Пирин полетя с дузпа, факторът Балъков не помогна на Септември

Пирин Благоевград постигна жизненоважна победа за своето оцеляване, след като надви един от директните си съперници за оцеляване Септември София като гост с 1:0 в двубой от последния, 30-и кръг от редовния сезон в efbet Лига. С тази победа „орлетата“ изпревариха септемврийци във временното класиране, събирайки 24 точки на 13-ата позиция, докато тимът на Красимир Балъков, който направи дебют, записа 7-а поредна загуба и се свлече до 14-ото място с 22 точки.DSPORT.BG

В 29-ата минута Иван Арсов бе изгонен с директен червен картон заради грубо влизане в краката на Мартин Смоленски. “Орлетата” поведоха в резултата в 7-ата минута на добавеното време на първото полувреме, когато Даниил Кондраков реализира дузпа, отсъдена за нарушение на Мартин Стоянов срещу Смоленски.

Двубоят на Националния стадион “Васил Левски” започна по-добре за домакините, но постепенно Пирин успя да изравни играта, която се развиваше при не особено високи обороти.

В 20-ата минута Пирин можеше да вкара гол, след като топката стигна до Венцислав Бенгюзов в наказателното поле, но шутът му бе отразен от Димитър Шейтанов.

Точно преди изтичането на половин час игра ситуацията за Септември се влоши, след като Георги Кабаков преразгледа с ВАР едно грубо влизане на Иван Арсов в краката на Мартин Смоленски и изгони бранителя на домакините.

В 32-ата минута Септември изпълни пряк свободен удар, при който топката стигна до Асен Георгиев. Бранителят стреля с глава и остави безпомощен Янко Георгиев, пращайки топката в мрежата му, но попадението не бе зачетено заради засада.

В следващите минути играта остана накъсана, като имаше няколко принудителни смени и в двата отбора, а медицинските щабове и на Септември, и на Пирин имаха сериозно количество работа.

Така се стигна до 5-ата минута на добавеното време на първата част, когато Мартин Смоленски изпревари Мартин Стоянов за една топка в наказателното поле и влезлят като резерва защитник фаулира юношата на ЦСКА. Съдията Георги Кабаков не се поколеба и посочи бялата точка.

Зад топката застана Даниил Кондраков, който в 7-ата минута на добавеното време прати топката в мрежата на Димитър Шейтанов за 1:0.

Второто полувреме започна с по-високо темпо, а в 52-ата минута Атанас Кабов излезе на позиция за изстрел, откъдето прати топката встрани от вратата на Максим Ковальов.

Седем минути по-късно топката отново стигна до Кабов на дясното крило, след като топката бе отнета от Венцислав Бенгюзов. Футболистът на Септември нахлу навътре в пеналта и стреля с левия крак, но отново мерникът му изневери.

В 68-ата минута Чебрайло Макрецкис проби през центъра и видя коридор за пас надясно към Велев. Десният бек бе изведен на чиста позиция, но ударът му бе неточен.

Септември отговори с плътен изстрел на Симеон Александров, но той не застраши вратата на благоевградчани. Футболистът, който играе при септемврийци като преотстъпен от ЦСКА получи пас от Валентин Йосков в 70-ата минута, но удара му по земя от 20-ина метра мина покрай десния страничен стълб на вратата на гостите.

Натискът на Септември продължи, като в 76-ата минута Кристиян Пешов стреля от далечна дистанция. Ковальов изпусна топката, но имаше късмет, че тя напусна очертанията на терена в ъглов удар.

Хората на Красимир Балъков притиснаха здраво своя съперник, обкръжавайки наказателното поле на Максим Ковальов в последните минути. Домакините опитаха както с центрирания, така и с разигравания по земя, но защитата на благоевградчани удържа аванса си и така “орлетата” се поздравиха с изключително важната победа.

Септември – Пирин 0:1

0:1 Даниил Кондраков д. (45′ + 7′)

Червен картон: Иван Арсов С (29′)

Септември: 21. Димитър Шейтанов, 5. Асен Георгиев (К), 6. Атанас Кабов, 4. Иван Арсов, 23. Йоан Гаврилов (65′ – 25. Себастиан Якубяк), 20. Красимир Станоев (81′ – 18. Петър Чуич), 16. Кристиян Пешов, 3. Мартин Петков (65′ – 9. Валентин Йосков), 13. Мартин Николов, 19. Митко Митков (38′ – 14. Мартин Стоянов), 24. Симеон Александров (81′ – 7. Айкут Рамадан)

Резерви: 1. Иван Василев, 7. Айкут Рамадан, 9. Валентин Йосков, 15. Влатко Стояновски, 26. Константин Чешмеджиев, 11. Мартин Ачков, 14. Мартин Стоянов, 18. Петър Чуич, 25. Себастиан Якубяк

Старши треньор: Красимир Балъков

Пирин: 21. Янко Георгиев (38′ – 12. Максим Ковальов), 11. Андрей Йорданов (64′ – 24. Борис Тютюков), 73. Венцислав Бенгюзов (К) (64′ – 10. Славчо Шоколаров), 19. Вячеслав Велев, 14. Даниил Кондраков, 23. Димитър Тонев, 8. Дмитро Семенив, 18. Мартин Смоленски (75′ – 15. Любомир Тодоров), 20. Чебраило Макрецкис, 29. Мартин Бачев, 72. Раян Сенхаджи

Резерви: 12. Максим Ковальов, 24. Борис Тютюков, 38. Александър Дюлгеров, 45. Вергил Янев, 25. Илиан Костов, 15. Любомир Тодоров, 10. Славчо Шоколаров, 13. Алекс Педински, 17. Илкер Будинов