Лудогорец унизи Левски

Лудогорец се наложи по категоричен начин с 5:1 над Левски на стадион „Хювефарма Арена“ в дербито на 27-ия кръг на efbet Лига. Първото полувреме бе много равностойно и двата тима се прибраха в съблекалните при резултат 1:1, но през втората част шампионите вдигнаха оборотите и не оставиха никакви шансове на „сините“ с четири безответни гола. Това бе първа шампионатна загуба за Левски от 7 ноември насам.DSPORT.BG

“Орлите” излязоха напред в резултата в третата минута с попадение на Руан Круз. В 17-ата минута столичани изравниха чрез Марин Петков. Шампионите вкараха втори гол в 47-ата минута, а негов автор бе Георги Терзиев. Терзиев асистира за Якуб Пьотровски в 56-ата минута и Лудогорец поведе с 3:1. В 63-ата минута Квадво Дуа покачи на 4:1 с гол на празна врата след пас на Пьотровски и перфектна контраатака. В добавеното време Кайо Видал оформи крайното 5:1.

С успеха играчите на Георги Дерменджиев събраха 63 точки на първото място във временното класиране, на 6 пред втория ЦСКА и на 8 пред Черно море, който тепърва ще играе мача си от кръга. Играчите на Николай Костов остават четвърти с 51 точки, вече само на 1 пред Локомотив Пловдив. За Лудогорец предстои гостуване в Благоевград на Пирин, докато Левски е символичен домакин в дербито с ЦСКА в неделя, 7 април.

Срещата започна ударно за домакините, които излязоха напред в резултата след едва три минути игра. Бърнард Текпетей проби отдясно и пусна успореден пас, Якуб Пьотровски засече, но бе блокиран, след което Келиан ван дер Каап изпусна Руан Круз, който нямаше проблеми да се разпише в опазнената врата.

В десетата минута Лудогорец бе много близо до второ попадение. След нов пробив на Текпетей и нов успореден пас Патрик-Габриел Галчев изпусна Рик Джонатан, който върна за Руан Круз, чийто удар от близка дистанция не уцели вратата на Пламен Андреев.

В 17-ата минута Левски стигна до изравнително попадение. Патрик-Габриел Галчев получи топката отдясно и намери Патрик Мислович, който с едно докосване продължи за Марин Петков, а той елегантно мушна топката между краката на Серджио Падт и изравни резултата – 1:1.

Пет минути по-късно Лудогорец можеше да си върне аванса в резултата, след като Бърнард Текпетей стреля директно от пряк свободен удар към средата на вратата, но мощният му шут срещна напречната греда на вратата, пазена от Пламен Андреев.

В 24-ата минута се стигна до принудителна смяна в състава на “орлите”, като Аслак Фон Витри отстъпи мястото си на Георги Терзиев.

Половин час игра след началото на срещата Левски имаше много добър шанс за попадение. Рикардиньо пусна пас за Джавад Ел Джемили, който направи хубав пробив, елиминира бранителите на Лудогорец и нанесе удар, който рикошира в бразилеца и затрудни Падт, но нападателят бе в засада и голът нямаше да бъде признат.

В 31-вата минута Рик Джонатан центрира добре от ъглов удар, Ван дер Каап изпусна Диниш Алмейда, който нанесе много опасен удар с глава, но нямаше късмет и топката премина малко над вратата на Левски.

В 36-ата минута Евертон проби добре през центъра и нанесе удар от дистанция, който бе избит в корнер от Серджио Падт.

В 41-вата минута при доста сходна ситуация на контраатака Марин Петков направи пробив, нанесе шут отдалеч, а Падт показа добър рефлекс. Секунди преди това от Лудогорец имаха претенции за втори жълт и респективно червен картон за Карлос Охене за нарушение срещу Бърнард Текпетей, но Георги Кабаков не видя подобно нещо.

Това бе всичко по-интересно за първата част.

Второто полувреме започна по мечтан начин за Лудогорец. Рик Джонатан центрира от пряк свободен удар отляво на вратата на Пламен Андреев, който излезе неразчетено, цялосно защитата на гостите не се ориентира добре и изпусна Георги Терзиев, който безпроблемно се разписа за 2:1.

В 50-ата минута Марин Петков извърши нарушение на границата на наказателното поле, за който получи жълт картон, който е пети за него и по този начин ще пропусне предстоящия мач срещу ЦСКА. След тази ситуация Бърнард Текпетей нанесе силен удар, но Пламен Андреев се справи.

В 52-рата минута Асен Чандъров пробва късмета си от дистанция, но не успя да вложи необходимата сила и стреля право в обятията на Серджио Падт.

В 56-ата минута Лудогорец отбеляза трети гол, с който до голяма степен си реши всичко в срещата. След статично положение се стигна до разбъркване в наказателното поле на Левски, Георги Терзиев намери Якуб Пьотровски, който бе забравен и с глава необезспокояван прати топката в мрежата – 3:1.

В 58-ата минута гостите от София имаха претенции за втори жълт и съответно червен картон за Руан Круз за нарушение срещу Хосе Кордоба, но такъв не последва.

В 59-ата минута топката се озова в Патрик-Габриел Галчев, който нанесе удар от над 30 метра, топката рикошира в играч на Лудогорец и излезе в ъглов удар, от който не последва опасност за вратата на Серджио Падт.

Три минтуи след това Евертон проби отляво, подхлъзна се, но все пак успя да си върне контрола над топката и я подаде за Цунами, който нанесе удар, а той рикошира в Педро Нареси и Георги Терзиев, за да излезе в нов корнер, а от него Левски отново не успя да създаде опасност.

В 63-ата минута интригата в срещата приключи с четвърто попадение във вратата на Пламен Андреев. Лудогорец организира перфектна контраатака, при която трима играчи на “зелените” останаха сами срещу младия страж, Якуб Пьотровски намери Квадво Дуа, който на празна врата вкара един от най-лесните голове в кариерата си.

В следващия четвърт час Лудогорец продължи да контролира случващото се на терена, но запази сили, темпото на игра спадна и до сериозни положения пред някоя от двете врати не се стигна.

В добавеното време на срещата кошмарът за гостите стана пълен. След пробив на Текпетей отдясно и ужасяваща изява на Дейвид Михалев топката стигна до Кайо Видал, който от чиста позиция нямаше проблем да прати топката във вратата на Пламен Андреев за крайното 5:1.

ЛУДОГОРЕЦ – ЛЕВСКИ 5:1
1:0 Руан Круз 3′, 1:1 Марин Петков 17′, 2:1 Георги Терзиев 47′, 3:1 Якуб Пьотровски 56′, 4:1 Квадво Дуа 63′, 5:1 Кайо Видал 90’+2′

Лудогорец (4-2-4): 1. Серджио Падт – 16. Аслак Фон Витри (24′ – 5. Георги Терзиев), 24. Оливие Вердон, 4. Диниш Алмейда, 17. Сон – 8. Клод Гонзалвеш (81′ – 18. Ивайло Чочев), 6. Якуб Пьотровски (К) – 37. Бърнард Текпетей, 99. Руан Круз (60′ – 30. Педро Нареси), 9. Квадво Дуа, 7. Рик Джонатан (81′ – 77. Кайо Видал)

Резерви: 12. Симон Слуга – 10. Матиас Тисера, 26. Ноа Сонко Сундберг, 88. Тодор Неделев, 90. Спас Делев

Треньор: Георги Дерменджиев

Левски (4-2-3-1): 1. Пламен Андреев – 22. Патрик-Габриел Галчев (72′ – 77. Дейвид Михалев), 5. Келиан ван дер Каап, 33. Хосе Кордоба, 6. Цунами (К) – 8. Карлос Охене (49′ – 20. Асен Чандъров), 23. Патрик Мислович – 17. Евертон (72′ – 97. Асими Фадига), 11. Джавад Ел Джемили, 88. Марин Петков (72′ – 16. Преслав Бачев) – 9. Рикардиньо

Резерви: 99. Иван Андонов – 19. Билал Бари, 24. Хоакин Фернандес, 27. Борислав Рупанов, 50. Кристиан Димитров

Треньор: Николай Костов

Съдия: Георги Кабаков

Жълти картони: Руан Круз, Якуб Пьотровски (Лудогорец), Цунами, Карлос Охене, Патрик-Габриел Галчев, Марин Петков, Дейвид Михалев (Левски)