Левски превзе крепостта в гореща Малта с последното докосване на Кръстев

startphoto.bg

Левски успя да вземе аванс след гостуването си на Хамрун Спартанс в Малта. Първият мач между двата отбора от третия квалификационен кръг на Лигата на конференциите завърши при резултат 0:1. Така софиянци взеха превес преди реванша в София след седмица. Единственото попадение в мача дойде точно преди последния съдийски сигнал.

Автор на попадението бе Филип Кръстев, който в 10-ата минута пропусна дузпа, но с победното попадение изкупи вината си и се превърна от грешник в голям герой.DSPORT.BG

„Сините“ изиграха по-силно първо полувреме, но освен изпусната дузпа не създадоха кой знае колко чисти положения. След почивката Хамрун заигра по-добре и имаше своите шансове. Малтийците успешно успяха да неутрализират Велтон, Билал Бари и Роналдо. Първият от тях, по принцип най-опасен, беше тотално обезличен.

Трябва да се отбележи, че условията на игра не бяха никак благоприятни. Температурата на въздуха беше висока, влажността нехарактерна за българските ширини, а хибридният терен в лошо състояние. Тимът на Станимир Стоилов, обаче показа характер и взе скъпоценна преднина.

Станимир Стоилов: Спечелихме първото полувреме, предстои труден мач в София (ВИДЕО)

Бари: Бяхме подготвени за труден мач, не сме ги подценили

Ники Михайлов: Няма какво да подценяваме, вкарахме в последната минута (ВИДЕО)

Левски влезе в мача, така както започна срещу ПАОК на „Георги Аспарухов“ – с висока преса. Още в 3-ата минута домакините сбъркаха при изнасянето на топката. Велтон открадна и стреля от границата на наказателното поле, но защитник отклони в ъглов удар. Филип Кръстев центрира на близката греда. Билал Бари засече, но не успя да насочи топката в очертанията на вратата.

Пет минути по-късно „сините“ стигнаха до стопроцентово голово положение. Георги Миланов изведе в коридор Велтон. Бразилецът се опита да прехвърли технично вратаря Хенри Бонело. Стражът на малтийците обаче успя с тяло да спаси.

В 10-ата минута Левски получи златен шанс да излезе напред в резултата. При центриране от ъглов удар Матю Гуиламлер задържа с две ръце Билал Бари. Главният съдия Вили Делажод посочи бялата точка. С изпълнението на наказателния удар се нагърби Филип Кръстев. Халфът прати Бонело в другия ъгъл, но за нещастие, топката се отби от десния страничен стълб.

Десетина минути по-късно Велтон проби отляво, навлезе навътре и опита удар в близкия ъгъл. Топката премина покрай целта.

Половин час след началото Хамрун създаде първата си голова опасност. Тя дойде след центриране от корнер. Защитата на Левски не се справи по най-добрия начин. Додо получи шанс да стреля с галва и го направи. Николай Михайлов обаче внимаваше и изби в ъглов удар с една ръка.

При ответното нападение Велтон проби в наказателното поле на малтийците, но се забави твърде много с паса и защитник успя да му отнеме.

В 38-ата минута малко раздели Левски от откриващ гол. Цунами засече с глава, но прати топката покрай целта. Хенри Бонело остана на място и извади късмет, че ударът не беше точен. Вратарят на домакините само изгледа топката, която премина много близо до вратата му.

В края на първата част Хосе Кордоба извърши нарушение срещу Джони в близост до наказателното поле. Фалът не беше фронтално срещу вратата на Николай Михайлов и предполагаше центриране. Роко Прша обаче опита да изненада синия вратар с директен удар. Капитанът на Левски успя да боксира. Няколко футболисти му връхлетяха в опит да добавят. Нарушение не беше свирено и в крайна сметка играта беше подновена с удар от вратата.

Мачът навлезе в приспивно темпо, без положения пред двете врати. Така се стигна до 60-ата минута, когато Джони беше изведен отдясно. Той навлезе към вътрешността и подаде по земя към Додо. Нападателят засече много опасно от близка дистанция. Николай Михайлов някак си успя да реагира и с крака спаси сигурен гол. Определено капитанът на „сините“ се превърна в герои за софиянци.

В 68-ата минута гостите се събудиха за момент и организираха атака на скорост. Кръстев намери Билал Бари пред наказателното поле. Нападателят с марокански корени беше с гръб към вратата и заложи топката на Велтон, който стреля технично, пращайки топката над напречната греда.

В 77-ата минута удар на Филип Кръстев от границата на наказателното поле беше блокиран от защитник. Минута по-късно влезлият от резервната скамейка Марин Петков също опита мерника си, който също не бе точен.

По всичко изглеждаше, че двубоят ще завърши без победител – 0:0. Дълбоко в добавеното време Левски подхвана последното си нападение в Малта. Именно след него „сините“ успяха да вкарат. Андриан Краев стреля от сериозна дистанция, но защитник застана на пътя на топката. Тя попадна във Филип Кръстев. Плеймейкърът се озова на чиста позиция и с хубав удар прати топката в мрежата, оформяйки крайния резултат 1:0 в полза на гостите. Веднага след това реферът Вили Делажод даде последния съдийски сигнал.

В неделя Левски приема Пирин на стадион „Георги Аспарухов“, а четири дни по-късно е и реваншът с Хамрун Спартанс.

Хамрун – Левски 0:1

(0:1 Филип Кръстев 90’+’5′)

Хамрун Спартанс: 1. Хенри Бонело, 4. Стив Борг, 91. Емерсон, 27. Огнейн Бйеличич, 28. Хуан Корболан (Карл Микалеф 89′), 94. Раян Камензули, 12. Роко Прша (Люк Монтебейо 82′), 6. Матю Гуиламлер, 63. Джони (Муса Соу 68′), 10. Додо (Бруно Домингос 82′), 9. Елвис Машике (Игор Неделкович 69′)

Резерви: 13. Стийв Султана, 3. Бруно Домингос, 7. Люк Монтебейо, Бьорн Бухагяр, 14. Родриго Калегари, 17. Винисиус Фрейтас, 20. Матео Феделе, 22. Муса Соу, 30. Карл Микалеф, 33. Зерон Азопрди, 35. Игор Неделкович, 77. Матю Мифсуд

Треньор: Бранко Нишевич

Левски (3-4-3): 13. Николай Михайлов – 23. Ноа Сонко Сундберг, 5. Келиан ван дер Каап, 33. Хосе Кордоба – 2. Жереми Петрис, 7. Георги Миланов (Андриан Краев 79′), 30. Филип Кръстев, 6. Цунами – 18. Роналдо (Марин Петков 78′), 19. Билал Бари (Илиян Стефанов 80′), 17. Велтон

Резерви: 1. Пламен Андреев, 12. Йоан Загоров, 4. Нейтън Олдър, 8. Андриан Краев, 10. Ивелин Попов, 14. Илиян Стефанов, 22. Патрик-Габриел Галчев, 27. Асен Митков, 88. Марин Петков

Треньор: Станимир Стоилов