ЦСКА превзе ”Колежа” и сложи край на добрата серия на Ботев Пд

ЦСКА постигна изключително важна победа с 2:1 като гост на Ботев Пловдив в дербито на 10-ия кръг на efbet Лига. Това бе първи мач между двата отбора на стадион „Христо Ботев“ след реновирането на съоръжението под тепетата.

В 21-ата минута Джонатан Линдсет даде аванс на “армейците”, засичайки центриране отдясно на Матиас Фаетон. В 67-ата минута Дюкенс Назон вкара втори гол за ЦСКА, разписвайки се от дузпа, отсъдена за игра с ръка на Антоан Бароан! Ботев Пловдив се върна в мача с дебютен гол на Константинос Балоянис в 79-ата минута. DSPORT.BG

Това бе трета поредна победа за тима на Нестор ел Маестро, който излезе на 3-ото място във временното класиране с 18 точки в актива си. Възпитаниците на Душан Керкез пък прекъснаха серията си от 3 поредни срещи в шампионата без загуба и остава на 12-а позиция с 9 точки в актива си.

Мачът на стадион “Христо Ботев” стартира на високи обороти, но опасни атаки към някоя от двете врати липсваха.

Първият точен удар в мача дойде в 10-ата минута, когато топката стигна до Тобиас Хайнц, който шутира. Топката тупна точно преди Хидайет Ханкич, но той се справи и спаси.

Минута по-късно Николай Минков центрира остро в наказателното поле. Там топката бе докосната от Браян Кордоба, който за малко щеше да си вкара автогол, но прати топката покрай левия страничен стълб.

Матиас Фаетон получи топката на около 2-3 метра от дъгата на наказателното поле и не се поколеба да стреля с десния си крак, но вратарят на Ботев Пловдив спаси.

По-добрите атаки на ЦСКА дадоха резултат в 21-ата минута. Тогава Матиас Фаетон се измъкна от двама противници на дясното крило и центрира с външен фалц. В наказателното поле Дюкенс Назон привлече вниманието на защитниците и остави пространство за Джонатан Линдсет, който се бе включил от втора позиция и засече топката в мрежата с десния крак – 1:0 за ЦСКА!

След този гол Ботев Пловдив опита да изнесе играта в близост до вратата на ЦСКА, като хората на Нестор ел Маестро трябваше да се бранят.

В 33-ата минута Дюкенс Назон получи топката вляво от вратата, като комбинира с Тобиас Хайнц в наказателното поле. Там норвежецът изпревари Ханкич, който леко го докосна и норвежецът се свлече на терена, но това не бе достатъчно за съдията Георги Давидов да отсъди дузпа за ЦСКА.

В 41-ата минута ЦСКА направи страхотна атака, при която топката стигна до Дюкенс Назон. Хаитянинът стреля, но топката рикошира в гредата. След това до нея стигна Марселино Кареасо, който върна топката към Иван Турицов, чийто удар завърши с топка в мрежата на Ботев, но голът не бе зачетен заради засада.

До края на първата част нямаше повече опасности пред двете врати, като наред с това имаше няколко накъсвания на играта и така “червените” се оттеглиха с гол аванс спрямо “жълто-черните”.

Малко след началото на второто полувреме мачът бе спрян за няколко минути, тъй като феновете на Ботев запалиха димки, пушекът от които направи невъзможна добрата видимост към терена от страна на камерите на стадиона.

Играта бе спряна за 4-5 минути, като се поднови в 53-ата минута, но само 6 минути по-късно отново бе прекъсната заради използвана пиротехника от феновете на “канарчетата”. В този промеждутък от време тимът на Душан Керкез бе този, който бе по-активен на терена.

Мачът бе подновен в 64-ата минута, като ЦСКА имаше шанс да вкара след ъглов удар, но Ханкич боксира. Три минути по-късно съдията бе привикан да разгледа с ВАР игра с ръка на Антоан Бароан в наказателното поле. Такава имаше и решението на съдията бе ясно – дузпа за ЦСКА!

Зад топката застана Дюкенс Назон, който в 67-ата минута прати топката в десния ъгъл на Ханкич, който усети накъде да скочи, но ударът на деветката на “червените” бе твърде силен – 2:0 за ЦСКА!

Ботев оцеля в 72-ата минута, когато Фаетон прехвърли вратаря, но Антоан Конте успя да изчисти топката на 2-3 метра от голлнията, а бе отсъдена и засада. Секунди след това Антоан Бароан получи топката на десетина метра от вратата, като бе сам срещу Густаво Бусато, но прати топката над вратата.

Единадесет минути преди края на редовното време Ботев Пловдив проби защитата на “армейците”! Ивелин Попов показа страхотен поглед върху играта, като пусна топката към Константинос Балоянис, който бе на чиста позиция и с десния крак насочи топката неспасяемо в мрежата на Густаво Бусато – 1:2!

ЦСКА отговори с шут на капитана си Амос Юга, чийто удар от дъгата на наказателното поле бе спасен от стража на домакините.

Последва натиск на Ботев Пловдив, който опитваше да стигне до изравнителен втори гол.

В 5-ата минута на добавеното време Майкъл Естрада опита да прехвърли Ханкич с удар от границата на централния кръг на терена. Ботев Пловдив отговори с шут на Красиан Колев отдалеч, но Бусато внимаваше и спаси.

До края на срещата “жълто-черните” натискаха, но “червените” удържаха и спечелиха трета поредна победа в шампионата, слагайки край на серията от три мача без загуба на Ботев Пловдив.

В следващия кръг Ботев Пловдив ще се изправи срещу друг от лидерите в шампионата – Черно море, като срещата на стадион „Тича“ е във вторник (26 септември), от 19:30 часа. ЦСКА пък ще приеме Локомотив София в четвъртък (28 септември), от 20:30 часа.

Ботев Пд – ЦСКА 1:2

0:1 Джонатан Линдсет (21′), 0:2 Дюкенс Назон д. (67′), 1:2 Константинос Балоянис (79′)

Ботев Пд: 1. Хидайет Ханкич, 5. Йонас Тамм, 10. Ивелин Попов (К), 11. Антоан Бароан (77′ –  31. Уме Емануел), 15. Джеймс Ето’о, 16. Самюел Акере (90′ – 14. Фаустас Степонавичус), 17. Николай Минков (46′ – 88. Красиан Колев), 19. Антоан Конте, 20. Антонио Перера (77′ – 22. Реда Рабей), 21. Точукву Ннади (35′ – 28. Янис Карабельов), 38. Константинос Балоянис

Резерви: 92. Даниел Кайзер, 2. Рой Херман, 14. Фаустас Степонавичус, 22. Реда Рабей, 25. Станислав Работов, 28. Янис Карабельов, 30. Лъчезар Балтанов, 31. Уме Емануел, 88. Красиан Колев

Старши треньор: Душан Керкез

ЦСКА: 1. Густаво Бусато, 13. Браян Кордоба (45′ + 2′ – 4. Мено Кох), 6. Християн Петров, 21. Амос Юга (К), 26. Марселино Кареасо (64′ – 17. Емануел Шакич), 7. Джонатан Линдсет, 14. Тобиас Хайнц, 15. Тибо Вион, 19. Иван Турицов, 11. Матиас Фаетон (87′ – 22. Енес Махмутович), 9. Дюкенс Назон (87′ – 29. Майкъл Естрада)

Резерви: 25. Димитър Евтимов, 4. Мено Кох, 22. Енес Махмутович, 17. Емануел Шакич, 8. Станислав Шопов, 10. Жираир Шагоян, 30. Данило Асприля, 24. Марк-Емилио Папазов, 29. Майкъл Естрада

Старши треньор: Нестор ел Маестро

Съдия: Георги Давидов

Жълти картони: Антоан Конте, Реда Рабей, Янис Карабельов (Б); Тибо Вион, Марселино Кареасо, Матиас Фаетон, Густаво Бусато (Ц)