Слънцето в Благоевград не огря Левски, ”сините” с десети мач без успех в първенството

Левски не успя да победи Пирин като гост в Благоевград, завършвайки 1:1 в двубой от 20-ия кръг на efbet Лига.

“Сините” поведоха в резултата в 14-ата минута, когато Асен Чандъров реализира точно дузпа, отсъдена за ига с ръка на Венцислав Бенгюзов в наказателното поле. Пирин изравни резултата в 45-ата минута, когато Мартин Смоленски засече центриране по земя отдясно на Илкер Будинов, пращайки топката в мрежата на “сините”.DSPIRT.BG

Така тимът на Станимир Стоилов вече 10 поредни мача е без победа в родния елит. „Сините“ нямат успех от 8-и октомври, когато бе надвит Ботев Пловдив на стадион „Георги Аспарухов“. Това е и изравнен антирекорд за най-много поредни мачове без победа за Левски в шампоната.

С този хикс столичният тим събра 31 точки на 8-ото място във временното класиране, където „орлетата“ са 14-и с 13 точки.

Преди началото на двубоя двете единайсеторки запазиха минута мълчание в памет на Петър Жеков, който почина на 78-годишна възраст на 18 февруари.

Първата по-добра възможност бе за Левски, като в 3-ата минута Янко Георгиев спаси удар с глава на Хосе Кордоба след центриране на Фиип Кръстев от ъглов удар.

По-добрата игра на Левски продължи, като в 9-ата минута имаше съмнение за игра с ръка на Венцислав Бенгюзов в наказателното поле. Съдията Драгомир Драганов отиде да преразгледа ситуацията с ВАР и реши – дузпа за Левски.

Зад топката застана Асен Чандъров, който в 14-ата минута прати топката в средата на мрежата, покрай плонжа на Янко Георгиев!

След този гол Пирин се вдигна, като в 17-ата минута удар по земя на Мартин Смоленски бе спасен от Пламен Андреев. Атаките на “орлетата” продължиха, докато Левски залагаше на контраатаки.

В средата на първата част Левски изнесе играта в половината на Пирин. В 27-ата минута Хосе Кордоба центрира страхотно от лявото крило. На границата на вратарското поле Чандъров бе забравен от защитата на домакините и стреля с глава, но прати топката покрай десния страничен стълб.

Хората на Христо Янев имаха страхотен шанс да поведе в 29-ата минута, когато Чебрайло Макрецкис пусна извеждащо подаване на МартинСмоленски, но Андреев излезе и улови топката.

Тимът на Станимир Стоилов опита натиск в последните 10-ина минути на първата част, но опасностите пред вратата на Янко Андреев липсваха. Пирин обаче успя да направи няколко опасни атаки към вратата на Пламен Андреев. В 40-ата минута Бенгюзов центрира в наказателното поле от корнер, където се създаде карамбол, при който защитник на гостите изчисти. Последва контраатака за Левски, при която Уелтон излезе сам срещу вратаря, но Георгиев излезе извън вратарското поле и спаси удара на бразилеца.

Така се стигна до 45-ата минута, когато защитата на Левски отляво заспа и Илкер Будинов проби по дясното крило. Последва центриране по земя към пространството между точката на дузпата и границата на вратарското поле. Там бе Мартин Смоленски, около когото нямаше футболист в черен спортен екип и юношата на ЦСКА прати топката в долния десен ъгъл на мрежата – 1:1.

В добавеното време на първата част Александър Дюлгеров изпусна Рикардиньо, но ударът на бразилеца бе спасен от вратаря на Пирин. Това бе и последното действие за първото полувреме на двубоя.

“Сините” опитаха да са по-активни в началото на второто полувреме, но не успяха да изградят сносни атаки, за да стрелят към вратата на “орлетата”. В 51-ата минута Филип Кръстев падна в наказателното поле след пробив, но съдията Драгомир Драганов замълча.

Две минути след това удар на Роналдо мина над вратата. Натискът на гостите продължи, а с неточен удар се отличи и Кръстев.

Точно след изтичането на час игра Ивелин попов центрира хубаво от пряк свободен удар, но няколко футболисти на Левски се разминаха с топката в наказателното поле.

Пирин отговори с шут на Смоленски от дъгата на наказателното поле, но топката прелетя покрай вратата на Пламен Андреев.

В 65-ата минута защитата на домакините изчисти топката след центриране на Попов от пряк свободен удар. Домакините отговориха с удар от малък ъгъл на Иван Тасев, който бе спасен от Андреев.

Седем минути по-късно удар на Патрик-Габриел Галчев от пряк свободен удар срещна стената на Пирин.

Вратарят на Пирин Янко Георгиев направи изумително спасяване в 77-ата минута, когато спаси удар на Роналдо от десетина метра. Бразилецът засече пас отляво на Марин Петков, но стражът на домакините спаси с една ръка удара с десния крак на бразилеца.

Натискът на “сините” продължи, като 8 минути преди края на редовното време удар с външен фалц на Галчев профуча покрай вратата на благоевградчани.

Защитата на Пирин удържаше натиска на тима на Станимир Стоилов, като при всеки удобен случай търсеше влезлия като резерва Преслав Йорданов, но и пред него не се появяваха чисти положения.

Вратарят на Пирин направи страхотно спасяване секунди след изтичането на редовното време, когато плонжира и изби летящата към долния ляв ъгъл топка, изстреляна от Илиян Стефанов.

До края на мача “сините” не успяха да създадат повече положения и така не успяха да победят Пирин, който взе първа точка в efbet Лига през календарната 2023 г.

В следващия кръг за Левски предстои домакинство на Лудогорец, което е във вторник, 28 февруари от 17:45 часа. Пирин пък ще приеме Черно море ден по-рано.

Пирин – Левски 1:1

0:1 Асен Чандъров (14′) д., 1:1 Мартин Смоленски (45′)