Време за оставки! Литва ни показа, че сме на дъното

Литва ни показа, че сме на дъното, след като се наложи над България с 2:0 на Националния стадион „Васил Левски“ в мач от седмия кръг в квалификационна група „G“ за Евро 2024. Пиюс Ширвис на два пъти се разписа във вратата на „лъвовете“ в последната минута от редовното време на първото полувреме, както и в 55-ата минута, когато удвои аванса на своя тим. Юстас Ласицкас прати за трети път топката във вратата на България, но голът не бе зачетен.DSPORT.BG

България удари дъното в квалификационна група „G“, след като има само две точки след изиграването на шест двубоя, докато Литва е на 4-о място с 5 пункта в актива си. „Лъвовете“ вече нямат и теоретични шансове за Евро 2024.

Първото опасно положение в мача бе на сметката на Литва. В 8-ата минута Гвидас Гинейтис напредна по левия фланг на нападението на гостите и центрира към границата на наказателното поле, където Викинтас Сливка овладя на гърди и стреля, но Иван Дюлгеров се намеси по впечатляващ начин.

България веднага успя да отговори само минута по-късно, когато Ивайло Чочев продължи топката за Спас Делев по левия фланг. Опитният футболист центрира на втора греда, където Кирил Десподов се извиси и отправи изстрел с глава, но над напречната греда.

Гитис Паулаускас излезе на стрелкова позиция в 11-ата минута, когато се възползва от празно пространство около наказателното поле на “лъвовете”. Ударът на нападателя на Литва обаче премина покрай десния страничен стълб на вратата.

Литва изпрати топката във вратата на България в 17-ата минута, когато Гитис Паулаускас свали топката за Вукинтас Сливка, който от своя страна изведе Фьодор Черних, който от своя страна преодоля Иван Дюлгеров и реализира. Голът обаче не бе зачетен, тъй като последният бе в положение на засада.

В 29-ата минута Сливка свали с глава топката за Гинейтис, който овладя и стреля от воле към вратата на Иван Дюлгеров, но не намери очертанията.

Най-опасното положение до този момент в срещата за България се откри в 30-ата минута, когато Спас Делев бе изведен зад гърба на литовската отбрана и се озова очи в очи с Емилиюс Зубас. Нападателят на Лудогорец обаче не завърши по най-добрия начин и стреля право в тялото на стража на гостите.

Кирил Десподов центрира от статично положение на първа греда в 34-ата минута за Преслав Боруков, който продължи за Кристиан Димитров. Защитникът на Левски обаче не успя да нанесе удар по посока вратата на Литва.

Спас Делев центрира от левия фланг в 37-ата минута на втора греда, където Преслав Боруков се извиси над всички и отправи изстрел с глава, който премина на сантиметри от левия страничен стълб на вратата.

България остана с човек по-малко на терена в 42-ата минута, когато Андриан Краев влезе в краката на Юстас Ласицкас, за което си действие получи втори жълт и респективно червен картон.

В последната минута на редовното време Гинейтис центрира на втора греда, където Рокас Лекиатас изпревари Виктор Попов и свали с глава за Пиюс Ширвис, който се оказа на правилното място в правилния момент, за да чукне топката в опразнената врата на България.

България започна силно в първите минути на второто полувреме. Кирил Десподов центрира от корнер в 50-ата минута към точката за изпълнение на дузпа, откъдето Спас Делев стреля неточно с глава.

Литва удвои аванса си срещу България в 55-ата минута, когато Сливка продължи по дясното крило за Юстас Ласицкас, който центрира на втора греда, където забравен беше Пиюс Ширвис, който с плонж прати топката с глава за втори път във вратата, пазена от Иван Дюлгеров.

В следващите минути Литва започна да владее топката за по-продължени периоди от време, като България не успя да застраши вратата на гостите.

Иван Дюлгеров подари топката на литовския нападател Гитис Паулаускас, който комбинира с Юстас Ласицкас, който остана очи в очи с българския страж и прати топката във вратата в 75-ата минута. Голът обаче не бе зачетен заради засада в хода на литовското нападение.

До края на двубоя безличната игра на България продължи и “лъвовете” не успяха да затруднят по никакъв начин стража на Литва – Емилиюс Зубас.