България надигра европейският вицешамшион в София, но стигна само до 2:2

Националният ни отбор по футбол започна квалификациите за Световното първенство през 2014-а година в Бразилия с престижно равенство 2:2 с финалиста от последното европейско първенство – Италия. Двубоят се игра на националния стадион „Васил Левски” пред около 18 хиляди зрители и бе от програмата  на квалификационна група „В”. NOVSPORT.COM

Попаденията за „лъвовете” бяха дело на Станислав Манолев в 30-ата и Георги Миланов в 66-ата минута. Пабло Освалдо пък реализира и двете попадения за „адзурите”, които бяха негови първи с екипа на Италия.

Гостите трябваше да доиграят мача с човек по-малко, след като Даниеле Де Роси се контузи малко, след като Прандели извърши третата си последна смяна.

Двубоят започна с по-активна игра на домакините, но положения през първите двайсетина минути на мача нямаше, с изключение на неточен изстрел с глава на Освалдо.

В 24-ата минута пък, Гъргоров центрира фалцово от фаул, играчите се разминаха с топката и Буфон трябваше да спасява с мъка в далечния ъгъл.

Атаките към вратата на Джиджи Буфон продължаваха и именно при една от тях в 30-ата минута Манолев хвърли в екстаз феновете на „Васил Левски”. Тогава, след няколко подавания с по едно докосване, топката попадна у Манолев, който напредна няколко крачки и със силен удар от около 30 метра направи безпомощен Буфон за 1:0.

Радостта на „лъвовете” от това попадение обаче не трая дълго, тъй като в 36-ата минута Маркизио бе намерен непокрит в наказателното поле и свали с глава за Освалдо, който напредна и с удар в обратния ъгъл възстанови статуквото – 1:1.

Само 4 минути по-късно „скуадра адзура” стигна до пълен обрат в мача, след като Джакерини проби по левия фланг и центрира в пеналта, където Освалдо засече с глава, кълбото рикошира в тялото на Иван Иванов и влезе в мрежата на Николай Михайлов.

До края на полувремето двата отбора изтърваха по една добра възможност за гол. В 43-ата минута Йордан Минев центрира фалцово отдясно, Маджов сбърка в наказателното поле и топката стигна до Попов, който от изгодна позиция стреля неточно по диагонала.

120 секунди по-късно пък, Освалдо шутира много силно с десния крак, ала Ники Михайлов бе на място и спаси. До края обаче нов гол не падна и така двата тима се оттеглиха на почивка при резултат 2:1 в полза на „адзурите”.

Втората част стартира със страхотна възможност за Джовинко, който премина покрай Иван Иванов и шутира силно, но Михайлов бе на място и парира.

Като цяла „скуадра адзура” овладя центъра на терена в първите минути на второто полувреме, докато „трикольорите” опитваха с дълги подавания по крилата да създават проблеми на противниковата отбрана.

С напредване на мача тази система проработи и все по-уморяващите се бранители на Италия срещаха трудности с бързоногите крила на България.

Така дойде 66-ата минута, когато Мицански бе изведен на десния фланг, навлезе в наказателното поле и върна за Георги Миланов около точката на дузпата, юношата на Литекс овладя спокойно и с кинжален удар направи 2:2.

След гола нашите заиграха още по-освободено и имаха още няколко хубави възможности за стигане до пълен обрат. В 74-ата минута дойде и златната възможност за трето попадение в мрежата на италианците. Тогава Мицански изведе Манолев в дясната част на наказателното поле, бранителят стреля, ала Буфон показа невероятен рефлекс и спаси.

До края на мача влезлият като резерва Матиа Дестро имаше няколко добри възможности за отбелязване на гол, но на два пъти бе разколебаван от Николай Михайлов.

В крайна сметка нови голове до края не паднаха и така България и Италия започнаха квалификациите за Мондиал 2014 с равенство 2:2 на националния стадион „Васил Левски” в София.

Събития

90+3′ Край на мача Край на мача. България надигра Италия, но завърши 2:2 с “адзурите” на старта на квалификациите за Мондиал 2014
90+3′ Удар Удар от дистанция на Тонев, без проблеми за Буфон
90′ 3 минути продължение на мача
89′ Жълт картон Жълт картон за Светослав Дяков
88′ Bнимание Дестро овладя в наказателното поле и шутира по земя, но Ники Михайлов спаси с крак
86′ Жълт картон Диаманти е декориран в жълто
83′ Удар Неточен шут на Георги Миланов
82′ Смяна за състезател влизащ в игра В игра се появява Сашо Тонев
82′ Смяна за състезател излизащ от игра Последна смяна в мача, напуска Ивелин Попов
79′ Смяна за състезател влизащ в игра Заменя го Георги Сърмов
79′ Смяна за състезател излизащ от игра Последни две смени в мача, излиза Гаджев
76′ Контузия или получаване на медицинска помощ Даниеле Де Роси получи травма, Италия играе с човек по-малко
76′ Удар Освалдо намери добре Дестро в пеналта, последният опита да прехвърли Михайлов, но опитът му бе неуспешен
74′ Bнимание Страхотна контраатака на България, при която Мицански изведе Манолев в дясната част на наказателното поле, бранителят стреля, ала Буфон показа невероятен рефлекс и спаси
74′ Удар Влезлият преди секунди Дестро можеше да се разпише, но пасът на Диаманти дойде дълъг и попадна в ръцете на Михайлов
73′ Смяна за състезател влизащ в игра На негово място до края Матиа Дестро
73′ Смяна за състезател излизащ от игра Последна смяна за Италия, напуска Джовинко
73′ Удар Мицански засече с глава центриране от корнер на Гаджев, но ударът му бе много неточен
70′ Ивелин Попов падна в наказателното поле след съприкосновение с Маджо, фаул няма
68′ Смяна за състезател излизащ от игра Нова смяна за Прандели, излиза Обона
66′ Смяна за състезател влизащ в игра В играя се появява Пелузо
66′ Гол Гооооооооооооол за БЪЛГАРИЯ! Мицански бе изведен на десния фланг, навлезе в наказателното поле и върна за Георги Миланов около точката на дузпата, юношата на Литекс овладя спокойно и с кинжален удар направи 2:2
66′ Претенции за дузпа, след като Ивелин Попов бе повален в пеналтерията, но Аткинсън остана безмълвен
65′ Смяна за състезател влизащ в игра Влиза Диаманти
65′ Смяна за състезател излизащ от игра Смяна и за Италия, излиза Джакерини
64′ Жълт картон Жълт картон за Обона за фаул отзад срещу Манолев
63′ Мицански получи на изгодна позиция, но Бардзали блокира шута му в последния момент
61′ Смяна за състезател влизащ в игра В игра влиза Мицански
61′ Смяна за състезател излизащ от игра Първа смяна в мача, излиза Гъргоров
60′ Италианците овладяха инициативата в последните минути
56′ Ивелин Попов получи на границата на наказателното поле и стреля силно с десния крак, топката се отби в крака на играч на гостите и излезе в ъглов удар
53′ Равностойна игра в началните минути на втората част, играта се води предимно в центъра на терена
51′ Центриране Страхотен пробив по левия фланг на Георги Миланов, юношата на Литекс центрира за Манолев, който обаче се размина с топката
49′ Удар Джовинко премина покрай Иван Иванов и стреля, но Михайлов спасява
48′ Контузия или получаване на медицинска помощ Бонучи получава медицинска помощ, няма да има проблеми да продължи
46′ Начало на мача Начало на второто полувреме
45+2′ Край на мача Край на полувремето. България и Италия се оттеглят на почивка при резултат 2:1 за “адзурите”
45′ 2 минути продължение на първата част
45′ Bнимание Кинжален удар на Освалдо с десния крак и страхотен рефлекс на Михайлов, който чисти в корнер
43′ Bнимание Йордан Минев центрира фалцово отдясно, Маджов сбърка в наказателното поле и топката стигна до Попов, който от изгодна позиция стреля неточно по диагонала
42′ Удар Веселин Минев намери Ивелин Попов на границата на наказателното поле, капитанът на България опита красив удар със завъртане, ала кълбото премина над врата на Буфон
40′ Гол Гол за Италия! Джакерини проби по левия фланг и центрира в пеналта, където Освалдо засече с глава, кълбото рикошира в тялото на Иван Иванов и влезе в мрежата на Николай Михайлов
36′ Гол Гол за Италия! Маркизио бе намерен непокрит в наказателното поле и свали с глава за Освалдо, който напредна и с удар в обратния ъгъл възстанови статуквото
34′ Центриране Центриране на Де Роси за Освалдо – неточно
33′ Центриране Центриране на Пирло от фаул в наказателното поле на Михайлов, отбраната на България се справя със ситуацията
30′ Гол Гоооооооол за БЪЛГАРИЯ! Невероятна бомба на Станислав Манолев от около 30 метра, който направи безпомощен Джанлуиджи Буфон
28′ Удар Опасен удар на Дяков, топката среща тялото на Де Роси
26′ Огбона се пребори с Йордан Минев за една топка на левия, но е извършил нарушение срещу българина
25′ Центриране Страхотно центриране на Джакерини за Маджо, но Веселин Минев чисти в корнер
24′ Bнимание Страхотно фалцово центриране от фаул на Гъргоров! Бодуров и Иванов се разминаха с топката, а Буфон трябваше да спасява с мъка в далечния ъгъл
21′ Опит да дълго подаване на Йордан Минев – много неточно
19′ Засада Засада на Йордан Минев
18′ Удар Гаджев открадна една топка в центъра, напредна и шутира с десния крак, ала право в ръцете на Буфон
16′ Жълт картон Първи жълт картон в мача, получава го Владо Гаджев
15′ Хубав дълъг пас на Попов за Манолев, но пасът дойде малко бърз за играча на ПСВ
13′ Определено по-активна игра на българите от началото на мача, чисти положения пред Буфон обаче още няма
11′ Контузия или получаване на медицинска помощ Йордан Минев получава медицинска помощ, няма да има проблеми да продължи
10′ Попов бе изведен в дясната част на наказателното поле, ала пасът му бе неточен
8′ Гъргоров овладя на границата на наказателното поле, но ударът му бе блокиран от бранител на Италия
7′ Удар Коварен удар с глава на Освалдо – над вратата
6′ Засада Дълго подаване за Ивелин Попов, нападателят е бил в засада
4′ Около стотина привърженици от сектор “Б” пяха “Шуми Марица” по време на химна на България
3′ Феновете в сектор “Б” опънаха транспарант, на който пише “Да живее България!”
2′ Данчо Минев опита пробив през центъра, бе фаулиран от Освалдо
1′ Начало на мача Начало на мача