Ботев Пловдив преодоля корав Спартак Варна и е първият полуфиналист за Купата

Ботев Пловдив е първият полуфиналист за Sesame Купа на България след успех с 2:1 срещу Спартак Варна. Самюел Акере бе с ключова роля за победата на отбора на Душан Керкез, след като отбеляза първия гол и асистира за втория, който бе дело на Ивелин Попов. Ахмед Ахмедов върна едно попадение за “соколите” в 87-ата минута, но то не бе достатъчно за тима на Росен Кирилов.DSPORT.BG

Срещата започна с активна игра на футболистите на Ботев Пловдив. Отборът на Душан Керкез отправи няколко удара чрез Ехидже Укаки и Антоан Конте, но те не застрашиха вратата на Георги Георгиев.

В 8-ата минута Спартак Варна организира отлична контраатака. Даниел Начев успя да изведе Ахмед Ахмедов. Нападателят отправи хубаво подаване към Ивей Ромееш, който от близко разстояние не успя да уцели вратата.

12 минути по-късно “соколите” стигнаха до още една опасност. Атанас Чернев допусна сериозна грешка в опита си да върне топката към вратаря Матвей Игонен. Стражът на домакините все пак спаси изстрела на Ромееш.

В 22-ата минута Ботев Пловдив поведе в резултата. Самюел Акере получи топката на десния фланг, влезе навътре, след като се справи с Велислав Боев, и стреля с левия крак от границата на пеналтерията. Георги Георгиев докосна топката, но тя влетя в мрежата. Вратарят на гостите определено можеше да се намеси по-добре в ситуацията.

15 минути по-късно Начев изпълни корнер и намери на ръба на наказателното поле Виктор Митев. Капитанът на “соколите” овладя топката и пробва удар. Той обаче премина малко над вратата на Игонен.

Второто полувреме започна с хубав шанс за Спартак Варна. Ромееш бе намерен на десния фланг и центрира. Ахмедов се пребори за топката в пеналтерията и стреля с глава, но Игонен се намеси спокойно.

В 63-ата минута “канарчетата” организираха добра атака по десния фланг, където Акере и Джеймс Ето’о разиграха по отличен начин. Акере пробва да намери далечния десен ъгъл на вратата на Георгиев. Изпълнението му обаче бе неточно.

Пет минути по-късно появилият се като резерва Мартин Секулич можеше да отбележи втори гол за Ботев Пловдив. Константинос Балоянис центрира в пеналтерията, а там нападателят изпревари вратаря Георгиев, който излезе неразчетено. Ударът на Секулич обаче не намери очертанията на вратата.

В 72-ата минута домакините стигнаха до втори гол. Самюел Акере напредна по десния фланг и преодоля Боев. Той подаде по земя към Ивелин Попов, който бе на точката за изпълнение на дузпа. Капитанът на Ботев овладя топката и с прецизен удар не остави шансове на Георгиев.

Натискът на “канарчетата” продължи. Резервата Николай Минков проби отдясно и центрира към Секулич. Нападателят стигна до топката, но изстрелът му отново бе неточен.

В 85-ата минута Румен Руменов можеше да върне интригата в мача, след като изпълни пряк свободен удар. Игонен обаче показа прекрасен рефлекс, за да избие топката над напречната греда.

Две минути след това Спартак Варна върна едно попадение и направи интересни последните минути в мача. Мехмед Сабри отправи хубаво центриране в пеналтерията, където Ахмед Ахмедов изпревари Игонен, за да намали резултата.

Росен Кирилов: Не ни достигнаха силици

Керкез: Можехме да си направим вечерта по-лесна, но важното е, че продължаваме напред

Ивелин Попов: Заслужава този стадион да има носител на Купа, да има европейски мачове (ВИДЕО)

Ботев Пловдив – Спартак Варна 2:1

1:0 22′ – Самюел Акере

2:0 72′ – Ивелин Попов

2:1 87′ – Ахмед Ахмедов

Ботев Пловдив: 32. Матвей Игонен – 15. Джеймс Ето’о, 19. Антоан Конте (78′ – 42. Ивайло Видев), 79. Атанас Чернев, 38. Константинос Балоянис – 20. Антонио Перера, 28. Янис Карабельов (70′ – 17. Николай Минков) – 16. Самюел Акере, 10. Ивелин Попов (К), 4. Ехидже Укаки (70′ – 18. Димитър Папазов) – 93. Георги Николов (59′ – 9. Мартин Секулич)

Резерви: 22. Даниел Кайзер – 6. Дилан Мертенс, 42. Ивайло Видев, 43. Константин Павлов, 18. Димитър Папазов, 9. Мартин Секулич, 30. Лъчезар Балтанов, 14. Фаустас Степонавичюс, 17. Николай Минков

Старши треньор: Душан Керкез

Спартак Варна: 23. Георги Георгиев – 31. Дмитро Семенив (70′ – 9. Мехмед Сабри), 4. Радослав Терзиев, 6. Александър Цветков, 2. Велислав Боев – 13. Георги Иванов (90′ – 78. Велислав Минков), 45. Даниел Начев (59′ – 19. Джейми Емпие), 10. Румен Руменов, 14. Ивей Ромееш, 11. Виктор Митев (К) – 29. Ахмед Ахмедов

Резерви: 89. Никола Виденов – 3. Преслав Петров, 9. Мехмед Сабри, 8. Цветослав Петров, 78. Велислав Минков, 18. Хидает Хюсеин, 7. Георги Бабалиев, 22. Александър Янчев, 19. Джейми Емпие