Чакането свърши! Лудогорец на първи финал за Купата от 2017-а след драма с дузпи срещу Черно море

ЦСКА 1948 – Лудогорец е финалът на Sesame Купа на България! „Орлите“ си осигуриха място в мача за трофея след победа с дузпи с 4:1 срещу Черно море в Разград. Гостите от Варна спечелиха срещата с 2:1, след като допуснаха поражение със същия резултат на „Тича“.

Последният двубой от тазгодишното издание на турнира е на 24 май. „Червените“ на Тодор Янчев са символичен домакин на „зелените“ на Ивайло Петев на Националния стадион „Васил Левски“. За последно „орлите“ играха финал за Купата през 2017, когато загубиха от Ботев Пловдив.DSPORT/BG

“Моряците” излязоха напред в резултата в 55-ата минута, когато Сула центрира, Пластун сбърка, а Панайотов с глава не остави шансове на Слуга. Само три минути след това “орлите” изравниха, когато Десподов намери Делев, а той също с глава се разписа за 1:1. В последната секунда от игровото време Черно море изравни общия резултат чрез Матеус Машадо и вкара двубоя в продължения. В тях гол не падна и се стигна до дузпи, при които играчите на Петев показаха по-здрави нерви и победиха.

Лудогорец има важни мачове и в битката за титлата, където е лидер, с точка пред ЦСКА. Първият кръг на плейофната фаза противопоставя „орлите“ на Локомотив Пловдив на 15 май от 20:15ч. Черно море ще трябва да се концентрира единствено в мачовете за първенство и борбата за място в Европа. Следващият мач на „моряците“ е гостуване на ЦСКА на 15 май от 18:00ч.

Във втората минута Аслак Фон Витри сгреши при изнасянето на топката и Александър Василев му я отне, след което комбинира с Исмаил Иса, който стреля неточно.

В 14-ата минута Лудогорец бе близо до това да излезе напред в резултата. Кирил Десподов центрира от свободен удар, Игор Пластун бе забравен и стреля с глава, но право в напречната греда.

В следващия четвърт час Лудогорец имаше териториално преимущество, но без да има сериозни положения пред някоя от двете врати.

Нонато проби опасно през центъра в 36-ата минута, пусна към Матиас Тисера, който бе блокиран от Влатко Дробаров, топката стигна до Спас Делев, а той с удар от изгодна позиция не успя да уцели вратата и стреля високо над нея.

В 42-ата минута Кирил Десподов центрира опасно от свободен удар и намери Оливие Вердон, който стреля с глава, Иван Дюлгеров спаси, но топката се отклони в Игор Пластун и влезе в мрежата на “Морето”, но попадението не бе признато, тъй като имаше засада при центрирането към Вердон.

С това се изчерпаха и положенията за първото полувреме.

Черно море излезе напред в резултата в реванша в 55-ата минута. Мазир Сула центрира към далечната греда, Игор Пластун отклони с глава, но намесата му не бе на ниво и топката стигна до свободния Васил Панайотов, който от близка дистанция засече в мрежата на “орлите”.

Само три минути след това Лудогорец стигна до изравнително попадение. Нонато намери Кирил Десподов на лявото крило, българският национал свърши прекрасна работа и центрира за Спас Делев, който с глава намери мрежата на Иван Дюлгеров – 1:1.

В 67-ата минута Нонато и Десподов взаимодействаха чрез двойно подаване, българинът намери Матиас Тисера в наказателното поле и го изведе очи в очи с Иван Дюлгеров, но родният страж се справи с удара на аржентинеца.

В 88-ата минута на срещата в игра се завърна Тодор Неделев. Полузащитникът лекуваше травма и не бе играл от четвъртфиналния мач за Купата със Спартак Варна в Разград на 4 май.

В 90-ата минута Черно море имаше претенции за дузпа за игра с ръка на Оливие Вердон. Лудогорец организира бърза контраатака, която завърши с голям пропуск на Матиас Тисера. Ситуацията с ръката на Вердон бе бързо преразгледана и крайното решение бе, че дузпа няма.

В последната минута от добавеното петминутно продължение топката бе центрирана към наказателното поле на Лудогорец, стигна се до сериозно разбъркване, при което Матеус Машадо се възползва и прати топката в мрежата на Лудогорец – 1:2!

По този начин общият резултат бе изравнен – 3:3, и така двубоят влезе в продължения.

В 98-ата минута Лудогорец стигна до първото добро положения за продълженията. Тодор Неделев получи топката от Бърнард Текпетей на границата на наказателното поле и шутира със силния си ляв крак, но неточно.

Това бе единственото положение през първите 15 минути.

В 115-ата минута се стигна до разбъркване в наказателното поле на Черно море, Бърнард Текпетей нанесе удар в близкия ъгъл, който Дюлгеров отрази.

В последната минута от добавеното време Лудогорец имаше претенции за дузпа за нарушение на Матеус Машадо срещу Текпетей, а секунди след това и за игра с ръка на Влатко Дробаров, но в крайна сметканито нито едното не бе наказано с 11-метров наказателен удар.

Все пак, Лудогорец получи възможност от пряк свободен удар на около 25 метра от голлонията. С изпълнението се нагърби Аслак Фон Витри, който стреля в стената и топката излезе в ъглов удар.

Без голове в продълженията и двубоят стигна до дузпи.

ПРИ ДУЗПИТЕ:

Лудогорец (4): Оливие Вердон – ГОЛБърнард Текпетей – ГОЛ, Тодор Неделев – ГОЛ, Кайо Видал – ГОЛ

Черно море (1): Атанас Илиев – АУТАлекс Фернандес – ГОЛ, Едгар Пачеко – СПАСЕНА

Илиан Илиев: Не се бяхме готвили за дузпи, предпочитах мачът с ЦСКА да е в София

Петев: Играем за всяка купа

Десподов: Дай Боже, да вземем дубъл – шампионат и Купа

Лудогорец – Черно море 1:2 (3:3)

0:1 Васил Панайотов 55′, 1:1 Спас Делев 58′, 1:2 Матеус Машадо 90+5′

Лудогорец: 12. Симон Слуга – 2. Пипа (88′ 22. Франко Русо), 32. Игор Пластун, 24. Оливие Вердон,16. Аслак Фон Витри – 6. Якуб Пьотровски, 8. Клод Гонзалвеш (74′ 30. Педро Нареси), 20. Нонато (88′ 88. Тодор Неделев) – 90. Спас Делев (62′ 77. Кайо Видал), 10. Матиас Тисера (96′ 37. Бърнард Текпетей), 11. Кирил Десподов (К) (74′ 7. Раи Насименто)

Резерви: 1. Серджио Падт, 5. Георги Терзиев, 7. Раи Насименто, 22. Франко Русо, 23. Мануел Шоу, 30. Педро Нареси, 37. Бърнард Текпетей, 77. Кайо Видал, 88. Тодор Неделев

Треньор: Ивайло Петев

Черно море: 25. Иван Дюлгеров – 6. Виктор Попов, 3. Живко Атанасов, 28. Влатко Дробаров, 19. Александър Василев –  27. Даниел Димов (К), 77. Стефан Велев (74′ 9. Атанас Илиев), 71. Васил Панайотов – 8. Мазир Сула (120′ 2. Цветомир Панов), 86. Исмаил Иса (61′ 7. Матеус Машадо), 11. Алекс Фернандес

Резерви: 22. Георги Георгиев, 35. Арлинд Дакай, 23. Едгар Пачеко, 32. Мартин Дичев, 7. Матеус Машадо, 39. Николай Златев, 4. Росен Стефанов, 2. Цветомир Панов, 9. Атанас Илиев