Левски пропука украинската стена на Пирин и влезе в топ 3

Левски успя да стигне до трудна победа с 2:0 срещу Пирин Благоевград на стадион „Георги Аспарухов“ в отложен мач от шестия кръг на efbet Лига. Вратарят на „орлетата“ Максим Ковальов изигра изключително силен мач, но не успя да спаси своя тим от пета поредна загуба.DSPORT/BG

“Сините” приложиха сериозен натиск, който даде резултат чак в 78-ата минута, когато Уелтон елегантно плъзна топката покрай украинския страж на благоевградчани. С красив гол на Асен Митков, който бе и дебютен за него с екипа на Левски, в 87-ата минута домакините си решиха всичко в мача.

С тази победа Левски се изкачва на трето място във временното класиране с актив от 15 точки след 7 изиграни мача. Пирин остава последен с едва една точка от 8 двубоя. В следващия кръг столичани гостуват на Крумовград на 18 септември от 20:00ч., а в 17:30ч. в същия ден благоевградчани гостуват на Хебър.

Първото сериозно положение в мача дойде в шестата минута и бе на сметката на домакините. Цунами центрира към Рикардиньо, който отигра с глава и преодоля недобре излезлия Максим Ковальов, но не успя да уцели очертанията на вратата.

В 14-ата минута Джавад Ел Джемили допусна груба грешка при опита си да върне топката назад и изведе Юго Комано сам срещу Николай Михайлов, но вратарят на “сините” запази самообладание и успя да се справи с удара на френския нападател.

Темпото на игра продължи да бъде бавно, а пет минути след това Уелтон получи болки в левия крак, като незабавно Николай Костов прати Марин Петков и Илиян Стефанов да загравят. Бразилският техничар стисна зъби и остана на терена.

В 23-ата минута Роналдо направи добър пробив отдясно и пробва остро центриране, но Рикардиньо и Джавад Ел Джемили не бяха перфектно позиционирани и се разминаха с топката.

Две минути по-късно Роналдо отново проби добре и нанесе удар към далечния ляв ъгъл, но топката премина покрай вратата на Пирин.

В 36-ата минута Дарлан пробва късмета си от дъгата, Ковальов бе доста колеблив в намесата си и Уелтон достигна до топката, но не успя да я овладее по най-добрия начин, затвори си ъгъла и нямаше как да нанесе удар, след което подаването му не намери никой от неговите съотборници.

Левски бе близо до гол в 38-ата минута, когато след центриране на Дарлан от корнер Цунами нанесе удар с глава, вратарят спаси, след това левият бек не успя да отправи добавка. Минута след това и Асими Фадига се озова на прекрасна позиция сам срещу Ковальов, но украинецът някак си изби в корнер.

В последната минута от редовното време на първата част Асими Фадига опита да повтори фамозното си изпълнение от мача с Айнтрахт Франкфурт, но Максим Ковальов продължи с блестящите си изяви и запази мрежата си суха след страхотния удар на французина към горния ляв ъгъл.

В третата минута от добавеното време Уелтон направи пробив по десния фланг и падна в наказателното поле, но не последва дузпа, а жълт картон за симулация.

С това се изчерпаха интересните ситуации през първото полувреме.

В 48-ата минута Жереми Петрис центрира отдясно, Максим Ковальов изби и топката падна в краката на Джавад Ел Джемили, който нанесе удар от воле, но над вратата на благоевградчани.

Играта бе спряня за кратко заради димна завеса от Сектор “Б”, а в 54-ата минута на Уелтон му се откри възможност да пробва да обърне задна ножида от границата на наказателното поле и нанесе никак нелош удар, но не успя да намери очертанията на вратата.

В 55-ата минута Цунами добре намери Рикардиньо в наказателното поле, нападателят бе с гръб към вратата и се обърна добре, след което нанесе силен удар към долния ляв ъгъл, но Ковальов за пореден път се оказа последна пречка пред гола.

Час игра след началото Уелтон центрира към Рикардиньо, той се размина с топката, тя все пак падна в краката на Роналдо, а той от вратарското поле стреля, но Ковальов го отказа отново. Няколко секунди по-късно Ел Джемили стреля от дистанция и вратарят улови безпроблемно.

Уелтон направи страхотен пробив в 68-ата минута, преодоля няколко футболисти на Пирин, но загуби контрола върху топката и нанесе много неточен удар.

Пет минути след това Асими Фадига стреля от движение от границата на наказателното поле, но късметът отново обърна гръб на домакините и топката излезе в аут.

В 75-ата минута Уелтон за пореден път пробва рефлекса на Ковальов, който бе заел отлична позиция и изби с левия си крак.

Три минути по-късно Уелтон проби стената Максим Ковальов. Рикардиньо добре свали топката с глава към бързоногия си сънародник, който остана очи в очи с украинския страж и с елегантен удар по земя плъзна топката покрай него за 1:0.

В 87-ата минута Левски си реши всичко с втори гол. Роналдо проби отдясно и бе съборен в наказателното поле, дузпа не последва, но бразилецът продължи топката към Асен Митков, който с едно докосване отправи великолепен удар в горния десен ъгъл, с който матира Ковальов – 2:0.

В петата минута от добавеното време Ники Михайлов отрази хубав удар на влезлия от резервната скамейка Станислав Костов, който така или иначе бе в засата и попадението нямаше да бъде признато. Две минути по-късно Уелтон стреля от малък ъгъл, но Ковальов спаси.

Михайлов: Ще имаме много поводи за радост през настоящия сезон, Андреев е бъдещото на Левски (ВИДЕО)
Уелтон: Знаехме, че няма да е лесен мач
Костов: Неслучайно отбелязваме голове в последните минути (ВИДЕО)
Иво Тренчев: На ‘’Герена’’ е трудно да играеш на тази динамика, Левски гази (ВИДЕО)

ЛЕВСКИ – ПИРИН 2:0
1:0 Уелтон 78′, 2:0 Асен Митков 87′

Левски: 13. Николай Михайлов (К) – 2. Жереми Петрис, 50. Кристиан Димитров, 5. Келиан ван дер Каап, 6. Цунами – 37. Дарлан (62′ – 20. Асен Чандъров), 97. Асими Фадига (82′ – 8. Андриан Краев), 11. Джавад Ел Джемили (62′ – 10. Асен Митков) – 7. Роналдо, 9. Рикардиньо (89′ – 88. Марин Петков), 17. Уелтон

Резерви: 99. Иван Андонов – 4. Виктор Любенов, 8. Андриан Краев, 10. Асен Митков, 14. Илиян Стефанов, 16. Преслав Бачев, 20. Асен Чандъров, 21. Кристиян Йовов, 22. Патрик-Габриел Галчев, 88. Марин Петков

Треньор: Николай Костов

Пирин: 12. Максим Ковальов – 8. Дмитро Семенив, 38. Александър Дюлгеров (К), 29. Мартин Бачев, 16. Андрей Йорданов – 4. Айуб Абу, 20. Аймед Суда – 11. Иван Тасев (67′ – 7. Владимир Медвед), 73. Венцислав Бенгюзов (75′ – 10. Даниил Кондарков), 17. Борис Тютюков – 19. Юго Комано (89′ – 9. Станислав Костов)

Резерви: 1. Марио Кирев – 7. Владимир Медвед, 9. Станислав Костов, 10. Даниил Кондраков, 13. Мартин Георгиев, 26. Илиан Костов, 30. Любомир Тодоров, 33. Симеон Александров, 83. Христо Попадийн