Червен картон не спря ЦСКА 1948 срещу Арда в последния мач за 2023 г.

ЦСКА 1948 победи Арда с минималното 1:0 в отложен двубой от 18-ия кръг в efbet Лига, който бе последният мач от българския футболен елит за календарната 2023 г.DSPORT.BG

“Червените” поведоха в 12-ата минута с гол на Ивайло Чочев от дузпа. В 58-ата минута домакините останаха с десет души на терена, след като Стив Фуртадо бе изгонен с втори жълт картон.

С тази успех ЦСКА 1948 събра 35 точки и се изкачи до 5-ото място във временното класиране в efbet Лига, докато Арда остава 7-и с 31 точки в актива си.

В 7-ата минута ЦСКА 1948 създаде първата голова опасност в мача. Георги Русев се измъкна от отбраната на Арда и стреля по диагонала. Анатолий Господинов обаче изби. Антонио Вутов стигна пръв до топката. Въпреки че се препъна и падна на земята, той успя да стреля. Защитник на гостите обаче съумя да избие от голлинията.

Пет минути по-късно „червените“ излязоха напред в резултата. ЦСКА 1948 получи правото да изпълни дузпа, след като Джелал Хюсеинов направи лош шпагат в гръб и препъна навлизащия на скорост Емил Ценов. Главният съдия Васимир Ел-Хатиб посочи бялата точка, а решението му беше потвърдено от ВАР. Зад топката застана капитанът на софиянци Ивайло Чочев. Неговият удар в центъра на вратата матира Господинов.

Домакините имаха страхотен шанс да удвоят резултата в 28-ата минута. Тогава топката бе пусната отдясно в наказателното поле. Там Ивайло Чочев я пропусна за връхлитащия зад него Педриньо. Бразилецът остана на почти празна врата, но вместо да вкара гол, той нацели десния страничен стълб.

В следващите минути Арда бе по-активният отбор и в 41-ата минута получи пряк свободен удар на границата на наказателното поле вдясно от вратата. Тонислав Йорданов не стреля, а пусна топката към Лъчезар Котев, който бе на гранизата на наказателното поле, фронтално пред вратата. Той стреля, но топката разтресе напречната греда на вратата на Генадий Ганев.

До края на полувремето хората на Николай Панайотов опитаха да стигнет до втори гол, но без успех и така се оттеглиха на почивка с гол аванс.

Първата по-сериозна опасност за второто полувреме бе за гостите от Кърджали, но при удар на Радослав Цонев от пряк свободен удар, Ганев направи страхотно спасяване.

Точно преди изтичането на час игра “червените” останаха с десет души на терена, след като Стив Фуртадо получи жълт картон за нарушение в гръб. Това бе второ официално предупреждение за защитника и така той напусна преждевременно терена.

В 71-ата минута Преслав Боруков изпревари Емил Виячки и стигна до топката в наказателното поле вдясно от вратата на излезлия напред Генадий Ганев. Напдателят стреля от малък ъгъл, но Елитон блокира пътя на топката към мрежата.

Макар Арда да натискаше, ЦСКА 1948 също стигаше до положения, като при едно от тях, удар на Никола Илиев бе блокиран.

Минута преди края на редовното време Иван Коконов стреля силно от дистанция, но вратарят на домакините улови топката.

В добавеното време на мача домакините пренесоха играта в половината на Арда, за да предотвратят атаки на гостите от Кърджали към вратата на Генадий Ганев. Така ЦСКА 1948 удържа аванса си и завърши годината с победа.

Това бяха последни мачове за двата отбора за календарната година, като първият двубой за ЦСКА 1948 за 2024 г. ще бъде срещу Етър във Велико Търново. Що се отнася до Арда, тимът ще започне новата календарна година с домакинство на Локомотив Пловдив.

ЦСКА 1948 – Арда 1:0

1:0 Ивайло Чочев (12′) – д

ЧЕРВЕН КАРТОН: Стив Фуртадо 58′ (Ц)

ЦСКА 1948: 33. Генадий Ганев, 5. Елитон, 6. Стив Фуртадо, 8. Педриньо (87′ – 91. Райън Бидунга), 10. Георги Русев, 15. Симеон Василев, 18. Ивайло Чочев (К), 20. Антонио Вутов (64′ – 17. Никола Илиев), 21. Емил Ценов (91′ – 16. Мартин Атанасов), 22. Реян Даскалов, 23. Емил Виячки

Резерви: 29. Даниел Наумов, 3. Росен Божинов, 11. Бирсент Карагарен, 17. Никола Илиев, 16. Мартин Атанасов, 30. Михаил Цонев, 58. Кристиян Бойчев, 91. Райън Бидунга, 98. Валентин Йосков

Старши треньор: Николай Панайотов

Арда: 1. Анатолий Господинов, 3. Умар Сако, 4. Милен Стоев (77′ – 17. Иван Коконов), 7. Абубакар Тунгара (77′ – 33. Иван Тилев), 11. Мартин Стойчев (38′ – 26. Ел Мами Тетах), 18. Джелал Хюсеинов, 19. Тонислав Йорданов (46′ – 9. Преслав Боруков), 20. Деян Лозев, 77. Илия Юруков (46′ – 21. Радослав Цонев), 80. Лъчезар Котев (К), 99. Станислав Иванов

Резерви: 23. Месут Юсуф, 6. Пламен Крачунов, 9. Преслав Боруков, 12. Ебенезер Окезие, 17. Иван Коконов, 21. Радослав Цонев, 26. Ел Мами Тетах, 32. Христо Митев, 33. Иван Тилев