Всичко е жълто-черно! След седем години Ботев отново срази Лудогорец и грабна Купата

Ботев Пловдив е новият носител на Sesame Купа на България след уникална драма! За четвърти път в своята история „жълто-черните“ триумфираха с трофея след успех с 3:2 срещу шампиона Лудогорец на Националния стадион „Васил Левски“.DSPORT

Головете за пловдивчани вкараха Антоан Конте, Мартин Секулич и Уме Емануел. За Лудогорец точни бяха Квадво Дуа и Руан Секо.

Последният се превърна в големия грешник за разградчани. Дълбоко в добавеното време той можеше да вкара мача в продължения, но пропусна да вкара от дузпа.

Така седем години по-късно историята се повтаря. Ботев Пловдив отново е носител на Купата. За последно го стори през 2017-а. Тогава на финал пак Лудогорец бе победен от “канарчетата”.

Така седем години по-късно историята се повтаря. Ботев Пловдив отново е носител на Купата. За последно го стори през 2017. Тогава на финал пак Лудогорец бе победен. Останалите две спечелени от Ботев Купи са от сезон 1961/62 и 1980/81.

Не на последно място: освен спечеления трофей Ботев Пловдив се класира за евротурнирите през следващия сезон. Нещо повече. „Канарчетата“ получават квота за квалификациите на втория по сила ЕКТ Лига Европа.

След триумфа на Ботев с Купата – Левски и Локо Пд остават без Европа, ЦСКА и Черно море ще спорят за ЛК

Керкез: Може би е написано някъде, че Купата е за нас

Дерменджиев: Разочарованието наистина е голямо

”Жълто-черната” радост след спечелването на Купа на България (ВИДЕО)

Зингаревич: Душан дойде и отборът стана специален (ВИДЕО)

Карабельов: Емоцията трябва да се изживее (ВИДЕО)

Още в 4-тата минута Ботев Пловдив изненадващо излезе напред в резултата. „Канарчетата“ изпълниха късо ъглов удар. Ивелин Попов центрира към Антоан Конте. Капитанът на разградчани Антон Недялков увисна, а Конте преодоля с глава Дамян Христов.

Само четири минути по-късно резултатът беше изравнен. Лудогорец вкара за 1:1. Рик Джонатан комбинира добре с Кайо Видал, който бе в наказателното поле и отклони към Квадво Дуа. Нападателят елегантно овладя и с лекота преодоля Хидайет Ханкич. Имаше съмнения за засада, но Константинос Балоянис беше на една линия с Дуа.

Определено символичните гости бяха раздразнени от ранния гол, който получиха и се хвърлиха в атака. До 12-ата минута те стигнаха до два удара, които преминаха покрай целта. С пропуски се отчетоха Рик и Дуа.

Четвърт час след началото „жълто-черните“ сбъркаха в защита. Деветката на Лудогорец Квадво Дуа се измъкна зад бранителите на пловдивския тим и се озова очи в очи с Ханкич, но от малък ъгъл не съумя да го преодолее. Стражът добре скъси дистанцията.

В 31-вата минута Ханкич направи се отчете с решаващо спасяване. Ботев отново сбърка в собствената си половина. Педро Нареси проби и стреля в горния десен ъгъл на вратата, но Ханкич успя да спаси. При последвалия корнер Якуб Пьотровски стреля опасно с глава, но над напречната греда.

Пет минути преди почивката пловдивчани оцеляха като по чудо. При центриране от статично положение Антон Недялков се завъртя и стреля ефектно от чиста позиция. Ханкич реагира блестящо, плонжира и спаси „канарчетата“.

В самия край на първата част Ботев Пловдив отново излезе напред в резултата. Мартин Секулич бе изведен в коридор. Таранът на „жълто-черните“ се озова очи в очи с Дамян Христов и с шут по земя реализира. Получи се неприятен сблъсък. Стражът на „орлите“ бе ударен с коляно в главата от Секулич, но след като голмайсторът вече беше пратил топката в мрежата. Така че нямаше причина попадението да бъде отменяно. Така двата отбора се оттеглиха за 15-минутна почивка при аванс в полза на Ботев Пловдив.

На почивката старши треньорът на Лудогорец Георги Дерменджиев беше принуден да прави смяна. На мястото на Дамян Христов в игра се появи четвъртият вратар на разградчани Пламен Пепеляшев. Юношата на клуба трябваше веднага да се намесва при удар на Секулич по диагонала и го направи по чудесен начин.

Към 50-ата минута дойде ред на Ханкич да се намесва. Педро Нареси проби отляво и стреля от границата на наказателното поле. Стражът на Ботев внимаваше и спаси. Последва мигновен отговор на Ботев. Секулич успя да се справи с Ноа Сонко Сундберг и Диниш Алмейда и комбинира с Ивелин Попов. Бившият капитан на националния отбор успя да стреля, но в аут.

Осем минути по-късно Ботев Пловдив изчака своя миг. „Канарчетата“ се възползваха от факта, че съперникът е високо изнесен в предни позиции. Сонко Сундберг сбърка фатално и подари топката на Мохамед Брахими. Той направи страхотен рейд отляво и комбинира с Уме Емануел. От непосредствена близост атакуващият футболист на Ботев преодоля Пепеляшев за 3:1.

В 68-ата минута Лудогорец пропусна златен шанс да се върне в мача. Квадво Дуа беше намерен в наказателното поле с центриране отдясно. Нападателят беше с гръб към вратата, но успя да комбинира с Пьотровски. Полякът стреля по земя – покрай левия страничен стълб на вратата на Ханкич.

Три минути по-късно Лудогорец намали изоставането си и върна интригата в срещата. Капитанът Антон Недялков беше изведен в наказателното поле. Той сви по земя към Руан Секо, който я насочи в долния десен ъгъл на вратата.

В 77-ата минута Брахими и Педро Нареси се сдърпаха след единоборство около централната линия. Футболистът на Ботев перна в лицето съперника. Съдията прецени, че ударът в лицето не е за червен картон и раздаде само жълти.

Пет минути преди изтичането на редовното време Лудогорец получи пряк свободен удар на средно-голяма дистанция от вратата на Ханкич. Влезлият преди малко в игра Тодор Неделев стреля директно, но високо над напречната греда.

Секунди по-късно Антоан Конте завърши с мощен шут много опасна контраатака. Ботевистите бяха трима срещу двама, но опитът на бранителя бе много неточен.

Финалните минути на мача бяха изключително драматични. Лудогорец обкръжи наказателното поле на Ботев Пловдив, но защитата в жълто-черен екип бе безгрешна. На няколко пъти пловдивчани имаха прекрасни шансове да сложат точка на спора, но не развиха добре контраатаките си.

Точно преди последния съдийски сигнал ВАР се намеси и привика Драгомир Драганов. Главният съдия преразгледа единоборство между Антоан Конте и Диниш Алмейда. Окончателното му решение беше дузпа за Лудогорец. С изпълнението се нагърби Руан Крус, чието изпълнение прелетя над напречната греда. Моментално след това Драганов сложи край на мача, а повечето от играчите на Лудогорец легнаха на тревата в недоумение.

Награждаването на Ботев Пд:

Лудогорец – Ботев Пд 2:3

0:1 Антон Конте 4′, 1:1 Квадво Дуа 8′, 1:2 Мартин Секулич 45′, 1:3 Уме Емануел 58′, 2:3 Руан Секо 71′

Стартови състави:

ЛУДОГОРЕЦ: 67. Дамян Христов (46′ – 69.Пламен Пепеляшев), 3. Антон Недялков (К) (82′ – 88. Тодор Неделев), 4. Диниш Алмейда, 6. Якуб Пиотровски, 7. Рик Джонатан, 8. Клод Гонсалвеш (62′ – 99. Руан Круз), 9. Квадво Дуа, 17. Сон, 26. Ноа Сонко Сундберг, 30. Педро Нареси (82′ – 14. Дени Групер), 77. Кайо Видал (66′ – 90. Спас Делев)

Резерви: 69. Пламен Пепеляшев, 5. Георги Терзиев, 10. Матиас Тисера, 14. Дени Групер, 18. Ивайло Чочев, 24. Оливие Вердон, 88. Тодор Неделев, 90. Спас Делев, 99. Руан Круз

Треньор: Георги Дерменджиев

БОТЕВ ПЛОВДИВ: 1. Хидайет Ханкич, 5. Йонас Там, 7. Мохамед Брахими (90’+2′ Янис Карабельов), 9. Мартин Секулич (76′ – 4. Ехидже Укаки), 10. Ивелин Попов (К) (84′- 79. Атанас Чернев), 15. Джеймс Ето’о, 17. Николай Минков, 19. Антоан Конте, 20. Антонио Перера, 31. Уме Емануел, 38. Константинос Балоянис

Резерви: 32. Матвей Игонен, 4. Ехидже Укаки, 16. Самуел Акере, 18. Димитър Папазов, 28. Янис Карабельов, 30. Лъчезар Балтанов, 40. Кристиан Нвачукву, 42. Ивайло Видев, 79. Атанас Чернев

Треньор: Душан Керкез

СЪДИЯ: Драгомир Драганов

Новините на Dsport и във FacebookViberYouTubeTikTok и Instagram!