След инфарктни последни минути, огромна драма и обрат Арда е седми

Арда постигна инфарктна победа с 3:2 срещу Славия в мач от предпоследния 35-и кръг на efbet Лига. Така кърджалийци задминаха „белите“ в класирането и окупираха възловото седмо място, даващо право на бараж за Лигата на конференциите.DSPORT.BG

И двата отбора са с актив от 55 точки, но Арда има предимство в директните сблъсъци.

До 89-ата минута домакините изоставаха в резултата с 1:2, но две попадения в рамките на три минути, дело на Ласана Н‘диайе и Преслав Боруков, им донесоха успеха.

Славия поведе чрез Ерол Дост, а Арда изравни с гол на Боруков. Ахмед Ахмедов отново даде преднина на столичани, които обаче не успяха да я запазят до края.

Седмото място все още не е решено. В последния кръг Арда гостува на Ботев Пловдив, докато Славия се изправя срещу Локомотив София на „Александър Шаламанов“.

Боруков: От играчите, доктора, през домакина и шофьора на автобуса – заслугата е на целият клуб

Минев: Отиваме да спечелим баража, нямаме предпочитан съперник

Славков: Каквото е рекъл Господ и каквото сабя покаже, получихме нередовен гол

Мачът се забави с около минутка, тъй като имаше проблем с една от мрежите. Домакините се погрижиха и използваха лейкопласт, за да залепят мрежата.

В 6-ата минута първият стопроцентов шанс се откри пред Славия. „Белите“ пресираха дълбоко и отнеха топката пред наказателното поле. Людовик Соарес се озова сам срещу Анатолий Господинов. Той подаде към Тони Тасев, който на празна врата не успя да насочи топката в мрежата. Топката се върна във владение на Соарес, но от малък ъгъл нямаше как да отбележи.

В следващите минути Славия изнесе играта изцяло пред наказателното поле на Арда. Защитата на домакините обаче се справяше добре. Веселин Минев, който водеше кърджалийци заради наказанието на Александър Тунчев изрази от тъчлинията претенции към халфовете си.

В средата на първата част Ел Мами Тетах овладя в наказателното поле и падна на тревата. Георги Кабаков беше категоричен, че няма основания за дузпа.

В 24-тата минута по-активната игра на столичани даде резултата. Те излязоха напред в резултата след изпълнение на ъглов удар. Ерол Дост скочи високо и отигра технично с глава. Анатолий Господинов нямаше добра видимост и не успя да реагира навреме, за да спаси гола.

В 32-рата минута Станислав Иванов на два пъти беше близо до изравняването на резултата. Той получи в наказателното поле. Първият му удар беше блокиран от защитник, а при добавката топката премина над напречната греда.

До почивката Арда натисна в търсене на изравнителния гол. Гостите обаче се бранеха добре. В 44-тата минута „небесносините“ получиха пряк свободен удар далеч от противниковото наказателно поле. Топката беше центрирана към Преслав Боруков. Неговият удар с глава не затрудни Николай Кръстев.

В самия край на първото полувреме Ел Мами Тетах центрира отляво. Кръстев направи поредното си рутинно спасяване, тъй като ударът с глава на Станислав Иванов беше в обсега му.

В началото на втората част Славия пропусна да удвои преднината си. След рикошет Тони Тасев свали към непокрития Иван Минчев. Той стреля от дъгата на наказателното поле, но Господинов успя да реагира навреме и спаси.

Няколко минути по-късно Ел Мами Тетах скочи високо и засече с глава центриране в наказателното поле на Славия. Топката излизаше в аут. Все пак Кръстев плонжира и успя да улови.

В 55-ата минута Арда възстанови равенството. Ел Мами Тетах беше потърсен с дълго подаване зад зашитата на Славия. Той надбяга Ертан Томбак, който подцени ситуацията. От аутлинията Ел Мами Тетах намери Преслав Боруков. Нападателят овладя и насочи топката в долния ляв ъгъл на вратата. От Славия моментално скочиха и претендираха, че голът не трябва да бъде зачитан, тъй като топката е напуснала очертанията на терена. Попадението обаче беше признато, като ВАР преразгледа случилото се и не откри нищо нередно.

Десет минути след това Арда извади късмет при страхотна акция на гостите. Минчев получи пред наказателното поле, спечели малко терен и пусна към Галин Иванов. Той поднесе топката на Владимир Николов, който отигра с едно докосване. Централният нападател обаче стреля покрай целта.

В 68-ата минута Ковачев центрира отдясно. Боруков се размина с топката, която премина заплашително покрай дясната греда на Кръстев.

В 72-рата минута резервата Ахмед Ахмедов върна преднината на Славия. Натан Гасама пресече подаване в половината на гостите и се втурна в индивидуален рейд. Гасама пробяга сериозно разстояние, след което изведе Галин Иванов. Капитанът на Славия намери влезлият току-що в игра Ахмед Ахмедов, който нямаше как да пропусне от чиста позиция.

От нищото в 89-ата минута Арда изравни и върна интригата в срещата. Груба грешка направи Николай Кръстев. При една изритана топка Умар Сако свали към Ласана Н‘диайе. Вратарят на Славия излезе неразчетено, а влезлият като резерва Н‘диайе мушна топката между краката му за 2:2.

Секунди по-късно Арда направи немислимото, повеждайки с 3:2. Светослав Ковачев получи на десния фланг и центрира към Пламен Крачунов. Опитният футболист беше заел по-добра позиция и стреля с глава. Кръстев реагира и спаси. Последва обаче добавка на Преслав Боруков. Вратарят на Славия беше на земята и не успя да избие топката. ВАР дълго гледа редовността на гола заради нарушение на Крачунов, но отново не беше намерено нищо нередно.

Дълбоко в добавеното време Славия имаше претенции за дузпа за непозволени действия на Умар Сако в наказателното поле. Кабаков и ВАР останаха безмълвни. Малко след тази ситуация прозвуча и последният съдийски сигнал, с който беше узаконена победата на Арда.

Арда – Славия 3:2

0:1 Ерол Дост 24′, 1:1 Преслав Боруков, 1:2 Ахмед Ахмедов 73′, 2:2 Ласана Н’диайе 89′, 3:2 Преслав Боруков 90’+2′

Арда: 1. Анатолий Господинов, 3. Джуниет Али, 3. Умар Сако, 8. Милен Желев, 9. Преслав Боруков, 10. Светослав Ковачев, 17. Иван Коконов, 21. Радослав Цонев (Станислав Дюлгеров 77′), 24. Алекс Петков – К, 26. Ел Мами Тетах (Иван Тилев 67′), 99. Станислав Иванов (Аласан Н’диайе 77′)

Резерви: 36. Васил Симеонов, 4. Милен Стоев, 6. Пламен Крачунов, 11. Александър Георгиев, 15. Станислав Дюлгеров, 18. Ласана Н‘диайе, 33. Иван Тилев, 81. Атанас Зехиров, 97. Жозе Едералдо

Треньор: Веселин Минев

Славия: 12. Николай Кръстев, 3. Ертан Томбак, 37. Венцислав Керчев, 55. Натан Гасама, 4. Людовик Соарес, 17. Ерол Дост, 71. Кристиян Стоянов, 73. Иван Минчев (Чунг Нгуен До 79′), 88. Тони Тасев (Велко Йеленкович 87′), 33. Галин Иванов – К, 10. Владимир Николов (Ахмед Ахмедов 71′)

Резерви: 1. Георги Петков, 9. Ахмед Ахмедов, 5. Велко Йеленкович, 22. Дарко Тасевски, 83. Христо Попадийн, 14. Роберто Райчев, 18. Самуил Стойнев, 20. Стефан Трайков, 19. Чунг Нгуен До

Треньор: Ангел Славков

Съдия: Георги Кабаков