Ботев Пловдив се отписа от борбата за оцеляване след хеттрик на Бароан

Ботев Пловдив победи с 4:2 Пирин като гост и си гарантира топ 10 в края на редовния сезон. Това означава, че „канарчетата“ няма да бъдат замесени в битката за оцеляване, ами ще са сред четирите отбора, борещи се за седмото място.DSPORT.BG

С ключова роля за победата на „жълто-черните“ беше Антоан Бароан, който се разписа на три пъти. Едно попадение прибави Дилан Мертенс.

За Пирин в голмайстор се превърна Чебраилс Макрецкис, а автогол си вкара капитанът на пловдивчани Виктор Генев.

Ботев Пловдив поведе с 2:0 до 32-рата минута и си помисли, че мачът е приключил. До полувремето обаче Пирин успя да навакса и изравни. Наложи се на гостите за втори път да пречупват съперника си. В крайна сметка го направиха след почивката, макар че „орлетата“ имат за какво да съжаляват. Те изпуснаха няколко шанса да направят пълен обрат и да поведат с 3:2, малко преди попаденията на Дилан Мертенс и Антоан Бароан, които оформиха крайния резултат.

След успеха Ботев Пловдив е 10-и в класирането с 32 точки, на 14 от седмия към момента Славия. Пирин е в серия от четири поредни загуби и остава на 14-ата позиция с 21 пункта. Отборът от Благоевград е сериозно застрашен от изпадане.

Още в първата минута Антоан Бароан беше потърсен с дълго подаване зад защитата. Нападателят на „канарчетата“ не успя да достигне до топката. Янко Георгиев излезе и улови.

В 5-ата минута домакините създадоха сериозна голова опасност. Андрей Йорданов получи на левия фланг и напредна. Почти от аутлинията той центрира по земя. Топката мина през наказателното поле и достигна до Даниил Кондраков. Таранът стреля технично с едно докосване по земя. Виктор Генев обаче се беше позиционирал перфектно и успя да изчисти пред голлинията.

Три минути по-късно Венцислав Бенгюзов намери с центриране Александър Дюлгеров. Той остана под топката и макар и да стреля от близко разстояние, не намери целта.

В 12-ата минута Антоан Бароан напредна с топка в крака. Никой от Пирин не го пресрещна и централният нападател на „жълто-черните“ отправи плътен шут. За облекчение на Янко Георгиев топката премина покрай десния целта.

В 18-ата минута късметът покри благоевградчани. След недобре изчистена топка, Антоан Бароан стреля от движение от границата на наказателното поле, но в левия страничен стълб. Изпълнението на тарана беше класно.

В средата на първата част пловдивчани пропуснаха нов страхотен шанс. Антоан Бароан беше изведен в наказателното поле. Ударът му по земя обаче премина покрай целта.

Четири минути по-късно натискът на гостите даде резултат и те поведоха. Бароан и Дилан Мертенс комбинираха добре. Последва меко центриране, с което Янко Георгиев не се справи убедително. Топката се озова в Бароан, който успя да я промуши в мрежата между двама защитници и вратаря – 0:1.

Секунди по-късно Ботев получи правото да бие дузпа. При грешка в изнасянето на топката Самюел Акере беше потърсен с подаване в наказателното поле. Той изпревари Чебраилс Макрецкис, който го фаулира. Драгомир Драганов моментално показа бялата точка. Въпреки претенциите на Пирин, че нарушението е извън наказателното поле, нямаше съмнения, че реферът взе правилното решение. Бароан застана зад топката и прати Янко Георгиев в противоположния ъгъл, за да направи резултата 2:0 в полза на „жълто-черните“.

Само в рамките на две минути в края на първото полувреме Ботев пропиля аванса си от два гола.

В 44-ата минута играещият под наем в Пирин от Ботев Пд Николай Минков беше изведен по десния фланг. Той опита остро центриране по земя към Мартин Смоленски. Точно пред юношата на ЦСКА беше капитанът Виктор Генев, който отклони топката в собствената си мрежа.

Автоголът на Генев повлия изключително негативно върху футболистите на Бруно Балтазар, които секунди по-късно допуснаха втори гол. В добавеното време на първата част „орлетата“ върнаха интригата с пълна сила. Смоленски беше потърсен с меко подаване в наказателното поле. Той много умело свали с гърди към Макрецкис. Латвиецът залъга, че ще стреля, след което отправи техничен удар и порази долния десен ъгъл на вратата. Хидайет Ханкич нямаше шанс да се намеси.

В самото начало на втората част вратата на Янко Георгиев отново беше поразена. Николай Минков получи отдясно и центрира към Антоан Бароан. Той вкара, но страничният съдия вдигна високо своя флаг за засада. Без никакви съмнения Минков беше в нередовна позиция.

В 54-тата минута Красиан Колев пробва късмета си с удар от средна дистанция. Топката премина встрани от вратата на Янко Георгиев.

Десетина минути по-късно Пирин пропусна златна възможност да направи пълен обрат в резултата. При една бърза контраатака Бенгюзов пусна към Макрецкис. Той се озова очи в очи с Ханкич, но вратарят много добре скъси дистанцията и изби. Последва добавка на Смоленски. Защитник обаче застана на пътя на топката.

В една от следващите атаки Ботев Пловдив вкара трети гол и отново поведе. Защитата на Пирин не успя да се справи с центриране от ъглов удар. Топката беше свалена към Дилан Мертенс, който отправи изстрел. От крака на Александър Дюлгеров топката попадна в мрежата зад Янко Георгиев. Вратарят не успя да реагира. Попадението беше записано на Мертенс, тъй като ударът беше в очертанията на вратата.

В 66-ата минута две спорни ситуации бяха преразглеждани продължително време. При добра атака на Пирин отдясно. Удар по посока вратата на Ханчич беше блокиран от Роберто Пунчец. Домакините претендираха за дузпа. Междувременно Андрей Йорданов стреля. Вратарят на Ботев спаси. Последва добавка на Борис Тютюуков – ново спасяване. Кондраков пък посегна опасно и изрита вратаря. Драгомир Драганов беше извикан от ВАР да разгледа евентуален червен картон на украинския нападател за опасното посягане, след като Ханкич вече беше уловил. Беше разгледана и спорната ситуацията около Пунчец. В крайна сметка съдията нито даде дузпа, нито червен картон, а само предупреди официално Кондраков.

Четвърт час преди изтичането на редовното време Антоан Бароан оформи своя хеттрик. При центриране от ъглов удар Йорданов увисна. Нападателят на Ботев овладя на гърди и с техничен удар матира Янко Георгиев, който само изгледа топката как влетя в мрежата му.

В 85-ата минута Тютюков овладя в наказателното поле, преодоля Пунчец и стреля от малък ъгъл. Ханкич спаси. Пирин бързо загуби топката. Драганов даде добър авантаж, а Кондраков стреля коварно в долния десен ъгъл. Ханкич успя да избие в корнер.

До края мачът се доиграваше. Промяна в резултата не настъпи. Ботев Пловдив беше по-близо до пети гол, отколкото Пирин до трети.

В следващия мач “канарчетата” посрещат Лудогорец, докато Пирин гостува на Септември София във възлов двубой в дъното на таблицата.

Пирин – Ботев Пд 2:4

0:1 Антоан Бароан 27′, 0:2 Антоан Бароан – д 32′, 1:2 автогол Виктор Генев 44′, 2:2 Чебраилс Макрецкис 45’+1′, 2:3 Дилан Мертенс 64′, 2:4 Антоан Бароан 75′

Пирин: 21. Янко Георгиев, 38. Александър Дюлгеров – К, 11. Андрей Йорданов, 24. Борис Тютюков, 73. Венцислав Бенгюзов (Алекс Педински 90’+2′), 14. Даниил Кондраков, 26. Иван Тасев (Дмитро Семенив 46′), 18. Мартин Смоленски (Любомир Тодоров 87′), 72. Раян Сенхаджи, 20. Чебраилс Макрецкис, 19. Вячеслав Велев

Резерви: 1. Марио Кирев, 45. Вергил Янев, 8. Дмитро Семенив, 25. Илиан Костов, 15. Любомир Тодоров, 29. Мартин Бачев, 6. Христофор Хубчев, 13. Алекс Педински, 16. Марсел Бибишков

Треньор: Христо Янев

Ботев Пд: 13. Хидайет Ханкич, 4. Виктор Генев, 5. Красиан Колев, 6. Дилан Мертенс, 11. Антоан Бароан (Мартин Секулич 82′), 16. Самюел Акере, 17. Николай Минков, 18. Самюел Супрайен, 19. Абдулайе Траоре, 20. Антонио Перейра (Джеймс Ето’о 72′), 44. Роберто Пунчец

Резерви: 33. Стефан Смъркалев, 1. Георги Аргилашки, 2. Рой Херман, 3. Па Конате, 9. Мартин Секулич, 15. Джеймс Ето‘о, 24. Джаспър ван Хертъм, 26. Амаду Думбоуя, 34. Добромир Павлов

Треньор: Бруно Балтазар

Съдия: Драгомир Драганов