Англия стартира ударно на Световното първенство в Катар, след като разкова Иран с 6:2 в първи мач от Група „B“. „Трите лъва“ бяха абсолютния доминант на терена и закономерно стигнаха до успеха в един от най-резултатните мачове в историята на Световните първенства, който продължи цели 117 минути заради дългите продължения на двете полувремена. DSPORT.BG

“Трите лъва” поведоха в резултата в 35-ата минута, когато Люк Шоу центрира от фланга и в наказателното поле Джуд Белингам с техничен удар с глава прати топката в мрежата. В 43-ата минута Хари Магуайър свали топката с глава към Букайо Сака, който с удар от воле направи резултата 2:0. В първата минута на добавеното време на първата част Хари Кейн центрира добре отдясно, а Рахийм Стърлинг засече топката с десния крак право в мрежата. В 90-ата минута Англия вкара шести гол, като Калъм Уилсън предостави топката на Джак Грийлиш, който я вкара в опразнената врата.

Букайо Сака вкара втория си гол в мача, след като в 62-ата минута нахлу от десния фланг към центъра. Той влезе в наказателното поле, където задържа топката, освободи си място за изстрел и с левия крак прати топката в долния десен ъгъл на иранската врата. Иран върна едно попадение в 65-ата минута, когато Мехди Тареми бе изведен в наказателното поле от Али Голизадех и прати топката в мрежата на Джордан Пикфорд. Седем минути след това Хари Кейн направи втората си асистенция в мача, след като пусна топката в наказателното поле към Маркъс Рашфорд, който смени посоката и с удар по земята вкара гол секунди, след като се появи в игра.

Уникално Световно с изключителни оферти на efbet.com

Англия – Иран 6:2

1:0 Джуд Белингам (35′), 2:0 Букайо Сака (43′), 3:0 Рахийм Стърлинг (45+1′), 4:0 Букайо Сака (62′), 4:1 Мехди Тареми (65′), 5:1 Маркъс Рашфорд (71′), 6:1 Джак Грийлиш (90′), 6:2 Мехди Тареми (90+ 13′)

Мачът започна с очакван натиск на “трите лъва”, но защитата на персийците бе добре подредена и успяваше да опази вратата си от опасни положения пред нея. В 8-ата минута Хари Кейн центрира във вратарското поле, където се бе включил адашът му Хари Магуайър, чийто удар с глава обаче срещна външната страна на мрежата.

В ситуацията се стигна до тежък сблъсък между вратаря на Иран Алериза Бейнранван и защитника Маджид Хосейни, като се наложи да им бъде оказана медицинска помощ.

Първоначално се смяташе, че Бейнранван ще може да продължи мача, но впоследствие се наложи да бъде заменен и го изнесоха на носилка. В 28-ата минута Букай Сака излезе на позиция за удар, но влезлият като резерва Хосейн Хосейни спаси безпроблемно.

Две минути след това футболисът на Арсенал получи топката в наказателното поле и центрира ниско към включилия се Мейсън Маунт, който обаче стреля неточно.

Натискът на Англия продължи и в 32-ата минута след центриране от ъглов удар, Хари Магуайър се измъкна от Рухбех Чешми, но ударът му с глава рикошира зловещо в напречната греда.

Така се стигна до 35-ата минута, когато Рахийм Стърлинг освободи левия фланг за Люк Шоу. Футболистът на Манчестър Юнайтед центрира добре, като в наказателното поле Джуд Белингам надскочи Маджид Хосейни и с прекрасен удар с глава насочи топката в далечния край на иранската врата! 1:0 за Англия с първия гол за Белингам с фланелката на страната.

До края на първата част хората на Гарет Сатугейт продължиха да са по-активни, като в 43-ата минута Хари Магуаъйр надскочи футболист на Иран и с глава насочи топката към Букайо Сака, който от 15-16 метра с много красив удар от воле прати топката в горния ляв ъгъл.

Този гол разколеба хората на Карлош Кейруш и точно след изтичането на редовното време на първото полувреме Хари Кейн се пребори за топката, проби по дясното крило и центрира в наказателното поле. Там се включи Рахийм Стърлинг, който протегна крак и от границата на вратарското поле направи резултата 3:0.

В 10-ата минута на добавеното време на първата част Иран направи бърза контраатака. Топката стигна до Ехсан Хайсафи, който центрира отляво. На далечната греда Алиреза Джаханбакш бе оставен съвсем сам, но вместо да овладее топката, той директно стреля от воле и топката мина над вратата, пазена от Джордан Пикфорд.

Това бе и последното по-интересно положение за първото полувреме.

Първото по-добро положение за втората част дойде в 51-ата минута, когато Кийрън Трипиър стреля от пряк свободен удар, но нацели футболист от иранската стена.

След час игра Мехди Тареми опита късмета си с шут от дистанция, но топката мина много встрани от вратата на Пикфорд.

От другата страна на терена Букайо Сака тръгна на рейд от дясното крило. Футболистът на Арсенал влезе в наказателното поле, където си освободи място за изстрел и с левия крак прати топката в мрежата на Хосейни.

Иран този път направи светкавична реакция и в 65-ата минута вкара гол. Това се случи след добро разиграване между няколко персийски играчи на дясното крило. Топката стигна до Али Голизадех, който бе на границата на наказателното поле. Той веднага изведе Мехди Тареми в наказателното поле, където нападателят със силен шут порази вратата на Англия.

В 70-ата минута удар на Ахмад Нооролаи бе блокиран от Трипиър, а секунди по-късно в игра се появи Ерик Дайър, който замени контузилия се Хари Магуайър.

Минута по-късно Англия вкара петия си гол в мача. Кейн пусна топката към Маркъс Рашфорд, който се бе появил в игра секунди по-рано. Нападателят на Манчестър Юнайтед показа хладнокръвие в пеналта на Иран и с удар по земята вкара пети гол за тима на Гарет Саутгейт.

В следващите минути темпото на мача спадна, като и двата отбора се бяха примирили с резултата.

Така се стигна до 90-ата минута, когато Англия направи светкавична контраатака, при която трима футболисти на “трите лъва” се озоваха в наказателното поле на Иран. Топката стигна до Калъм Уилсън, който бе на много добра позиция, но не се полакоми и подаде към Джак Грийлиш, който на празна врата нямаше какво друго да направи, освен да вкара гол.

В 8-ата минута на добавеното време Джон Стоунс проспа една ситуация и Сардар Азмун излезе сам срещу Пикфорд, но стражът на Евертън докосна топката и след рикошет в напречната греда напусна терена.

При центрирането от ъглов удар, футболистите на Иран имаха прентенции, че има нарушение на Джон Стоунс, който задържа съперник за фланелката и съдията Рафаел Клаус отиде да се консултира с ВАР, след което отсъди дузпа. Зад топката застана Мехди Тареми, който в 13-ата минута на продължението вкара хладнокръвно топката в английската врата, оформяйки крайния резултат 6:2.

В следващия си мач в групата хората на Гарет Саутгейт ще се изправят срещу САЩ на 25 ноември, като в същия ден Иран ще премери сили с Уелс.

Стартови състави:

Англия: 1. Джордан Пикфорд – 12. Киърън Трипиър, 5. Джон Стоунс, 6. Хари Магуайър, 3. Люк Шоу – 22. Джуд Белингам, 4. Деклан Райс – 17. Букайо Сака (70′ – 11. Маркъс Рашфорд), 19. Мейсън Маунт (71′ – 20. Фил Фодън), 10. Рахийм Стърлинг (70′ – 7. Джак Грийлиш) – 9. Хари Кейн (к) (76′ – 24. Калъм Уилсън)

Резерви: 13. Ник Поуп, 23. Арън Рамздейл, 2. Кайл Уокър, 7. Джак Грийлиш, 8. Джордан Хендерсън, 11. Маркъс Рашфорд, 14. Калвин Филипс, 15. Ерик Дайър, 16. Конър Коуди, 18. Трент Александър-Арнолд, 20. Фил Фодън, 21. Бен Уайт, 24. Калъм Уилсън, 25. Джеймс Мадисън, 26. Конър Галахър

Треньор: Гарет Саутгейт

Иран: 1. Алиреза Бейранван (20′ – 24. Хосеин Хосейни) – 8. Мортеза Пуралиганжи, 15. Рухбех Чешми (46′ –  13. Мохамад Канани), 19. Маджид Хосейни – 2. Садег Мохамари, 21. Ахмад Нооролаи (77′ – 20. Сардар Азмун), 18. Карими Али (46′ – 6. Сайед Езатолахи), 3. Ехсан Хайсафи, 5. Милад Мохамади (63′ – 16. Мехди Тораби) – 7. Алериза Джаханбакш (46′ – 17. Али Голизадех), 9. Мехди Тареми

Резерви: 12. Пайам Ниазманд, 22. Амир Абедзадех, 24. Хосейн Хосейни, 4. Шоджа Халилзадех, 6. Сайед Езатолахи, 10. Карим Ансарифард, 11. Вахид Амири, 13. Мохамад Канани, 14. Саман Годош, 16. Мехди Тораби, 17. Али Голизадех, 20. Сардар Азмун, 23. Рамин Резаеян, 25. Аболфазл Жалали

Треньор: Карлош Кейруш

Съдия: Рафаел Клаус (Бразилия)

Жълти картони: Алиреза Джаханбакш, Мортеза Пуралиганжи (И)