По-добра успеваемост от бялата точка донесе три точки на Арда срещу Септември

Арда спечели с 1:0 гостуването си на Септември от 19-ия кръг на efbet Лига. Двубоят на Националния стадион „Васил Левски“ беше решен от две дузи – една от тях реализирана от Преслав Боруков в 44-ата минута, а другата малко по-рано спасена от Анатолий Господинов. DSPORT.BG

В грешник за домакините се превърна капитанът Асен Георгиев, чийто удар от бялата точка в 12-ата минута беше отразен от противниковия страж.

Предишния дебютен гол на Боруков с екипа на кърджалийци, гостите уцелиха и две грешки, така че заслужено постигнаха до крайния успех.

С него се изкачва до 8-ото място в класирането с 29 точки, докато Септември е 12-и с 15.

Първата възможност се откри пред Арда в 6-ата минута. Гостите получиха възможност да изпълняват пряк свободен удар. Въпреки сериозната дистанция, Радослав Цонев потърси изненадата и отправи директен удар. Димитър Шейтанов внимаваше и успя да избие в корнер.

В 12-ата минута Септември получи правото да бие дузпа заради игра с ръка на Умар Сако. Главният съдия Васимир Ел-Хатиб подмина ситуацията първоначално, но две минути игра по-късно беше привикан от ВАР да я преразгледа. В крайна сметка посочи бялата точка. Зад топката застана капитанът Асен Георгиев, чийто удар в десния ъгъл беше отразен от Анатолий Господинов. Стражът на кърджалийдци реагира блестящо.

Половин час след началото Арда на два пъти удари гредите на вратата, пазена от Шейтанов. Първо, Светослав Ковачев центрира коварно от корнер. Вратарят на домакините успя да реагира, след което топката се отби и от лявата греда.

Малко след това отново след корнер кърджалийци бяха близо до гола. Умар Сако засече центрирането с глава, но за щастие на септемврийци, топката срещна десния страничен стълб.

В 43-тата минута Арда получи дузпа. Светослав Ковачев овладя на границата на наказателното поле. Той беше фаулиран от Мартин Николов. Васимир Ел-Хатиб моментално отсъди 11-метров наказателен удар. Преслав Боруков застана зад топката и преодоля Шейтанов с точно изпълнение в центъра на вратата. За нападателя голът е дебютен, след като подписа с кърджалийци.

В 52-рата минута Арда организира много стойностна атака и беше близо до втори гол. Деян Лозев получи на десния фланг и центрира. Преслав Боруков свали с гърди към Светослав Ковачев, който моментално стреля. Шейтанов демонстрира страхотна реакция и спаси. Стражът отрази и добавката на Боруков. Беше отсъдена засада на тарана още при центрирането на Лозев, макар че ситуацията беше тънка и при гол щеше да има намеса на ВАР.

В 64-тата минута Иван Тилев беше изведен зад защитата на Септември. Той опита технично да прехвърли Шейтанов, но вратарят не се подлъга и улови. Изпълнението също не беше на много високо ниво.

Четири минути по-късно Симеон Александров отне топката на левия фланг, след като играч на гостите се подхлъзна. Крилото центрира към Валентин Йосков. Той засече с глава, но прати топката на сантиметри покрай десния страничен стълб.

Шест минути преди изтичането на редовното време Атанас Кабов изпълни ъглов удар. Йосков успя да отклони с глава, а Мартин Петков опита акробатичен изстрел от много трудна ситуация, с гръб към вратата. Господинов замръзна на място, но топката прелетя покрай целта.

В 88-ата минута Ласана Н’диайе изскочи зад защитата на Септември. Той се озова очи в очи с Шейтанов, но топката му избяга, а вратарят се хвърли в краката му и улови.

До края домакините опитаха да се доберат поне до точката, но неуспешно. Арда без много затруднения запази крехкия си аванс и прибави три точки към актива си.

В следващия кръг от efbet Лига Септември гостува на Локомотив София, докато Арда посреща Локомотив Пловдив.

Септември – Арда 0:1

0:1 Преслав Боруков 44′ – д

Септември София: 21. Димитър Шейтанов, 5. Асен Георгиев – К, 9. Валентин Йосков, 26. Константин Чешмеджиев, 20. Мартин Петков (Айкут Рамадан 87′), 22. Мартин Стойчев (Михаил Полендаков 36′), 13. Мартин Николов, 14. Мартин Стоянов (Атанас Кабов 59′), 19. Митко Митков (Симеон Александров 60′), 18. Петър Чуич, 15. Захари Атанасов (Димитър Костадинов 46′)

Резерви: 1. Иван Василев, 7. Айкут Рамадан, 8. Александър Тодоров, 6. Атанас Кабов, 10. Димитър Костадинов, 4. Иван Арсов, 23. Йоан Гаврилов, 17. Симеон Александров, 3. Михаил Полендаков

Треньор: Светослав Петров

Арда:  1. Анатолий Господинов, 3. Умар Сако, 4. Милен Стоев, 8. Милен Желев – К, 9. Преслав Боруков (Ласана Н’диайе 85′), 10. Светослав Ковачев (Шахредин Бухолда 74′), 11. Александър Георгиев, 20. Деян Лозев, 21. Радослав Цонев, 33. Иван Тилев (Джуниет Али 83′), 77. Илия Юруков

Резерви:  36. Васил Симеонов, 2. Джуниет Али, 29. Георги Атанасов, 27. Керимджан Игнатов, 18. Ласана Н’диайе, 70. Шахредин Букхолда

Треньор:  Александър Тунчев