С два бързи гола Пирин подчини Хебър и му избяга в битката за оцеляване

Пирин Благоевград постигна много важна победа с 2:1 у дома срещу Хебър в двубой от първия кръг на плейофите в efbet Лига. По този начин „орлетата“ събраха 27 точки на 13-ото място и дръпнаха с 4 пред 14-ия в таблицата Хебър.

Дмитро Семенив даде аванс на “орлетата” в 47-ата минута, когато от десетина метра засече пас по земя на Илкер Будинов. Седем минути по-късно Будинов бе в ролята на голмайстор, след като засече с глава центриране на Венцислав Бенгюзов. Три минути преди края на редовното време Хебър се върна в мача с гол на Лорен Марузин, дошъл след свалена с глава топка от Стефан Цонков. DSPORT.BG

Първото добро положение в мача дойде в 3-ата минута, когато защитата на Пирин не се намеси добре при центриране от ъглов удар. Топката бе свалена към Мартин Михайлов, който обаче стреля слабо и топката бе изчистена пред голлинията.

По-добрата игра на пазарджиклии продължи, а домакините не успяваха да осъществят атаки към вратата на Петър Дебърлиев.

Постепенно Пирин се вдигна, а в 27-ата минута единствено факта, че имаше засада на Иван Тасев предотврати дузпата в полза на “орлетата”.

Така се стигна в 33-ата минута, когато Бенгюзов центрира в наказателното поле. Там се бе включил Андрей Йорданов, който стреля с глава, но топката срещна напречната греда на вратата на Петър Дебърлиев.

Пирин отговори в 40-ата минута, когато Стоян Стоичков навлезе от лявото крило в наказателното поле. Там той запази притежанието на топката и я върна към дъгата на наказателното поле, откъдето Венсан Марсел стреля, но Максим Ковальов спаси.

Минута преди края на редовното време на първата чат Даниил Кондраков изведе Димитър Тонев в наказателното поле, но Стефан Цонков направи решителен шпагат, за да препречи пътя на топката към вратата.

Втората част започна ударно за домакините, след като още преди да са изминали 120 секунди Илкер Будинов проби по дясното крило и нахлу в наказателното поле. Той стигна до аутлинията и върна топката към точката на дузпата. Там от втора позиция се бе включил Дмитро Семенив, който бе оставен съвсем сам и вкара гол с удар с десния крак.

След това попадение благоевградчани продължиха да играят по-добре, а представянето на Хебър не бе особено силно.

В 54-ата минута Венцислав Бенгюзов центрира отляво. Защитата на гостите изпуснаха Илкер Будинов в наказателното поле, където той стреля с глава, пращайки топката в долния ляв ъгъл на вратата на Дебърлиев.

Последваха по-спокойни минути в Благоевград, като нито един от двата отбора не успяваше да стигне до голово положение.

Пирин заложи на изчаквателна стратегия, оставяйки инициативата на Хебър, като дебнеше на контраатаки.

В 87-ата минута защитата на домакините не се справи при едно центриране от пряк свободен удар. Стефан Цонков скочи най-високо и с глава свали топката към Лорен Марузин, който от границата на малкото наказателното поле необезпокояван прати топката в мрежата на Кавольов, връщайки надеждите на Хебър за нещо от този мач.

В добавеното време на мача гостите опитаха финален щурм към наказателното поле на Пирин в търсене на втори гол и равенство. До нови попадения така и не се стигна и така възпитаниците на Христо Янев се отдалечиха на 4 точки от зоната на изпадащите, където е тимът на Любослав Пенев.

В следващия кръг на Пирин му предстои гостуване в София на Септември, като мачът е в неделя (21 май), от 17:45 часа. Хебър също ще гостува, но на Спартак Варна ден по-късно от 18:00 часа.

Пирин – Хебър 2:1

1:0 Дмитро Семенив (47′), 2:0 Илкер Будинов (54′), 2:1 Лорен Марузин (87′)

Пирин: 12. Максим Ковальов – 11. Андрей Йорданов, 73. Венцислав Бенгюзов (К) (86′ – 15. Любомир Тодоров), 19. Вячеслав Велев, 23. Димитър Тонев (74′ – 18. Мартин Смоленски), 14. Данаиил Кондраков, 8. Дмитро Семенив (81′ – 24. Борис Тютюков), 26. Иван Тасев (46′ – 17. Илкер Будинов), 29. Мартин Бачев, 72. Раян Сенханджи, 20. Чебрайло Макрецкис

Резерви: 1. Марио Кирев – 10. Славчо Шоколаров, 13. Алекс Педински, 15. Любомир Тодоров, 17. Илкер Будинов, 18. Мартин Смоленски, 24. Борис Тютюков, 25. Илиан Костов, 45. Вергил Янев

Старши треньор: Христо Янев

Хебър: 1. Петър Дебърлиев (К) – 33. Стефан Цонков, 27. Роберт Мазан, 19. Муса Сила (87′ – 44. Николай Николаев), 97. Венсан Марсел, 8. Алехандро Серано, 98. Георги Търтов (67′ – 10. Марк-Емилио Папазов), 39. Анте Живкович (75′ – 17. Арсенио Валпорт), 5. Мартин Михайлов, 77. Октай Хамдиев (67′ – 84. Стилиян Тисовски), 7. Стоян Стоичков (67′ – 11. Лорен Марузин)

Резерви: 22. Звонимир Микулич, 3. Богомил Божуркин, 10. Марк-Емилио Папазов, 11. Лорен Марузин, 17. Арсенио Валпорт, 28. Осира Корнел, 44. Николай Николаев, 84. Стилиян Тисовски, 99. Архан Исуф

Старши треньор: Любослав Пенев

Съдия: Валентин Железов

Жълти картони: Венцислав Бенгюзов, Чебрайло Макрецкис, Даниил Кондраков, Дмитро Семенив, Любомир Тодоров (П); Борен Мазурин (Х)