ЦСКА излезе победител в кратка голова вихрушка

ЦСКА спечели с 2:1 домакинството си на Пирин в предпоследния мач от 12-ия кръг на efbet Лига, веднага след паузата за национални отбори.DSPORT.BG

В рамките на седем минути през първата част двата отбора си вкараха и трите гола. „Червените“ поведоха с точно изпълнена дузпа на Дюкенс Назон и попадение на Браян Морено. Пирин успя да отвърне чрез Иван Тасев, но така и не съумя да се добере до равенството.

След кратката голова вихрушка мачът се успокои. „Армейците“ контролираха събитията на терена и не дадоха много шансове на гостите. ЦСКА пропусна да вкара трети гол, пропуски направиха обаче и „орлетата“.

Официален дебют за столичани направи арменецът Жираир Шагоян, който стартира от първата минута и направи добро впечатление, преди да отстъпи мястото си на Дауда Бамба.

След като ЦСКА се върна на пътя на победите, „червените“ са втори в класирането с актив от 25 точки, на 1 зад лидера ЦСКА 1948, който по-рано днес се наложи с 3:1 срещу Локомотив в Пловдив. Пирин е 14-и със 7.

Морено: Левски успя да ни нарани, отиваме в Разград с цялата мощ
Саша Илич: Спечелихме с късмет, това бе сред най-слабите ни мачове
Красимир Петров: Надиграхме ЦСКА, когато не отбележиш на „Армията“ – губиш

В 6-ата минута гостите бяха много близко до гол след изпълнение на ъглов удар. На първа греда Николай Бодуров отклони с глава. На далечната сам беше Александър Дюлгеров, но от чиста позиция той стреля покрай целта.

Малко след това „орлетата“ имаха нов шанс. Радослав Цонев намери Бодуров в наказателното поле. Капитанът на гостите опита удар с глава, като не уцели добре топката и я прати далеч в аут.

В 18-ата минута ЦСКА за момент вдигна оборотите и си спечели дузпа. Домакините развиха качествена атака през центъра. Станислав Шопов пусна хубав извеждащ пас в коридор към Браня Морено. Той изпревари Янко Георгиев. Стражът го повали на земята и Иво Андреев посочи бялата точка. Зад топката застана Дюкенс Назон. Нападателят запази хладнокръвие и прати топката в мрежата – 1:0.

В средата на първата част ЦСКА удвои преднината си. Дюкенс Назон този път влезе в ролята на асистент и изведе Морено на чиста стрелкова позиция. С диагонален шут в далечния ъгъл Георгиев нямаше никакви шансове – 2:0.

Пирин бързо успя да се окопити. В 25-ата минута Станислав Костов се измъкна от Тибо Вион и отправи много опасен удар с глава. Със сетни усилия Димитър Евтимов успя да избие, след като топката се удари в напречната греда и тупна малко пред голлинията.

Секунди по-късно обаче „орлетата“ се върнаха в мача. Радослав Цонев изведе Иван Тасев зад защитата на „армейците“. Той напредна с топка в крака и преодоля Евтимов.

В 31-вата минута Станислав Шопов стреля от средна дистанция. Янко Георгиев плонжира и без особен затруднения улови.

Втората част започна с по-бавно темпо на игра. ЦСКА създаде опасност в 53-тата минута. Дебютантът Жираир Шагоян проби отляво, навлезе към центъра и отправи много тежък удар. На пътя на топката застана Дюлгеров, който с глава я отклони в ъглов удар.

В 59-ата минута Иван Тасев направи за смях защитата на ЦСКА, но Пирин пропусна да изравни. Тасев проби отдясно, преодоля двама съперници и комбинира с Радослав Цонев. Бившият халф на Левски стреля от движение, но със страхотно спасяване се отчете Димитър Евтимов. Той реагира инстинктивно и съумя да избие.

Няколко минути по-късно Чебраилс Макрецкис опита да изненада Евтимов с далечен шут от сериозна дистанция, но високо над целта.

В 66-ата минута Вячеслав Велев намери Иван Тасев в наказателното поле. Тийнейджърът стреля от малък ъгъл, но и той не беше точен.

Мачът се успокои откъм голови положения. „Червените“ разиграваха повече топката и не даваха шансове на Пирин. Гостите чакаха своя шанс търпеливо. Бяха извършени и няколко по-груби фала, които доведоха до накъсването на играта.

В 85-ата минута Станислав Шопов направи индивидуален рейд, проби през центъра и стреля по земя. Топката мина между краката на Бодуров, но право в ръцете на Георгиев.

Дълбоко в добавеното време Пирин имаше последен шанс да избегне загубата. Гостите получиха пряк свободен удар на удобна стрелкова позиция. Зад топката застана Радослав Цонев, който прати топката в главата на Мено Кох. Защитникът беше един от футболистите на стената и падна на терена, като за щастие не пострада сериозно. В оставащите секунди до края Пирин нямаше никакво време за изравнително попадение.

ЦСКА – Пирин 2:1

(1:0 Дюкенс Назон 19′ – д, 2:0 Браян Морено 23′, 2:1 Иван Тасев 26′)

ЦСКА: 25. Димитър Евтимов, 15. Тибо Вион, 2. Юрген Матей (к), 4. Мено Кох, 6. Християн Петров (Галин Минков 81′), 21. Амос Юга, 8. Станислав Шопов, 7. Джонатан Линдсет, 23. Жираир Шагоян (Дауда Бамба 74′), 9. Дюкенс Назон (Лазар Туфегджич 62′), 28. Браян Морено (Бисмарк Чарлс 81′)

Резерви: 1. Густаво Бусато, 20. Йоан Бауренски, 13. Галин Минков, 11. Лазар Туфегджич, 26. Марселино Кареасо, 17. Бисмарк Чарлс, 30. Дауда Бамба

Старши треньор: Саша Илич

Пирин: 21. Янко Георгиев, 38. Александър Дюлгеров, 73. Венцислав Бенгюзов (Славчо Шоколаров 58′), 19. Вячеслав Велев, 26. Иван Тасев, 31. Красимир Станоев (Мартин Смоленски 16′), 5. Николай Бодуров (к), 17. Радослав Цонев, 29. Станислав Костов (Преслав Йорданов 78′), 45. Христофор Хубчев (Петър Занев 78′), 20. Чебраилс Макрецкис

Резерва: 12. Максим Ковальов, 18. Мартин Смоленски, 3. Петър Занев, 9. Преслав Йорданов, 10. Славчо Шоколаров, 23. Казуки Такахаши, 25. Илиан Костов

Старши треньор: Красимир Петров