Арда заключи ”канарчетата” в клетката на последното място

СНИМКИ: startphoto.bg

Ботев Пловдив допусна трета поредна загуба от началото на сезона, след като отстъпи у дома на Арда с 0:2 в двубой от третия кръг на efbet Лига. Гостите от Кърджали поведоха в резултата в 36-ата минута, когато хубав диагонален пас на Светослав Ковачев намери Иван Тилев и той прати топката в мрежата с удар по земята. В 54-ата минута топката стигна до Ласана Н’диайе след центриране от пряк свободен удар и нападателят порази вратата на Георги Аргилашки за втори път. Това бе и трета поредна загуба за „жълто-черните“, които през миналия сезон, когато завършиха на трето място, така и не записаха подобна черна серия.DSPORT.BG

Арда изигра нов силен мач, в който се представи много добре в защита и се възползва от грешките на противника си, за да успее да отбележи. Преди почивката това стори Иван Тилев, а през второто полувреме Ласана Н’диайе също се разписа, като това бе втори пореден мач, в който вкарва.

Ботев Пловдив, от своя страна, не показа нищо от играта срещу АПОЕЛ Никозия в сряда. „Канарчетата“ създадоха съвсем малко в предни позиции, докато в отбрана не се представиха никак добре и допуснаха на два пъти кърджалийците да преминат отбраната им и да вкарат.

С тази победа тимът на Александър Тунчев се изкачи на третото място във временното класиране с 6 точки. В същото време Ботев все още няма точка в актива си и е твърдо на последното, 16-о място.

Ботев Пд – Арда 0:2

0:1 Иван Тилев (36′), 0:2 Ласана Н’диайе (54′)

Преди началото на мача легендата на Ботев Иван Занев бе награден, получавайки фланелка на „канарчетата“.

Срещата започна на не особено високо темпо, като двата отбора предпочитаха да стоят прибрани в отбрана, отколкото да се впускат в масирани нападения.

Постепенно възпитаниците на Азрудин Валентич взеха инициативата в мача и притиснаха своя съперник.

След 15 минути игра Мартин Секулич бе изведен от дълбочина от Джеймс Етоо. Хърватинът овладя брилянтно топката на гърди и макар че бе притискан от Милен Стоев, той успя да стреля. Вратарят на Арда Васил Симеонов обаче направи добро спасяване и така запази нулевото равенство.

Арда отговори с удар на Светослав Ковачев в  23-ата минута. Тогава след грешка в изнасянето, топката стигна до десетката на гостите. Ковачев успя да си освободи място от капитана на Ботев Виктор Генев и стреля с десния крак, но Георги Аргилашки улови без проблеми.

Двуострата игра продължи и в 27-ата минута Николай Минков се оказа на добра позиция, но стреля с неудобния си крак и не успя да насочи топката нито към вратата, нито към Мохамед Брахими, който също бе в наказателното поле.

Малко след изтичането на половин час игра Иван Тилев стреля от пряк свободен удар вдясно по диагонала от вратата на Аргилашки, но стражът на “канарчетата” се справи без проблем и улови.

В 36-ата минута Тилев бе изведен зад защитата от Светослав Ковачев със страхотен диагонален пас. Той бе застигнат от Етоо, но показа хладнокръвие и прати топката покрай Аргилашки. Страничният съдия обаче вдигна флага си. След преразглеждане на ситуацията с ВАР, обаче се видя, че Роберто Пунчец покрива засадата и голът бе зачетен – 1:0.

Това попадение даде импулс в играта на гостите и в 42-ата минута Тилев стреля от границата на наказателното поле и след рикошет, топката излезе в ъглов удар.

В края на полувремето играта се накъса, като футболистите на Арда спираха атаките на футболистите на Азрудин Валентич с нарушения в резултат на което съдията Ивайло Ненков показа няколко жълти картона.

Второто полувреме започна силно за Ботев, като домакините тръгнаха в атака още с първия съдийски сигнал в търсене на изравнителен гол. В 50-ата минута Етоо центрира от ъглов удар вляво от вратата на Васил Симеонов. На близката греда Мохамед Брахими стреля с глава, но парти топката над вратата. Минута по-късно удар от дистанция на Емануел Току мина покрай вратата.

В 54-ата минута гостите получиха пряк свободен удар. Тилев центрира в наказателното поле, където Милен Стоев притисна Дилан Мертенс и защитникът на Ботев сгреши, предоставайки топката на Ласана Н’диайе. Останал на чиста позиция нападателят си нагласи топката и от 6-7 метра я прати в мрежата на “жълто-черните” – 2:0 за Арда. Това е втори пореден мач, в който преотстъпеният от ЦСКА Москва футболист се разписва за тима на Александър Тунчев.

В 63-ата минута Джеймс Етоо центрира отдясно към далечната греда. Там Николай Минков бе затруднен, но все пак стреля, като топката кацна на напречната греда на Симеонов.

Следващите минути не предложиха интересни положения пред някоя от двете врати. Макар Ботев да вкара офанзивни футболисти в игра, Арда се бранеше добре и дори опитваше контраатаки към вратата на Аргилашки. Пет минути преди края на редовното време Тонислав Йорданов изведе друга от резервите на Арда – Ел Мами Тетах. Тетах обаче се оплете в краката си и се строполи на земята в наказателното поле.

Тимът от Кърджали продължи да държи Ботев далеч от вратата си. В добавеното време на мача Точукву Ннади стреля от пряк свободен удар, но изпълнението му бе много разочароващо и топката мина високо над вратата.

В 5-ата минута на добавеното време Димитър Тонев се пребори за една топка в наказателното поле, но след това Юго Ази извърши фал срещу Милен Стоев и така опропасти атаката.

В следващия кръг от шампионата Ботев Пловдив ще търси първа победа за сезона при гостуването си на Локомотив София в неделя (31 юли), от 18:30 часа. Арда пък ще домакинства на Септември София 24 часа по-късно.

Тунчев: Победихме с дисциплина, характер и воля

Валентич: Мога да говоря с ръководстото и да си тръгна още днес

Иван Тилев: Гледахме да се възползваме от грешките на Ботев Пд

Ботев Пд: 1. Георги Аргилашки – 44. Роберто Пунчец (46′ – 23. Димитър Тонев), 18. Самюел Супрайен, 4. Виктор Генев (к) –  17. Николай Минков (87′ – 27. Атанас Чернев), 6. Дилан Мартенс (61′ – 21. Точукву Ннади), 22. Реда Рабей (72′ – 30. Юго Ази), 15. Джеймс Етоо – 7. Мохамед Брахими, 9. Мартин Секулич (72′ – 14. Бисер Бонев), 10. Емануел Току

Резерви: 13. Хидайет Ханкич, 27. Атанас Чернев, 30. Юго Ази, 14. Бисер Бонев, 23. Димитър Тонев, 21. Точукву Ннади, 24. Джаспър Ван Хертъм

Старши треньор: Азрудин Валентич

Арда: 36. Васил Симеонов – 20. Деян Лозев, 4. Милен Стоев, 6. Пламен Крачунов, 11. Александър Георгиев – 77. Илия Юруков, 80. Лъчезар Котев (к) – 10. Светослав Ковачев (83′ – 26. Ел Мами Тетах), 70. Христо Иванов (80′ – 8. Милен Желев), 33. Иван Тилев (71′ – 17. Иван Коконов), 18. Ласана Н’диайе (80′ – 9. Тонислав Йорданов)

Резерви: 1. Анатолий Господинов, 2. Джунейт Али, 8. Милен Желев, 9. Тонислав Йорданов, 17. Иван Коконов, 24. Алекс Петков, 26. Ел Мами Тетах