Лудогорец не даде шанс на ХИК и си гарантира участие в Европа напролет

Лудогорец спечели с 2:0 домакинството си на финландския ХИК Хелзинки в мач от четвъртия кръг в груповата фаза на Лига Европа. С успеха в Разград българският шампион постигна своята мечта и със сигурност ще продължи участието си в евротурнирите и догодина.

Въпросът остава на кое място в групата ще завърши Лудогорец – първо, второ или трето. Първите две гарантират продължаване в Лига Европа, а третото в Лигата на конференциите.

След успеха Лудогорец е втори във временното класиране, първи е Бетис с 10. По-рано днес испанците завършиха наравно срещу Рома. Тимът на Жозе Моуриньо засега е трети с 4 точки, така че шансовете на родният тим за второто, пък и първото място са реални.

Иначе срещу ХИК Лудогорец контролираше случващото се на терена, владееше повече топката. Да, допусна някои неточности, но с головете на Дено Групър в 39-ата минута и Рик Джонатан в 64-тата взе своето.

В началните минути на срещата играта беше накъсана, след като футболисти на двата отбора изпитваха болка. Първо, Дейвид Браун падна на терена след съприкосновение със Сисиньо, след което и Рик Джонатан имаше някакви проблеми.

Лудогорец все пак започна по-добра с няколко опасни нападения. Сериозни голови положения липсваха, но в 9-ата минута Каули Оливейра пусна много хубав извеждащ пас в коридор. Адресант беше Бърнард Текпетей, но вратарят Конър Хазард го изпревари.

В 16-ата минута Якуб Пьотровски засече с глава центриране от корнер. На пътя на топката застана Пири Соири и не се наложи на Конър Хазард да се намесва.

Четири минути по-късно Текпетей стреля коварно от сериозна дистанция. Хазард успя да избие в корнер. След изпълнението на ъгловия удар топката стигна до Антон Недялков. Капитанът на разградчани нагласи на десния крак и шутира, но покрай целта.

В 34-тата минута Рик Джонатан опита удар от средна дистанция. След поредица рикошети топката беше блокирана от двама защитници.

След пет минути игра лекото превъзходство на Лудогорец даде резултат. Рик получи на левия фланг по атаката. Той навлезе към наказателното поле, след което с петичка остави топката за Дени Групър. Последва силен диагонален удар в близкия ъгъл. Хазард успя да играе с топката, но я изби в собствената си мрежа – 1:0.

В 43-тата минута Каули Оливейра беше изведен в предно позиция. Той стреля технично с десния крак, но доста неточно.

Минута по-късно Оливие Вердон направи груба грешка. Защитникът не успя да овладее подаване и подари топката на Пири Соири. Финландците се озоваха в ситуация двама срещу двама. Соири комбинира с Малик Абубакари, който стреля с първото докосване. Серджо Падт се беше позиционирал перфектно и не позволи на топката да премине между краката му. Определено ключово спасяване на вратаря.

След почивката Лудогорец продължи да контролира повече топката. В 52-рата минута обаче защитата на „орлите“ се пропука. Центриране по земя стигна до Сантери Хостика, който беше сам на далечната греда. Нападателят на ХИК стреля, но Сисиньо изби пред голлинията.

В ответната атака Рик проби отляво. Топката стигна до Якуб Пьотровски, който центрира меко. Каули стреля с глава, но не беше точен.

В 58-ата минута Текпетей получи шанс да стреля. Той го направи към далечния ъгъл, но покрай десния страничен стълб.

Час игра след началото Пьотровски демонстрира добра техника, прокара топката между краката на опонент и продължи към Каули. Бразилецът беше на чиста стрелкова позиция. Той опита технично да намери левия ъгъл на вратата, но стреля покрай целта.

В 64-тата минута Лудогорец направи това, което се искаше от него – да вкара втори гол. Текпетей открадна топката в близост до централната линия. Крилото избяга 50-ина метра и се озова очи в очи с вратаря. Текпетей финтира на два пъти вратаря, след което върна към Рик Джонатан. За него остана най-лесното, а именно да насочи топката в мрежата за 2:0.

В 70-ата минута Текпетей беше изведен зад защитата на ХИК, но не намери най-доброто продължение на атаката. Беше отсъдена и засада, макар че повторенията показаха, че по-скоро нарушение на правилата няма.

Секунди, след като се появи в игра Насим Бужелаб беше забравен от защитниците на Лудогорец. Той стреля към вратата на Падт, но встрани от целта.

Лудогорец продължаваше да е господар на терена. В 77-ата минута Игор Тиаго центрира от аутлинията. Сисиньо пропусна, а Текпетей стреля от дъгата на наказателното поле, но вратарят Хазард изби.

В 81-вата минута Буджелаб стреля опасно, но не съвсем точно. Две минути по-късно Пьотровски отговори по подобен начин. И полският национал не намери очертанията на вратата.

Гостите се бяха отказали и мачът се доиграваше. Все пак в заключителните минути беше интересно. В добавеното време „орлите“ вкараха трети гол, който не беше зачетен. След добре развито нападение Каули Оливейра прати топката в мрежата, но имаше засада. Секунди по-късно Юка Райтала удари Спас Делев и си изкара втори жълт, съответно червен картон. Резултатът остана непроменен и Лудогорец се поздрави с крайния успех.

В следващия си мач в Лига Европа тимът на Анте Шимунджа посреща Бетис в края на октомври. За ХИК предстои домакинство на Рома. Финландският шампион все още има шансове да се пребори с римляните за третото място.

Лудогорец – ХИК Хелзинки 2:0

1:0 Дени Групър 39′, 2:0 Рик Джонатан 64′

Анте Шимунджа: Вече става дума за математика, срещу Бетис трябва да бъдем на по-добро ниво

Рик Джонатан: Нашият отбор е добър във всеки турнир

Дени Групер: Знаем как да играем силно и агресивно

Треньорът на ХИК: Лудогорец бе много по-агресивен и спечели много индивидуални двубои

Пьотровски: Победата е много важна, защото догодина отново ще играем в европейските клубни турнири

Вердон: У дома можем да вземем точки от всеки, атмосферата е прекрасна

Лудогорец (4-3-3): 1. Серджио Падт – 4. Сисиньо, 3. Антон Недялков – К, 24. Оливие Вердон, 14. Дени Групър, 23. Мануел Шоу (Педро Нареси 76′), 6. Якуб Пьотровски (Нонато 86′), 95. Каули Оливейра – 73. Рик Джонатан, 10. Матиас Тисера (Игор Тиаго 66′), 37. Бърнард Текпетей (Спас Делев 86′)

Резерви: 12. Симон Слуга, 67. Дамян Христов, 5. Георги Терзиев, 8. Клод Гонзалвеш, 9. Игор Тиаго, 11. Кирил Десподов, 16. Аслак фон Витри,  20. Нонато, 30. Педро Нареси, 32. Игор Пластун, 82. Иван Йорданов, 90. Спас Делев

Треньор: Анте Шимунджа

ХИК Хелзинки (3-5-2):  1. Конър Хазард – 5. Арту Хосконен, 15. Миро Тено – К, 22. Юка Райтала – 24. Дейвид Браун (Мати Пелтола 46′), 56. Перпарим Хетемай, 21. Сантери Ваананен (Насим Бужелаб 59′), 8. Лукас Лингман (Атому Танака 70′), 23. Пири Соири (Каспер Теро 58′) – 7. Сантери Хостика (Антони Олисаня 70′), 77. Малик Абубакари

Резерви: 12. Якуб Танандер, 10. Насим Бужелаб, 14. Мати Пелтола, 17. Мануел Мартич, 18. Боян Радулович, 19. Каспер Теро, 29. Антони Олисаня, 37. Атому Танака,  58. Йоханес Ули-Коко

Треньор: Тони Коскела

Съдия: Кристо Тохвер

Бетис и Рома оставиха широко отворена вратата пред Лудогорец (ВИДЕО)