ЦСКА продължи по елмаесторски и падна от Ботев Пд в първия полуфинал за Купата

В повторния дебют на Стамен Белчев начело на ЦСКА „армейците“ загубиха с 0:1 първия полуфинален сблъсък за Sesame Купа на България с Ботев Пловдив на Националния стадион „Васил Левски“.DSPORT.BG

Макар и обстановката при „червените“ да е добре позната за специалиста, той доказа, че не разполага с работеща магическа пръчка. Едва забележими бяха промените в играта на ЦСКА, в сравнение с това, което показваше отбора при доскорошния си наставник Нестор Ел Маестро.

В същото време Ботев Пловдив се възползва от една от малкото си възможности за гол. Уме Емануел свари неподготвена защитата на домакините секунди след началото на второто полувреме. Той беше автор на единствения гол в мача, който първоначално не беше зачетен за засада, но след проверка на ВАР се оказа, че Юрген Матей я покрива. Реваншът е след две седмици на “Христо Ботев” в Пловдив.

Двата отбора доиграха мача и с човек по-малко, след като Ивелин Попов и Браян Кордоба бяха изгонени с директни червени картони. Футболистът на „канарчетата“ фаулира Кордоба в центъра на терена. Двамата влязоха във физическа саморазправа и главният съдия Драгомир Драганов ги изгони.

В 4-тата минута първата голова опасност бе на сметката на ЦСКА. Тобиас Хайнц получи в наказателното поле и стреля на сантиметри покрай целта. Главният съдия отсъди и нарушение.

Около четвърт час след началото късметът покри Ботев. Тобиас Хайнц центрира меко към далечната греда. Хидайет Ханкич увисна, но все пак изби топката в краката на Данило Асприля. Последва опасен удар в аут, като топката закачи гредата.

В 23-тата минута изчистена топка от защитата на Ботев Пловдив попадна в Улаус Скаршем, чийто удар от границата на наказателното поле обаче премина високо над напречната греда.

Минута по-късно Амос Юга изпълни много сходен удар, пробвайки късмета си от далечно разстояние.

В 32-рата минута Скаршем получи огромно пространство пред себе си, като овладя около дъгата на наказателното поле. Никой от Ботев не го блокира и той отправи много опасен удар. Ханкич замръзна и с облекчение изгледа топката, която премина встрани от дясната греда.

До края на първата част „армейците“ продължаваха да контролират случващото се на терена, като владееха повече топката. Те обаче съумяха да организират само няколко по-остри атаки. Не се наложи на Ханкич да се намесва.

Около 30 секунди след подновяването на играта Ботев Пловдив изненада домакините. Ивелин Попов демонстрира чудесен поглед върху играта и изведе сам срещу Густаво Бусато Уме Емануел. Нападателят прокара топката покрай бразилския страж и вкара. Неговата радост беше прекъсната от високо вдигнат флаг за засада. При проверката с ВАР се оказа, че Емануел е покрит от Юрген Матей, съответно голът в крайна сметка беше зачетен.

Малко след това се видя, че ЦСКА е разклатен, защото Мохамед Брахими се откъсна от защитата на „червените“. Точно преди да отправи удар беше спрян.

В 59-ата минута Ботев Пловдив за малко да нанесе втори тежък удар по „червените“. При опасна атака отляво Брахими беше потърсен с успореден на голлинията пас. За късмет на софиянци топката премина под крака му. Иначе от такава близост беше почти невъзможно да пропусне да отбележи.

Две минути по-късно страстите се нажежиха. Попов фаулира Браян Кордоба в центъра на терена. Футболистът на ЦСКА не му остана длъжен и му потърси сметка. Двамата се спречкаха. Включиха се техни съотборници и хора от скамейката. Драгомир Драганов показа червени картони на двамата виновници за нарушаването на реда. Така ЦСКА и Ботев трябваше да доиграят мача с по 10 играчи.

Към четвърт час преди изтичането на редовното време норвежка комбинация доведе до едно от малкото смислени действия на ЦСКА от началото на мача. Скаршем получи отляво и пусна към навлезлия на скорост в наказателното поле Джонатан Линдсет. Неговият завършващ удар обаче беше крайно разочароващ.

В 84-тата минута Мартин Секулич показа добра игра с гръб към вратата и изведе Константинос Балогианис в наказателното поле. Ударът му от малък ъгъл затрудни Бусато, който беше принуден да избие встрани.

В 89-ата минута Антонио Перера игра с ръка в наказателното поле на Ботев Пд. От ЦСКА скочиха в искане на дузпа. Драганов правилно прецени, че няма основания за 11-метров наказателен удар. ВАР потвърди, като запази мълчание.

До края натискът на “червените” не даде резултат. В самия край Ханкич беше тестван. Станислав Шопов стреля от дистанция. Вратарят на Ботев Пд успя с една ръка да избие над напречната греда.

ЦСКА – Ботев Пд 0:1

0:1 Уме Емануел 47′

Червени картони: Браян Кордоба (ЦСКА) 62′, Ивелин Попов (Ботев Пд) 62′

Стамен Белчев: Каранга има неприятна контузия, която ще го извади от игра

Душан Керкез: Голяма победа, на нашия стадион, с нашите фенове ще бъдем много силниМатей: Червените картони бяха пресилени

Стартови състави:

ЦСКА: 1. Густаво Бусато, 2. Юрген Матей (К), 22. Енес Махмутович, 13. Браян Кордоба, 15. Тибо Вион, 21. Амос Юга, 26. Марселино Кареасо, 30. Данило Асприля (66′ – 8. Станислав Шопов), 14. Тобиас Хайнц (67′ – 17. Емануел Шакич), 7. Улаус Скаршем (88′ – 23. Илиан Антонов), 10. Джонатан Линдсет

Резерви: 25. Димитър Евтимов, 5. Брадли Де Нойер, 17. Емануел Шакич, 23. Илиан Антонов, 27. Лазар Туфегджич, 9. Фернандо Каранга, 4. Мено Кох, 3. Сейни Санянг, 8. Станислав Шопов

Старши треньор: Стамен Белчев

Ботев Пд: 1. Хидайет Ханкич, 5. Йонас Там, 6. Дилан Мертенс (78′ – 9. Мартин Секулич), 7. Мохамед Брахими (73′ – 4. Ехидже Укаки), 10. Ивелин Попов (К), 15. Джеймс Ето’о, 17. Николай Минков, 19. Антоан Конте, 20. Антонио Перера, 31. Уме Емануел (90’+3′ – 18. Димитър Папазов), 38. Константинос Балогианис

Резерви: 32. Матвей Игонен, 4. Ехидже Укаки, 9. Мартин Секулич, 16. Самуел Акере, 18. Димитър Папазов, 28. Янис Карабельов, 30. Лъчезар Балтанов, 40. Кристиан Нвачукву, 79. Атанас Чернев

Старши треньор: Душан Керкез

Съдия: Драгомир Драганов

Новините на Dsport и във FacebookViberYouTubeTikTok и Instagram!