13 години по-късно – Спартак Вн отново победи в елита след драма с дузпи и греди срещу Ботев Пд

startphoto.bg

Спартак Варна постигна първа победа след завръщането си в елита на България след 13 години в по-долните дивизии на страната. „Соколите“ надделяха с 3:2 над Ботев Пловдив в първия двубой от 11-ия кръг на efbet Лига и така зарадваха феновете си на стадиона край Черно море, където гостите уцелиха три греди.DSPORT.BG

Божидар Васев даде аванс на “соколите” в 47-ата минута на мача, когато Божидар Васев засече центриране на Здравко Димитров. Само 5 минути след това варненци стигнаха до втори гол, който падна след центриране на Виктор Митев и автогол с глава на Мохамед Брахими. Ботев Пд обаче бързо се върна в мача, след като в 57-ата минута Антоан Бароан реализира дузпа, отсъдена за фал на Илкер Будинов срещу Брахими. В 74-ата минута Румен Руменов се разписа след индивидуален рейд на Здравко Димитров и така направи аванса на своя тим непосилен за гостите. До края „канарчетата“ стигнаха до втори гол, който падна в 5-ата минута на продължението, когато Иван Дичевски спаси дузпа на Елвис Ману, но бившият футболист на Лудогорец вкара при добавката, но това попадение бе недостатъчно и тимът на Желко Копич остава без успех като гост през сезона.

С тази победа Спартак Варна събра 4 точки, но остава на последното място във временното класиране. Ботев остава точно над „соколите“ в класирането със 7 точки на сметката си.

Спартак Вн – Ботев Пд 3:2

1:0 Божидар Васев (47′), 2:0 Мохамед Брахими (52′) аг., 2:1 Антоан Бароан (57′) д., 3:1 Румен Руменов (74′), 3:2 Елвис Ману (95′)

Двубоят започна спокойно, като първото по-опасно положение дойде в 6-ата минута. Тогава Реда Рабей центрира отляво, а в наказателното поле Антоан Бароан се бе измъкнал от опеката на противников футболист и стреля, но прати топката покрай вратата.

При ответната атака Здравко Димитров проби по лявото крило и центрира ниско, но ударът на Ромееш Ивей бе блокиран.

Домакините продължиха да са по-активни и в 18-ата минута Ивей засече от воле центриране на Виктор Митев, но прати топката над вратата. В ситуациято домакините имаха претенции за нарушение на Самуел Супрайен срещу Божидар Васев, но те не бяха уважени от главния съдия Георги Иванов.

В следващата атака Рой Херман стреля много хубаво от границата на наказателното поле, но Иван Дичевски боксира, а след рикошет и в гредата топката излезе в ъглов удар, след който не се стигна до сериозна опасност пред вратата на варненци.

“Канарчетата” направиха бърза контараатака в 28-ата минута. Тогава Джеймс Етоо отне топката от Румен Руменов и проби в половината на Спартак. Последва удар от около 20 метра, но след него топката мина над вратата.

Десетина минути преди края на първата част Рабей нахлу в наказателното поле на Спартак и стреля с вътрешен фалц, но Дичевски внимаваше и улови топката.

В 43-ата минута Антоан Бароан прати топката на лявото крило, където бе Елвис Ману. Той тръгна навътре и комбинира с Мохамед Брахими. Крилото му върна топката в наказателното поле, но ударът на Ману мина покрай гредата.

В добавеното време на първото полувреме се стигна до нов страхотен шанс за гостите. Виктор Генев центрира добре от лявото крило. В наказателното поле Антоан Бароан надскочи защитата на Спартак и стреля с глава, но топката рикошира в напречната греда.

Това бе и последното по-опасно положение за първата част.

По-малко от две минути след началото на второто полувреме многото ситуации най-сетне бяха материализирани, като от това спечелиха хората на Тодор Киселичков. В 47-ата минута топката стигна до Здравко Димитров на лявото крило. Той центрира ниско в наказателното поле, където Божидар Васев изпревари Супрайен и с удар по земята матира Хидайет Ханкич, вдигайки на крака домакинските фенове по трибуните във Варна.

Това попадение окрили “соколите” и те продължиха да атакуват. В 52-ата минута Виктор Митев центрира остро от пряк свободен удар вляво от наказателното поле на Ботев. Във вратарското поле Мохамед Брахими игра с глава, но вместо да изчисти топката, той я прати в собствената си врата – 2:0.

След този гол хората на Желко Копич се хвърлиха в яростни атаки в търсене на намаляване на пасива си.

Така се стигна до 55-ата минута, когато грешникът Брахими бе фаулиран в наказателното поле на Спартак от Илкер Будинов и съдията Георги Иванов посочи бялата точка. Зад топката застана Антоан Бароан, който в 57-ата минута с добре насочен удар в долния десен ъгъл матира Дичевски и върна Ботев в играта.

В следващите минути “канарчетата” обградиха наказателното поле на Спартак в опит да изравнят. В 68-ата минута Рабей начери Джеймс Етоо в наказателното поле вдясно от вратата на домакините. Етоо успя да намери пространсво между двама играчи в синьо и бяло и стреля, но за негово нещастие топката рикошира в напречната греда.

Вместо това обаче, се стигна до гол във вратата на пловдивчани. В 74-ата минута Димитров финтира Николай Минков на лявото крило и нахлу във вратарското поле. Ханкич излезе да го пресрещне, но крилото на Спартак пусна топката към Румен Руменов, който от чиста позиция на границата на вратарското поле вкара трети гол за варненци.

До края на редовното време гостите продължиха да атакуват, но нападенията им така и не завършваха с гол. В третата минута на добавеното време обаче “канарчетата” получиха дузпа за нарушение на Пламен Димов срещу Елвис Ману. Зад топката застана самият Ману, който в 95-ата минута стреля в центъра на вратата и Дичевски спаси. При добавката обаче Ману не сбърка и направи резултата 2:3.

Това бе и последното по-интересно нещо в страхотния двубой на стадион “Спартак”. В следващия кръг, който ще бъде след паузата за националните отбори, Спартак ще гостува на Септември София на 1 октомври. В същия ден Ботев Пд приема Славия.

Спартак Вн: 21. Иван Дичевски (к), 19. Никола Борисов, 25. Пламен Димов, 51. Илкер Будинов, 11. Виктор Митев (69′ – 2. Велислав Боев), 8. Ивайло Климентов, 77. Румен Руменов, 30. Божидар Васев (88′ – 10. Янчо Андреев), 33. Здравко Димитров (88′ – 27. Денис Баланюк), 14. Ромееш Ивей, 6. Емануел Моура

Резерви: 67. Християн Христов, 3. Ибрям Ибрям, 24. Лиандро Мартис, 10. Янчо Андреев, 2. Велислав Боев, 9. Мехмед Сабри, 27. Денис Баланюк

Старши треньор: Тодор Киселичков

Ботев Пд: 13. Хидайет Ханкич, 2. Рой Херман (62′ – 23. Димитър Тонев), 4. Виктор Генев (к) (72′ – 9. Мартин Секулич), 6. Дилан Мартенс (50′ – 10. Емануел Току), 7. Мохамед Брахими (62′ – 17. Николай Минков), 11. Антоан Бароан, 15. Джеймс Етоо, 18. Самюел Супрайен, 22. Реда Рабей, 28. Елвис Ману, 44. Роберто Пунчец (72′ – 24. Джаспър Ван Хертъм)

Резерви: 1. Георги Аргилашки, 9. Мартин Секулич, 10. Емануел Току, 14. Бисер Бонев, 17. Николай Минков, 23. Димитър Тонев, 24. Джаспър Ван Хертъм

Старши треньор: Желко Копич

Съдия: Георги Иванов

Жълти картони: Емануел Моура, Ивайло Климентов, Пламен Димов (С); Джеймс Етоо (Б)