Хебър е спасен след вихрено второ полувреме и еуфоричен обрат

Хебър успя да запази мястото си в елита на България! „Гробарите“, водени от Любослав Пенев, победиха с 3:1 Етър след обрат в последния кръг и финишират на 13-ото място в крайното класиране.

Пазарджиклии изиграха много слабо първо полувреме срещу „виолетовите“, които играеха за честа си. Великотърновци поведоха с гол на Мартин Моран в самия край на първото полувреме.

Старши треньорът на домакините Любослав Пенев предприе спешни корекции в своя тим и го премени изцяло за началото на втората част. Хебър бе на гребена на вълната след почивката и вкара три безответни гола, дело на Жоао Сеско, Шейх Диаманка и Атанас Кабов.

С успеха пазарджиклии събраха 34 точки и изпревариха Пирин, който остана с 32 след загуба в „Надежда“ от Локомотив София. “Орлетата” са вторият изпаднал след Етър. Ботев Враца като 14-и отива на бараж срещу Марек Дупница.

Локомотив София победи Пирин, ”орлетата” изпаднаха

Ботев Вр направи немислимото, победи Берое и ще играе бараж за оставане в елита

Ботев Враца и Марек ще спорят за място в елита под Околчица

Етърци влязоха решително в мача. Още във 2-рата минута Мартин Моран беше изведен на чиста позиция в наказателното поле на Хебър. Неговият удар по диагонала премина в аут. Беше отсъдена засада, но ситуацията беше тънка. При евентуален гол системата ВАР щеше да влезе в действие.

В средата на първата част Етър беше много близо до гола. Горка Ларучея стреля от въздуха. Топката беше в обсега на Петър Дебърлиев и той успя да спаси. Малко след това Шахредин Бухолда пробва късмета си от сериозна дистанция, но в аут.

Етър продължаваше да е по-активният отбор. Атаките на Хебър не завършваха с изстрел към вратата на гостите. Пет минути преди почивката Жан-Марк Тибуе от „виолетовите“ стреля по земя от границата на наказателното поле, но в аут.

След като пазарджиклии не обърнаха внимание на сигналните лампи, в добавеното време на първата част допуснаха гол при статично положение. Дидис Пита центрира от корнер на първа греда. Там бе Мартин Моран, който с глава преодоля Дебърлиев за 1:0.

Още в началото на второто полувреме резултатът беше изравнен. Хебър получи правото да изпълни пряк свободен удар. Топката беше заложена фронтално срещу вратата на Кристиян Секулич. Появилият се от резервната скамейка Атанас Кабов стреля. Получи се рикошет и топката отиде на главата на Жоао Сеско, който не пропусна да вкара. Ситуацията беше проверена от ВАР и засада нямаше.

Отборът на Любослав Пенев определено изглеждаше напълно пременен и решен да спечели мача. В минутите след гола на Сеско на няколко пъти „гробарите“ бяха близо до обрата. Секулич и защитниците пред него някак си оцеляха при канонада от изстрели и разбърквания в наказателното поле.

В 62-рата минута обаче логичното се случи и пазарджиклии вкараха. Шейх Диаманка получи пред дъгата на наказателното поле. Той майсторски се обърна и с кинжален удар в долния ляв ъгъл не остави никакви шансове на вратаря на гостите. Последва обаче намеса на ВАР и се оказа, че има засада. Следователно резултатът остана непроменен 1:1.

Незачетеният гол не спря устрема на Хебър, който продължи да търси настървено обрата. В 65-ата минута топката отново бе в мрежата на Секулич. Вратарят сбърка фатално при едно балонно центриране на Атанас Кабов от левия фланг. Той изпусна топката, а Диаманка нямаше как да пропусне от един метър разстояние.

В 85-ата минута Хебър сложи точка на спора с трети гол. Атанас Кабов наказа груба грешка в изнасянето на топката от страна на етърци. Той излезе сам срещу Секулич и успя да го преодолее с плътен удар, който премина между краката на стража.

До края мачът се доиграваше. Футболистите на Хебър направиха нужното да убият темпото на игра, за да съхранят аванса си до последния съдийски сигнал и да официализират спасението. „Гробарите“ запазиха елитния си статус за втора поредна година с победа в последния кръг.

Хебър – Етър 3:1

0:1 Мартин Моран 45’+2′, 1:1 Жоао Сеско 48′, 2:1 Шейх Диаманка 65′, 3:1 Атанас Кабов 85′

Хебър: 1. Петър Дебърлиев, 43. Жоао Сеско, 24. Лазар Марин, 13. Архан Исуф, 75. Йохан Н‘зи (38′ – 84. Стилиян Тисовски), 44. Николай Николаев (46′ – 21. Божидар Пенчев), 10. Ангел Бастунов, 99. Георги Каракашев, 9. Николас Пенев (46′ – 11. Атанас Кабов), 17. Марк-Емилио Папазов (46′ – 14. Олексий Збун), 29. Шейх Диаманка (87′ – 77. Октай Хамдиев)

Резерви: 32. Боян Загорски, 11. Атанас Кабов, 18. Иван Дишков, 5. Мартин Михайлов, 77. Октай Хамдиев, 14. Олексий Збун, 84. Стилиян Тисовски, 21. Божидар Пенчев, 3. Богомил Божуркин

Треньор: Любослав Пенев

Етър: 12. Кристиян Секулич, 4. Георги Александров, 6. Горка Ларучея, 13. Дидис Пита (76′ – 2. Хосекарлос Ван Ранкин), 94. Жан-Марк Тибуе (70′ – 20. Клифорд Яйсен), 9. Иван Василев, 7. Кольо Станев, 77. Мартин Николов, 8. Мартин Моран, 44. Принс Мбаке (70′ – 33. Луис Кордова), 24. Шахредин Букхолда (70′ – 19. Александър Мишов)

Резерви: 22. Мартин Величков, 19. Александар Мишов, 20. Клифорд Яйсен, 33. Луис Кордова, 2. Хосекарлос Ван Ранкин, 26. Йоан Маринов, 11. Радослав Найденов

Треньор: Светослав Петров

Съдия: Стоян Арсов

Новините на Dsport и във FacebookViberYouTubeTikTok и Instagram!