но Куртоа спаси с крак. При ответната атака Бензема подаде прекалено силно към Винисиус в наказателното поле и Алисон пресече подаването.

Тиммът на Карло Анчелоти опита да изнесе играта далеч от наказателното си поле, но Ливърпул продължи да натиска устремено.

В добавеното време Дани Себайос се откъсна сам срещу вратаря, но не се ориентира добре и нито успя да стреля, нито да подаде точно към свой съотборник. Минута по-късно Едуардо Камавинга стреля от границата на наказателното поле, но прати топката над вратата.

В последните секунди мърсисайдци опитаха да застрашат испанската врата с центрирания, но направилия фамозен мач Тибо Куртоа не се затрудни с техните опити. Така, след 95 минути игра Клеман Тюрпен даде последен съдийски сигнал, ознаменувайки 14-ата европейска титла на Реал Мадрид.

Ливърпул: 1. Алисон – 66. Трент Александър-Арнолд, 5. Ибрахима Конате, 4. Върджил ван Дайк, 26. Анди Робъртсън – 14. Джордън Хендерсън (77′ – 8. Наби Кейта), 3. Фабиньо, 6. Тиаго Алкантара (77′ – 9. Роберто Фирмино) – 11. Мохамед Салах, 10. Садио Мане, 23. Луис Диас (65′ – 20. Диого Жота)

Резерви: 62. Каомин Кехелер, 7. Джеймс Милнър, 8. Наби Кейта, 9. Роберто Фирмино, 12. Джо Гомес, 15. Алекс Окслейд-Чембърлейн, 17. Къртис Джоунс, 18. Такуми Минамино, 20. Диого Жота, 21. Костас Цимикас, 32. Жоел Матип, 67. Харви Елиът

Треньор: Юрген Клоп

Реал Мадрид: 1. Тибо Куртоа – 2. Дани Карвахал, 3. Едер Милитао, 4. Дейвид Алаба, 23. Ферлан Менди – 10. Лука Модрич (90′ – 19. Дани Себайос), 14. Каземиро, 8. Тони Кроос – 15. Федерико Валверде (86′ – 25. Едуардо Камавинга), 9. Карим Бензема (к), 20. Винисиус Жуниор (90′ – 21. Родриго)

Резерви: 13. Андрий Лунин, 6. Начо, 7. Еден Азар, 11. Марко Асенсио, 12. Марсело, 17. Лукас Васкес, 18. Гарет Бейл, 19. Дани Себайос, 21. Родриго, 22. Иско, 24. Мариано Диас, 25. Едуардо Камавинга

Треньор: Карло Анчелоти

Съдия: Клеман Тюрпен

Жълти картони: Фабиньо (Л)

Феновете на Реал със специални послания към Мбапе (СНИМКИ)

Финалът започна с 37 минути закъснение, сблъсъци между фенове и полиция! (ВИДЕО)

70 000 фена на Ливърпул наводниха Париж (ВИДЕО)

Роналдиньо: Реал показа голям характер досега, но Ливърпул може да го изненада