Пирин с три от три – три пъти повежда и три пъти не бие

СНИМКИ: startphoto.bg

Спартак Варна взе първа точка след завръщането си в елита на България, след като завърши 1:1 у дома срещу Пирин Благоевград в среща от третия кръг на efbet Лига. Двубоят на стадион „Спартак“ във Варна ще се запомни и с двата незачетени от ВАР гола за гостите.DSPORT.BG

Китан Василев даде аванс на “орлетата” още в 6-ата минута, възползвайки се от грешка в защитата на варненци. В 50-ата минута ВАР не зачете гол на Преслав Йорданов заради нарушение. В 68-ата минута гол на Крисимир Станоев не бе зачетен заради засада на Казуки Такахаши. Три минути преди края на редовното време Георги Бабалиев засече центриране на Мехмед Сабри и изравни.

С това равенство Пирин събра 2 точки и е на 13-о място във временното класиране. В същото време, Спартак пък се отлепи от дъното и вече има 1 точка на сметката си на 15-ото място. Този мач затвърди една доста неприятна статистика за благоевградчани – във всичките си мачове от началото на кампанията те повеждат в резултата, но така и не успяват да стигнат до крайната победа.

Спартак – Пирин 1:1

0:1 Китан Василев (6′), 1:1 Георги Бабалиев (87′)

Мачът край морето започна на високо темпо с атаки и към двете врати.

Още в 6-ата минута защитата на домакините се пропука. При един силно хвърлен тъч на Александър Дюлгеров от дясното крило, централните защитници увиснаха и не отиграха топката. Тя стигна до Китан Василев, който се бе вклинил между бранителите в синьо и с глава отблизо прониза Иван Дичевски.

Този гол даде още по-голям импулс в играта на благоевградчани и в 11-ата минута Казуки Такахаши центрира от пряк свободен удар, но отиграването с глава на Красимир Станоев бе неточно.

Постепенно “соколите” си върнаха инициативата на мача. В 22-ата минута Спартак поде контраатака, като топката стигна до Виктор Минев. Той центрира от левия фланг, като на далечната греда Мартин Тошев засече топката от воле, но я прати малко над вратата на Янко Георгиев.

След половин час игра Красимир Станоев блокира удар на капитана на Спартак Янчо Андреев от 16-17 метра.

В 42-ата минута се стигна до страхотен шанс за Спартак. Никола Борисов стигна до топката след едно центриране отляво на Виктор Митев, но изстрелът му бе неточен. До края на полувремето така и не се стигна до нови опасности пред една от двете врати и така Пирин се оттегли с гол аванс срещу тима на Васил Петров.

Второто полувреме започна с натиск на домакините, които търсеха изравнителното попадение.

Пет минути след началото на втората част обаче Китан Василев центрира ниско от дясното крило. В наказателното поле Преслав Йорданов се пребори с Никола Борисов, изпревари вратаря Иван Дичевски и прати топката в мрежата. Първоначално съдията Радослав Гидженов посочи центъра, но от ВАР го повикаха да види отново ситуацията. След това преразглеждане, съдията прецени, че таранът на благоевградчани е извършил нарушение и не зачете гола.

Следващите минути бяха по-силни за “соколите”, но защитата на Пирин се справяше. В 67-ата минута в игра за гостите се появи преотстъпеният от ЦСКА млад талант Мартин Смоленски.

Макар да не играеше повече с топката, съставът от Югозападна България създаваше по-опасните положения. В 68-ата минута Казуки Такахаши бе изведен отдясно. Японецът веднага центрира към включилия се от втора позиция Красимир Станоев, който прати топката в мрежата. При подаването към Такахаши обаче имаше засада и попадението отново не бе зачетено.

След това играта се успокои и двамата вратари имаха по-малко работа.

Така се стигна до 87-ата минута, когато Спартак изравни след комбинация от две резерви в тима на Васил Петров. Мехмед Сабри центрира от дълбочина в наказателното поле. Там Георги Бабалиев изпревари Николай Бодуров и стреля, като след рикошет в гредата, топката влетя в мрежата на Янко Георгиев.

До края на мача хората на Васил Петров опитаха да потърсят победата, но до повече попадения не се стигна и така двата отбора взеха по една точка. Това бе и първа точка за “соколите” след завръщането им в най-високото ниво на българския футбол.

В четвъртия кръг от българския шампионат Пирин ще приеме Славия в Благоевград в събота (30 юли), от 21:00 часа. Спартак Варна, от своя страна, ще гостува на Лудогорец в петък (29 юли), от 21:00 часа.

Треньорът на Пирин: Пропуснахме да затворим мача още през първото полувреме (ВИДЕО)

Васил Петров: Всяко начало е трудно (ВИДЕО)

Спартак: 21. Иван Дичевски, 2. Велислав Боев, 3. Ибрям Ибрям, 19. Никола Борисов, 51. Илкер Будинов (90′ – 12. Генади Луго),13. Руслан Черненко, 17. Цветан Илиев, 10. Янчо Андреев (к) (80′ – 23. Проспер Менди), 11. Виктор Митев (63′ – 9. Мехмед Сабри), 24. Лиандро Мартис (46′ – 7. Георги Бабалиев), 90. Мартин Тошев

Резерви: 67. Християн Христов, 12. Генади Луго, 7. Георги Бабалиев, 22. Сами Ел Анаби, 23. Проспер Менди, 20. Николай Иванов, 9. Мехмед Сабри

Старши треньор: Васил Петров

Пирин: 21. Янко Георгиев, 38. Александър Дюлгеров, 11. Андрей Йорданов (61′ – 26. Иван Тасев), 8. Емил Янчев (61′ – 10. Славчо Шоколаров), 23. Казуки Такахаши, 7. Китан Василев (67′ – 18. Мартин Смоленски), 31. Красимир Станоев, 5. Николай Бодуров (к), 3. Петър Занев, 9. Преслав Йорданов, 45. Христофор Хубчев

Резерви: 12. Максим Ковальов, 73. Венцислав Бенгюзов, 19. Вячеслав Велев, 26. Иван Тасев, 18. Мартин Смоленски, 10. Славчо Шоколаров, 6. Юлиян Попев

Старши треньор: Красимир Петров

Съдия: Радослав Гидженов

Жълти картони: Мартин Тошев (С); Христофор Хубчев (П)